چشم‌انداز ۱۴۰۱ بخش خصوصی به رویکرد دولت بستگی دارد

۱۲:۲۸:۵۸ اسفند ۲۵, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه

عضو هیات‌رئیسه اتاق اصناف ایران و رئیس اتاق اصناف اصفهان: چشم‌انداز ۱۴۰۱ بخش خصوصی به رویکرد دولت بستگی دارد

عضو هیات‌رئیسه اتاق اصناف ایران و رئیس اتاق اصناف اصفهان اظهار کرد: یکی از نقاط ضعف و عوامل آسیب‌زننده به اقتصاد کشور در طول این سال‌ها توجه نکردن دولت‌های مختلف به بخش خصوصی بوده است؛ البته دولت‌ها پیش از روی کار آمدن شعارهای زیادی درباره حمایت از بخش خصوصی می‌دهند اما پس از تشکیل کابینه، مسائل و مشکلات مختلفی مانند منافع وزارتخانه‌ای اجازه تحقق این شعارها را نمی‌دهد. برای همین هم همواره اوضاع بر همین منوال بوده و دولت تولی‌گری همه بخش‌ها را در اختیار گرفته و بخش خصوصی را در این کار سهیم نکرده است.

رسول جهانگیری در گفت‌و‌گو باصمت خاطرنشان کرد: این نوع رویکرد دولت‌ها همواره باعث شده در درجه اول دولت نتواند تولی‌گری درستی در حوزه اقتصاد کشور داشته باشد و از سوی دیگر اصناف نتوانند آن‌طور که شایسته است توانمندی‌های خود را در عرصه‌های اقتصادی نشان دهند.

وی تاکید کرد: با این پیش‌زمینه باید گفت چشم‌انداز و میزان موفقیت اقتصادی دولت و کشور در حوزه اصناف طی سال آینده بستگی به رویکرد خود دولت دارد. دولت برای داشتن عملکرد موفق در سال ۱۴۰۱ در حوزه اقتصاد باید تصدی‌گری خود را در بخش خصوصی کاهش دهد و اقتصاد را از حالت دستوری خارج کند زیرا اقتصاد در صورتی می‌تواند حالت طبیعی خود را حفظ کند که در آن تعادل میان عرضه و تقاضا حفظ شود.

این عضو هیات‌رئیسه اتاق اصناف ایران بیان کرد: دولت و نهادهای دست‌اندرکار در حوزه اقتصاد اگر می‌خواهند در این حوزه عملکرد موفقی داشته باشند، باید اقتصاد را به حالت آزاد درآورند تا براساس عرضه و تقاضا شکل بگیرد. فقط در این صورت است که سرمایه بخش خصوصی به سمت بازار سوق پیدا می‌کند و این موضوعی است که کشورهای بزرگ در زمینه اقتصادی به‌درستی به آن بها داده‌اند.

جهانگیری گفت: در کل پس از بیش از ۴۰ سال تجربه در این زمینه، دولت باید با برنامه‌ریزی‌های بلندمدت کم‌کم از تصدی‌گری فاصله بگیرد و اجازه دهد بخش خصوصی کار خود را انجام دهند. در این صورت می‌توان سال ۱۴۰۱ را سالی در جهت شکوفایی اقتصاد بازار و اصناف و نقش‌آفرینی آن در توسعه اقتصادی دانست./پ/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × = 12