گرفتاری توزیع‌کنندگان در پیچ و خم سامانه‌ها

۱۲:۲۱:۰۶ بهمن ۲۳, ۱۴۰۲ 0 دیدگاه

عضو کمیسیون تخصصی بنکداران مواد غذایی و دخانیات اتاق اصناف ایران تأکید کرد؛ گرفتاری توزیع‌کنندگان در پیچ و خم سامانه‌ها

عضو کمیسیون تخصصی بنکداران مواد غذایی و دخانیات اتاق اصناف ایران، تعدد سامانه‌ها را یکی از معضلات بخش توزیع عنوان کرد و گفت: در سال‌های اخیر، رشد قارچ‌گونه سامانه‌های مختلف، تجارت دیجیتال را در بخش توزیع تحت‌الشعاع قرار داده و روند فعالیت فعالان بخش توزیع را با پیچیدگی‌های متعددی روبرو کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، محمدکمال سودمند افزود: اصناف همواره از شفاف‌سازی اقتصادی در کشور حمایت کرده‌اند و خواهان بسترسازی برای شفافیت هر چه بیشتر اقتصاد بوده‌اند، اما متاسفانه به دلیل تعدد سامانه‌های گوناگون، شفاف‌سازی آنطور که می‌بایست،  انجام نشده است.

وی با اشاره به توزیع شکر به عنوان یکی از کالاهای اساسی گفت: در حال حاضر یک فعال صنفی برای توزیع شکر باید به چندین سامانه از جمله سامانه رهیاب، سامانه بازارگاه، سامانه مودیان و… مراجعه کند، از طرفی، باید گزارش عملکرد خود در زمینه توزیع شکر را به سازمان جهاد کشاوزی و شرکت تأمین‌کننده ارائه دهد که این فرایند نه تنها زمان‌بر است، بلکه باعث سردرگمی توزیع‌کنندگان می‌شود.

عضو کمیسیون تخصصی بنکداران موادغذایی و دخانیات اتاق اصناف ایران ادامه داد: پیچ و خم‌های متعددی که برای فعالان صنفی به واسطه سامانه‌های مختلف ایجاد شده است، در بسیاری از موارد موجب انصراف توزیع‌کنندگان از توزیع کالا در بازار می‌شود که این امر نتیجه‌ای جز کمبود کاذب کالا و گرانی مضاعف اجناس در بازار نخواهد داشت.

سودمند گفت: اگر تمام سامانه‌های موجود به صورت یکپارچه تجمیع شده و مسیر تولید تا توزیع کالا تنها از طریق یک سامانه انجام شود ، بی‌شک علاوه بر ایجاد شفافیت در چرخه تولید تا توزیع، منجر به دسترسی آسان‌تر مردم به انواع کالاها در بازار خواهد شد.

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

6 × 1 =