شهر بم همیشه زنده است و به همت بازاریان ۸۰۰۰ واحد صنفی دارد

۱۱:۲۵:۲۸ دی ۳, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه

رئیس اتاق اصناف ایران در همایش نقش صنایع اصناف و فعالان اقتصادی در بازسازی بم: شهر بم همیشه زنده است و به همت بازاریان ۸۰۰۰ واحد صنفی دارد

همایش نقش صنایع اصناف و فعالین اقتصادی در بازسازی بم و یادبود جانباختگان بازاریان و اصناف شهرستان بم با حضور قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف ایران، برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران به نقل از طلوع بم، همایش نقش صنایع اصناف و فعالین اقتصادی در بازسازی بم و یادبود جانباختگان بازاریان و اصناف شهرستان بم با همکاری اتاق‌های اصناف و بازرگانی،سازمان بسیج اصناف،بازاریان و فعالان اقتصادی و با حضور قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف ایران، غلامرضا حسن پور رئیس بسیج اصناف کشور، سید مهدی طبیب زاده رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان و مهدی حسینی‌نژاد مدیر کل سازمان صمت استان روز پنجشنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۰/۰۱ در محل سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر بم برگزار شد

رئیس اتاق اصناف ایران در این همایش گفت: با تشکیل ستاد تهران ما روز دوم زلزله دی ماه ۸۲ وارد بم شدیم و امروز بعد از سالها که وارد بم شدم باورم نمی شد که این شهر را با این شکل ببینیم.

قاسم نوده فراهانی افزود: آن موقع که ما آمدیم گفتند این شهر دیگر قابل ساختن نیست و باید شهر را در جایی دیگر بسازیم ولی احسنت به پشتکار شما که استقامت کردید و شهری به این زیبایی را ساختید. همه مردم کشور ما و همه مسلمانان در غم از دست رفتن عزیزان شما شریک بودند.‌

وی ادامه داد: فاصله ای بین مردم ایجاد شده است اما باید در جمع و جلساتی که شرکت می‌کنید این فاصله را کم کرد و  برادری و همدلی و کمکهایی که ما مردم به هم داشتیم اگر کمرنگ شده، را پر رنگ تر کنیم که این شرایط برای ما مسلمانان خوب نیست.

وی تأکید کرد: اگر آمریکا یک سال تحریم می‌شد نمی‌توانست روی پای خودش بایستد اما کشور ایران کشوری چهار فصل است و در هر فصل هر چه را بخواهید وجود دارد. به عنوان نمونه ما در طول سال بین ۱۵ تا ۲۰ روز محصول گوجه فرنگی را جابجا می‌کنیم. محصول هرمزگان که تمام شود، محصول بوشهر را با یک فاصله زمانی برداشت می‌کنیم و گوجه فرنگی مثلا ۲ هزار تومانی ۲۰ هزار تومان می‌شود. این همه سال ما تحریم بودیم ولی خوشبختانه همه جیز در مملکت ما وجود دارد. البته رد نمی‌کنیم گران است اما کالا به اندازه کافی داریم.

نوده فراهانی بیان کرد: مثال بعدی در زمان کروناست. ۲۴ ساعت بعد از گذشت کرونا تمام فروشگاه های کشورهای اروپایی خالی شد اما کشور ما هیچ وقت فروشگاه‌هایش خالی نشد به این دلیل که در سراسر کشور فروشگاه‌های مویرگی وجود دارد و کالا هم به اندازه کافی بود. زمانی که ما در رابطه با کرونا به بم آمدیم شهرستان بم ۳۵۰۰ واحد صنفی داشت و الان ۸۰۰۰ واحد صنفی دارد. بخاطر اینکه بازار دست به دست هم دادند و بازار را ساختند و رونق دادند و کسب و کار ایجاد کردند. امام راحل گفت اصناف و بازاریان بازوان ستبر انقلابند. به این دلیل که هر جا اتفاقی بیفتد اصناف بدون اینکه منظر ماده و تبصره باشند خودشان آنجا حاضرند پس بازار و اصناف بازوانی هستند که پشتیبان نظام و انقلاب هستند.

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: در زلزله بم نقش اصناف، اتاق بازرگانی و معادن بسیار پررنگ بود همان لحظات اولیه زلزله دست به دست هم دادند و ما هم آنچه که در توان داشتیم در کنار شما ایستادیم و انجام دادیم. شهر بم همیشه زنده است و امیدواریم هر روز شاهد پیشرفت بیشتر و توسعه آن باشیم.

رییس اتاق اصناف ایران تشریح‌کرد: گرانی در حوزه اصناف نیست و در مورد گرانی باید سازمان حمایت پاسخگو باشد زیرا واحد‌های صنفی زمانی کالا به دستشان می رسد که گران شده است.

وی در حاشیه همایش به نقش صنایع اصناف و فعالان اقتصادی در بازسازی بم بیان کرد:گران شدن کالاها مربوط به تولید کننده در تهیه مواداولیه و اضافه شدن حقوق ها و دستمزدها است اما متاسفانه مردم این امر را مرتبط با کسبه می دانند درصورتی ‌که کسبه برای سود نرخ مصوب دارند و اگر از آن تخطی نمایند بازرسان حتما برخورد می‌کنند.

نوده فراهانی در خصوص مالیات دستگاه های کارتخوان اصناف تصریح کرد: تراکنش‌های بانکی یک فعال صنفی نمی تواند نشان دهنده درآمد بالای آن فرد باشد و باید در بحث اخذ مالیات شفاف عمل شود و هر تراکنش را نمی توان به عنوان خرید و فروش حساب آورد و تراکنش‌هایی که با کارت‌خوان‌ها انجام می‌شود، نمی‌تواند به عنوان سندی برای مالیات اصناف درنظر گرفته شود. همه موارد این تراکنش‌ها منشا درآمدی ندارند و بر اساس بررسی هایی که صورت گرفته بیشتر این تراکنش‌ها مربوط به کسب و کار بوده و مابقی تراکنش ها به نوعی شخصی بوده و درآمدی از محل این تراکنش نصیب فعال صنفی نشده است.

وی در مورد مسائل مربوط به صدور پروانه کسب اظهار کرد: سامانهٔ اصناف با سامانه مشاورین املاک تداخلی پیدا کرده و همین باعث بروز مشکل شده است که باید جدا شوند.

وی یادآور شد: سامانه جدید ایرانیان اصناف تعریف شده است و در صورت تعیین تکلیف مشکل صدور پروانه کسب هم حل خواهد شد.

او ادامه داد: برای کمک به سالن اجتماعات اصناف بم، در حال وصول طلبی هستیم که اگر صورت پذیرد برای تکمیل این سالن به اصناف بم کمک خواهیم کرد. در پایان این همایش از مظفر بنی اسدی رییس اتاق اصناف بم و محمدحسین اکبری رییس اتاق بازرگانی بم بابت تمام زحمات و کمک‌هایی که در زمان زلزله و بازسازی بم انجام داده بودند با اهدای لوح تقدیر و تشکر به عمل آمد./پ/

 

 

 

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

48 + = 51