اگر معتقدیم اصناف خطرناک هستند چرا در اولویت واکسن قرار نمی‌گیرند

۱۲:۴۳:۱۵ اردیبهشت ۱۲, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه

رئیس اتاق اصناف اراک: اگر معتقدیم اصناف خطرناک هستند چرا در اولویت واکسن قرار نمی‌گیرند

رئیس اتاق اصناف مرکز استان مرکزی گفت: اگر معتقد هستیم اصناف انقدر خطرناک هستند که می‌توانند شیب کرونا را کاهش یا افزایش دهند چرا در اولویت واکسن قرار نمی‌گیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم ، جمشید زند عصر امروز در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی با اشاره به فعالیت اصناف اظهار داشت: اصناف استان در دوره‌هایی که فعالیت کرده توانسته از نظر جلوگیری از شیوع بیماری کرونا جزو استان‌های برتر باشد.

وی با اشاره به خسارت‌های وارد شده به اصناف افزود: در سطح استان مرکزی ۶۱ هزار و ۴۶۱ واحد صنفی و در سطح شهرستان اراک ۲۶ هزار و ۶۲۴ واحد صنفی وجود دارد که در استان مرکزی ۴۳ درصد از این صنوف و در شهرستان اراک ۴۵ درصد از این صنوف با اعمال محدودیت‌های شغلی حدود یک ماه تعطیل هستند.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۱۵۳ هزار و ۶۵۲ نفر در واحدهای صنفی استان مشغول به کار هستند که ۶۶ هزار نفر از آنها مشمول بیکاری کرونا شدند و اکنون ۴۵ روز بیکار هستند.

زند عنوان کرد: ۶۶ هزار و ۵۵۲ نفر در واحدهای صنفی شهرستان اراک شاغل هستند که حدود ۲۹ هزار نفر آنها به صورت مستقیم ۴۵ روز بیکار بوده‌اند و بالغ بر ۳ هزار واحد صنفی در پاساژها و بازار وجود دارد که در شهر اراک در ۲۴ پاساژ کوچک و بزرگ مشغول هستند و به صورت مستقیم حدود ۸ هزار نفر در این مدت از کسب و کار خود بازماندند و نتوانستند فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه عمده واحدهایی که اکنون در این پاساژها فعالند شامل پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی و منسوجات خانگی هستند، گفت: بیش از ۶۰ درصد از واحدهای صنفی اجاره‌ای هستند و عدم توانایی پرداخت اجاره بها یکی از آسیب‌های تعطیلی اصناف است.

رئیس اتاق اصناف اراک عنوان کرد: در این مدت یک ماهه هیچ جلسه‌ای جهت حمایت از اصناف برگزار نشد و پیامک پی در پی اخطار ادارات برق، آب، گاز و تلفن برای اصناف می‌آید و عدم توانایی پرداخت حقوق کارگران، حق بیمه‌ها و پرداخت جریمه دیرکرد، سررسید اقساط، برگشت خوردن چک‌های اصناف همه موجب محدودیت و محرومیت واحدهای صنفی و فروپاشی زندگی افراد شده است.

زند افزود: ۳۰ درصد از بازرسان واحدهای صنفی درگیر بیماری کرونا هستند و این بازرسان مظلوم واقع شدند و حقوق فروردین‌ماه آنها هنوز پرداخت نشده چراکه باتوجه به اینکه ما بودجه‌ای از دولت نمی‌گیریم و تعطیلی واحدهای صنفی مستقیم با اصناف در ارتباط است و همین واحدهای صنفی خرج و مخارج اتاق اصناف را می‌دهند منابعی هم وجود نداشته، فردی که نه حقوق گرفته و درگیر بیماری است آیا اصلا امکان کار کردن برای وی وجود دارد؟

وی ادامه داد: اگر معتقد هستیم اصناف انقدر خطرناک هستند که می‌توانند شیب کرونا را کاهش یا افزایش دهند چرا در اولویت واکسن قرار نمی‌گیرند، افرادی که روزانه با اشخاص مختلفی سر و کار دارند می‌طلبد در اولویت واکسیناسیون قرار بگیرند.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان مرکزی عنوان کرد: باید دست به دست هم دهیم و با کرونا مقابله کنیم و تعطیل کردن به معنای تسلیم شدن است و اگر با همین روند پیش برویم اقتصاد ما نیز دچار مشکل می‌شود و این زنجیره بدهکاری و بستانکاری به همه آسیب وارد می‌کند./ح/پ/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + نوزده =