افزایش سرعت انجام، تحویل سفارش و فرایند کار در خرده‌فروشی‌ها

۱۲:۲۳:۵۹ بهمن ۱۹, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

افزایش سرعت انجام، تحویل سفارش و فرایند کار در خرده‌فروشی‌ها

شاخص مدیران خرید (PMI) خرده‌فروشی در دی۱۳۹۹، عدد ۵۴ را نشان می‌دهد که این عدد نسبت به آذر ماه ۱۳۹۹ که برابرا با ۴۵.۱۲ بود، افزایش را نشان داده و خبر از بهبود وضعیت بخش خرده فروشی می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران هر ماه گزارش طرح شاخص مدیران خرید(PMI) که «شامخ» نامیده می‌شود را منتشر می‌کند. بر اساس این گزارش در دی ماه، شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش و یا فرایند کار (۵۷) در دی ماه، بیشترین میزان شاخص ها در بین ۵ مولفه اصلی شامخ بوده است.

شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی نسبت به ماه قبل بیشترین تغییر را داشته و با کاهش (۴۴.۶۵)درصدی به عدد (۲۷) نزول یافته است.

شاخص قیمت خرید مواد اولیه و لوازم مورد نیاز نیز با افزایش (۱۲.۹۲) درصدی منجر به افزایش عدد شاخص قیمت محصولات تولید شده به میزان ( ۱۵.۱۵) درصدی نسبت به ماه قبل شده است.

تحلیل شامخ بخش خرده فروشی در دی ماه ۱۳۹۹:

با بررسی های به عمل آمده و طبق اظهارات فروشگاههای زنجیره ای سراسر کشور، رقم شاخص بخش خرده فروشی در دی ماه ۱۳۹۹ به عدد ۵۷ رسیده که نسبت به رقم شاخص آذر ماه معادل ۱۹.۶۸ درصد افزایش یافته است. با توجه به عدد بدست آمده در نگاه اول اینگونه به نظر می رسد که وضع خرده فروشی در کشور رو به بهبود بوده و چون عدد بدست آمده بالاتر از ۵۰ است، لذا این واحدها در وضعیت رونق به سر می برند.

ولی با تحلیل برخی از شاخص ها می توان به این نتیجه رسید که این افزایش، لزوماً به معنای بهبود اوضاع این بخش نبوده است. به عنوان مثال شاخص میزان فروش کالا و خدمات نسبت به ماه قبل ۹.۳۳ درصد افزایش یافته در صورتی که میزان سفارش جدید مشتریان به میزان ۱۳.۴۴ درصد کاهش یافته است. در همین راستا می توان اینگونه نتیجه گرفت که این افزایش ممکن است ناشی از افزایش ۱.۴ واحد درصدی نرخ تورم در دی ماه نسبت به آذر ماه ۱۳۹۹ باشد.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه ای گروه عمده ” خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات” با افزایش ۲ واحد درصدی به ۵۹.۹ درصد و گروه کالاهای ” غیر خوراکی و خدمات” با افزایش ۱.۲ واحد درصدی به ۳۹.۹ درصد رسیده است.

همین عامل سبب شده تا رقم شاخص قیمت خرید مواد اولیه و لوازم مورد نیاز ۱۲.۹۲ درصد افزایش یافته و به تبع آن شاخص قیمت محصولات تولید شده نیز به میزان ۱۵.۱۵ درصد افزایش یابد./پ/

 

برای دریافت گزارش کامل کلیک کنید: 

شامخ دی

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 × = 14