برگزاری نشست هماهنگی فروش فروش فوق العاده اصناف؛ ویژه شب یلدا

۱۶:۳۵:۵۴ آذر ۲۷, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه

برگزاری نشست هماهنگی فروش فروش فوق العاده اصناف؛ ویژه شب یلدا

وب‌کنفرانس فروش فوق‌العاده اصناف در واحدهای صنفی ویژه شب یلدا با حضور قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف ایران، روسای اتحادیه‌های تهران از صنوف وابسته به بازار شب یلدا و حضور مجازی روسای اتاق‌های اصناف مراکز استان، امروز ۲۷ آذر ۱۴۰۱ در اتاق اصناف ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، قاسم نوده فراهانی در این نشست گفت: فروش فوق‌العاده صنوف ویژه ایام شب یلدا از ۲۶ آذر الی ۵ دی ۱۴۰۱ برگزار می شود.

رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: این فروش فوق العاده با محوریت اتحادیه‌های صنفی آجیل و خشکبار، قنادان، میوه و تره بار، گل برگزار می‌شود.

وی افزود: در سال های پیش از مواجهه و مبارزه با شیوع کرونا، برنامه ریزی هایی برای عرضه مستقیم کالاهای مربوط به بازار شب یلدا در سطح بازار انجام می شد. امسال با پشت سر گذاشتن همه گیری بیماری کرونا و با همکاری اتحادیه ها و اتاق های اصناف سراسر کشور، فروش فوق العاده به صورت گسترده‌تری برگزار خواهد شد.

نوده فراهانی با تاکید بر تکریم ارباب رجوع بیان کرد: از واحدهای صنفی و اتحادیه‌ها می‌خواهیم در صورت مراجعه مصرف‌کنندگان، کمال حسن برخورد و رسیدگی را داشته باشند تا الگویی برای سایر سازمان‌ها در ارتباط با مردم باشیم.

رئیس اتاق اصناف ایران همچنین گفت: گزارش های رسیده از اتحادیه ها و اتاق های اصناف مراکز استان نشان می دهد که کمبودی در کالاهای پر مصرف شب یلدا نداریم. آنچه مهم است، برنامه ریزی برای استقبال واحدهای صنفی از شرکت در این طرح و نیز آگاهی مصرف کنندگان از اجرای آن است. این طرح باید به نحوی اجرا شود که رضایت مردمی را جلب کند.

وی بیان کرد: در صورت موفقیت در اجرای طرح فروش فوق العاده، در مناسبات مختلف خواهیم توانست از این قالب استفاده کرده و دیگر شاهد برگزای نمایشگاه های مناسبتی نباشیم.

کمک به افزایش قدرت خرید مصرف کننده

علیرضا حسنی، نائب رئیس اتاق اصناف ایران نیز در این نشست گفت: با توجه به شرایط کنونی و کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان و رکود حاکم بر بازار، فروش فوق العاده می تواند بازار بهتری را رقم زند. در این راستا از اتحادیه ها و واحدهای صنفی مرتبط با کالاهای پر تقاضای شب یلدا دعوت کرده ایم تا مشارکت گسترده ای داشته باشند.

وی افزود: لازم است مردم تاثیر برگزاری این فروش های فوق العاده را احساس کنند تا در مناسبت هایی مانند سال نو و تکرار چنین طرح هایی، بتوانیم ضمن حمایت از واحدهای صنفی، کالا و خدمات را با قیمت مناسب و کمتری در اختیار مصرف کننده بگذاریم.

بازار یلدا در استان فارس

رئیس اتاق اصناف مرکز استان فارس در این نشست گفت: برنامه ریزی های خوبی برای مدیریت بازار شب یلدا در شیراز انجام شده است و جلسات تصمیم گیری برگزار شده است. به این ترتیب میوه فروشی ها ۱۰ درصد و آجیل و خشکبار بین ۵ تا ۱۰ درصد تخفیف خواهند داشت.

بازار یلدا در استان خراسان رضوی

رئیس اتاق اصناف مرکز استان خراسان رضوی نیز گفت: اتحادیه های مربوطه مشارکت خوبی در این طرح داشته اند و در مشهد، تخفیف های ۱۰ تا ۱۵ درصدی را شاهد خواهیم بود. همچنین برای نظارت بر بازار، بازرسان مردمی در سطح شهر فعال شده‌اند. بنرهایی نیز برای اعتماد سازی در سطح شهر نصب شده است و ما امیدواریم خدمت رسانی خوبی به مردم انجام شود.

بازار یلدا در آذربایجان شرقی

رئیس اتاق اصناف مرکز استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: در این استان صنوف وابسته به شب یلدا آمادگی ارائه تخفیف ها و فروش فوق العاده را دارند و در این خصوص برنامه ریزی های لازم انجام شده است.

بازار یلدا در قم

رئیس اتاق اصناف مرکز استان قم نیز بیان کرد: شرایط استان بسیار خوب است و طی گشت های مشترک با تعزیرات دریافته ایم که کالا به اندازه کافی در بازار وجود دارد و اتحادیه میوه و تره بار، اتحادیه خواروبار و اتحادیه سوهان و قنادان و سایر اتحادیه های مرتبط از مشارکت در این طرح استقبال کرده اند و بازرسان نیز از اجرای موفقیت آمیز این طرح خبر داده اند.

فروش فوق العاده خدمتی از اصناف برای مردم

هوشیار فقیهی، دبیر کل اتاق اصناف ایران نیز گفت: اصناف خود از بدنه مردم هستند و بیشترین مواجهه و ارتباط را با جامعه دارند. از این رو به مسائل معیشتی خانوارهای ایرانی واقف هستند. همه می دانیم که اصناف عامل گرانی نیستند و خود از گرانی ها بیشترین ضربه را می بینند. اما با برگزاری فروش فوق العاده قصد دارند تا از بخشی از سود خود کاسته و خدمتی به جامعه کنند.

وفور انار و هندوانه

در ادامه این نشست، مصطفی دارایی نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان تهران ضمن تاکید بر فراوانی انار و هندوانه گفت: پر مصرف‌ترین اقلام در این صنف برای شب یلدا، انار و هندوانه است. البته میوه هایی دیگر از جمله پرتقال، سیب، نارنگی، کیوی نیز فروش خوبی دارند. این اقلام به وفور در بازار تزریق شده است تا در عرضه به مشکلی برخورد نکنیم. بنابراین فراوانی وجود دارد. به عنوان نمونه شب گذشته حدود ۳ هزار تن ورودی هندوانه داشتیم که تا ۲ هزار و ۵۰۰ تن تا ساعت ۱۲ ظهر امروز به فروش رفت. در روزهای آتی نیز هندوانه به وفور عرضه می شود. در خصوص انار نیز تولید انار یزد، شیراز، ساوه، دماوند، کاشمر و … بسیار خوب بوده است و به جز شهرهایی که کمبود آب داشته اند، سایر شهر ها افزایش تولید داشته اند.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران همچنین تاکید کرد: تولید سیب و پرتقال برای سال نو نیز کافی بوده است و ذخیره سازی شده است. لذا از دولت می خواهیم به هیچ عنوان به عرصه ذخیره سازی سیب و پرتقال سال نو ورود پیدا نکرده و به اصناف اعتماد کند.

ضرورت تعیین مشوق های صنفی

علی بهره مند، رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران نیز بیان کرد: اصناف برای کمک به دولت این بار نیز فروش فوق العاده گذاشته است.اما برای استقبال بهتر کسبه از مشارکت در این طرح، لازم است مشوق هایی در نظر گرفته شود. در واقع اگر اصناف می خواهند به بزرگتر شدن سفره مردم کمک کنند، لازم است تا مشوق هایی نظیر مشوق های مالیاتی برای واحدهای صنفی مشارکت کننده در طرح فروش فوق العاده در نظر گرفته شود.

تخفیف ۱۰ درصدی در گل فروشی ها

اکبر شاهرخی، اکبر شاهرخی، رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران نیز گفت: اگرچه مبادی قانونی صادرات گل وجود دارد اما با افزایش دلار، امروز شاهد قاچاق معکوس گل هستیم. این در حالی است که برخی دیگر از گل و گیاه هم به بازار ایران قاچاق می شوند.

وی افزود: قیمت گل، تابع دستور نیست و بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. در ماه های گذشته رکود شدیدی در بازار گل داشتیم اما به تازگی ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است. برای مشارکت در طرح فروش فوق العاده، از واحدهای صنفی گل فروش خواسته ایم تا تخفیف ۱۰ درصدی اعمال کنند.

ساماندهی بازرسان صنفی

بهنام نیک منش، معاون بازرسی نظارت اتاق اصناف ایران نیز گفت: بازرسان اتحادیه ها و اتاق های اصناف برای نظارت بر نحوه عملکرد واحدهای صنفی مشارکت کننده در طرح فروش فوق العاده فعال شده اند و مردم نیز می توانند شکایات خود را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند.

وی افزود: سال های گذشته، اصناف از برگزاری نمایشگاه های مناسبتی که از سوی شهرداری ها برگزار می شد، گلایه های شدیدی داشتند. امروز، مشارکت در تخفیف ویژه و فروش فوق العاده تجربه خوبی خواهد بود تا در ماه های آینده و با فرا رسیدن ایام نوروز، نمونه ای از همکاری واحدهای صنفی در فروش فوق العاده را به دولت نشان دهیم.

مصطفی کیافر، معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف تهران نیز بیان کرد: گروه های بازرسی ویژه اجرای طرح فروش فوق العاده شب یلدا آماده شده اند. در این راستا هماهنگی هایی شده است تا بازرسان بیشتر به صورت ارشادی و نظارتی سرکشی کنند.

قاچاق گسترده بادام هندی به کشور

احمد هاشم پور، معاون بازرسی و نظارت اتحادیه آجیل و خشکبار تهران نیزگفت: آجیل در بازار فراوان است و ما در تلاشیم تا با برگزاری فروش فوق العاده در آجیل فروشی ها، قیمت آن را برای مصرف کننده کمتر کنیم.

وی همچنین از فراوانی بادام هندی در بازار با وجود ممنوعیت واردات خبر داد و گفت: با توجه به این که بادام هندی در کشور تولید نمی شود و از سوی دیگر واردات بادام هندی ممنوع است، هر آجیل فروشی، حتما بادام هندی دارد. این نشان دهنده حجم بالای قاچاق است لذا ما منتظر تصمیم گیری سران سه قوا هستیم تا بتوانیم شاهد واردات رسمی بادام هندی به کشور باشیم و در این زمینه حمایت اتاق اصناف ایران را می خواهیم.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، مردم می‌توانند برای خرید و استفاده از مزایای این فروش فوق‌العاده و تخفیف‌ها از آن دسته واحدهای صنفی که پوستر «فروش فوق‌العاده صنوف ویژه ایام شب یلدا» را نصب کرده‌اند، خرید کنند.

همچنین اضافه می‌شود: واحدهای صنفی متقاضی مشارکت در این فروش فوق العاده نیز جهت اخذ مجوز مشارکت لازم است به اتحادیه صادرکننده پروانه کسب خود مراجعه کنند.

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 6 =