عدم شفافیت در زنجیره تولید مانع از تاثیرگذاری «یارانه» در قیمت نهایی کالا می‌شود

۱۵:۵۴:۴۵ بهمن ۱۸, ۱۴۰۲ 0 دیدگاه

دبیرکل اتاق اصناف ایران عنوان کرد: عدم شفافیت در زنجیره تولید مانع از تاثیرگذاری «یارانه» در قیمت نهایی کالا می‌شود

دبیرکل اتاق اصناف ایران با اشاره به عدم شفافیت در حلقه‌های زنجیره‌ تولید، اختصاص یارانه به مصرف کننده نهایی را باعث کنترل قیمت و ارائه کالای باکیفیت دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، محمود بنانژاد، دبیرکل اتاق اصناف درباره موضوع «ارائه یارانه به مردم و یا به حلقه تولید؟» اظهار کرد: کمک دولت به مردم در قالب ارائه یارانه، اولاً باید باعث به رونق تولید شود تا به افزایش عرضه و کاهش قیمت‌ها کمک کند و ثانیاً به مهار تورم منجر شود. اما با توجه به اینکه حلقه‌های زنجیره‌ تولید، توزیع و به طور کلی تامین کالا در کشور زنجیره شفافی نیست، یارانه اختصاص یافته برای سود تولید کننده، سود واسطه به عنوان عمده فروش و خرده فروش صرف می‌شود و اصطلاحا یارانه در این زنجیره «گُم» می‌شود و در نهایت کالا با قیمتی گران به دست مردم می‌رسد.

وی افزود: این روند باعث ایجاد رانت و فساد در چرخه می‌شود؛ چرا که بسیاری از افراد با دریافت ارز اقدام به وارد کردن کالاهای دیگر و یا سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر می‌کنند و در واقع یارانه اختصاص یافته در زنجیره مورد نظر صرف نمی‌شود.

بنانژاد یادآور شد: اغلب کشورهای دنیا پرداخت یارانه را به اشکال مختلف اعم از نقدی، شبه نقدی، کالایی، پرداخت‌های عمومی و یا معافیت از برخی پرداخت هزینه‌ها، اعمال می‌کنند و از حدود ۱۲۲ طرح پرداخت یارانه‌ای در دنیا، چیزی حدود ۵۰ طرح به پرداخت نقدی به حلقه آخر زنجیره، یعنی مصرف کننده اختصاص دارد که البته شیوه‌های ارائه آن متفاوت است.

دبیرکل اتاق اصناف ایران با اشاره به پرداخت حدود ۶۵۰ همت یارانه سالیانه گفت: حدود نیمی از این یارانه به صورت نقدی به مردم پرداخت می‌شود و مابقی به صورت یارانه‌های پنهان در حوزه‌ انرژی و سایر حوزه‌ها صرف می‌شود. باتوجه به اینکه میانگین مصرف انرژی ما تقریبا ۲ و نیم برابر میانگین مصرف جهانی است، باید درصدی از یارانه‌های پنهان را برای کاهش مصرف عمومی مردم استفاده کنیم.

وی افزود: اقتصاد کشور ما و کنترل ناپذیر بودن زنجیره تامین کالا باعث ایجاد محدودیت‌هایی شده است و ممکن است یارانه به بخشی از این زنجیره اختصاص یابد که تاثیر آن برای مردم محسوس نباشد. تجربه سال ۱۳۸۹ در بحث هدفمندی یارانه‌ها نشان داد که بخشی از یارانه به مردم اختصاص یافت و قرار بود بخشی از آن در زنجیره تولید هزینه شود، ولی مشاهده کردیم که این اتفاق نیفتاد و نهایتا تولید کنندگان به واسطه افزایش قیمت‌ها متضرر شد.

محمود بنانژاد تاکید کرد: با توجه به شفاف نبودن حلقه‌های زنجیره‌ تولید، توزیع و به طور کلی تامین کالا در کشور و با نظر به اینکه اطلاعات ما در حوزه خانوار بسیار کامل‌تر از حوزه زنجیره تولید است، می‌توان یارانه را به حلقه آخر یعنی مصرف کننده نهایی اختصاص داد و قیمت کالاها را به قیمت واقعی خود رساند و ارائه کرد. تمهیدی که با ایجاد رقابت در بازار تولید به کنترل قیمت و ارائه کالای باکیفیت منجر می‌شود.

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 8 =

7 × = 28