اجاره کارت‌ خوان برای فرار مالیاتی تخلف و جرم محسوب می‌شود

۱۰:۱۰:۲۲ شهریور ۷, ۱۴۰۲ 0 دیدگاه

رئیس اداره امور مالیاتی کاشمر : اجاره کارت‌ خوان برای فرار مالیاتی تخلف و جرم محسوب می‌شود

رئیس اداره امور مالیاتی کاشمر عنوان کرد: برخی صنوف که به جای استفاده از دستگاه پز مبالغ را کارت به کارت کرده و دریافت وجه نقد یا به حساب فرزند واریز می‌کنند از مقوله توافق با سازمان امور مالیاتی خارج شده و مشمول بخشودگی نمی‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران به نقل از ایسنا، رئیس اداره امور مالیاتی کاشمر گفت: بعضاً گزارش‌هایی از اجاره کارت‌ خوان توسط برخی افراد در صنوف مختلف برای فرار مالیاتی می‌رسد که توسط بازرسان مورد پیگیری دقیق قرار می‌گیرد.
عباس صالح ، با تأکید بر اینکه اجاره کارت‌خوان برای فرار مالیاتی تخلف و جرم محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: کسانی که دستگاه‌های کارت‌خوان و دستگاه پز را اجاره می‌دهند برایشان درآمد محاسبه می‌شود.
وی عنوان کرد: بر اساس ماده ۲۷۴ تنظیم دفاتر، اسناد و دفاتر خلاف واقع، اختفاء فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن، ممانعت از دسترسی مأموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی، عدم انجام تکالیف قانونی مربوط به مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده در رابطه با وصول یا کسر مالیات مؤدیان دیگر و ایصال آن به سازمان امور مالیاتی در مواعد قانونی تعیین‌ شده، تنظیم معاملات و قراردادهای خود به نام دیگران یا معاملات و قراردادهای مؤدیان دیگر به نام خود برخلاف واقع، خودداری از انجام تکالیف قانونی در خصوص تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی حاوی اطلاعات درآمدی و هزینه‌ای در سه‌ سال متوالی و استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظور فرار مالیاتی جزء موارد جرم مالیاتی محسوب می‌شود و مرتکبان به مجازات محکوم می‌شوند.
رئیس اداره امور مالیاتی کاشمر با بیان اینکه بررسی مالیات هوشمند می‌شود و از مالیات سنتی خارج خواهیم شد، عنوان کرد: بیشتر جرائمی که برای فرار مالیاتی صورت می‌گیرد مربوط به اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن است.
وی در ادامه گفت: بر اساس اصل ۵۱ قانون اساسی هیچ نوع مالیاتی وضع نمی‌شود مگر به موجب قانون باشد و موارد معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی هم بر اساس قانون مشخص می‌شود.
صالح با اشاره به اینکه شناسایی مؤدیان جدید و مبارزه با فرار مالیاتی و متمرکز شدن بر پرونده‌های بزرگ در دستور کار سازمان امور مالیاتی قرار دارد، بیان کرد: شناسایی مؤدیان جدید بر اساس قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه امور مؤدیان است.
وی در همین خصوص عنوان کرد: سال ۱۴۰۰ حدود ۷۵۴ مورد مؤدی جدید شناسایی نمودیم که برای تمامی این افراد توسط سازمان امور مالیاتی برگه تشخیص مالیات صادر شده است.
صالح با بیان اینکه سال ۱۴۰۱ بالغ‌بر ۷۵ میلیارد تومان از جرائم مالیاتی کسبه و اشخاص حقیقی و حقوقی بخشوده شده است، افزود: بر اساس بند ۲ تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ و در راستای سیاست‌های حمایت از تولید علاوه بر دیگر معافیت‌ها نرخ مالیات موضوع ماده ۱۰۵ اشخاص حقوقی که دارای پروانه بهره‌برداری از وزارتخانه‌های ذیربط باشند معادل ۷ واحد درصد کاهش داده شده و از ۲۵ درصد به ۱۷ درصد رسیده است.
وی در خصوص اظهارنامه‌های دریافتی تصریح کرد: بر اساس آمارهای موجود پارسال بیش از ۱۲ هزار و ۳۲۵ اظهارنامه مالیاتی از کسبه دریافت نمودیم که در سال ۱۴۰۰ این عدد ۱۰ هزار و ۶۱۵ مورد بوده که ۱۶ درصد رشد دریافت اظهارنامه‌های مالیاتی را نشان می‌دهد.
رئیس اداره امور مالیاتی کاشمر بیان کرد: از ۱۲ هزار و ۳۲۵ اظهارنامه مالیاتی ۹۳۹۵ مورد تبصره ماده ۱۰۰ را پر کرده‌اند، همه ساله سازمان امور مالیاتی قبل از انقضای خردادماه در راستای تبصره ماده ۱۰۰ دستورالعملی را صادر و مشوق‌هایی را در نظر می‌گیرد تا کسبه از آن استفاده کنند و بدون رسیدگی، اظهارنامه‌هایشان قابل قبول است.
وی گفت: کسانی که تبصره ماده ۱۰۰ پر کرده‌اند نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۲۲ درصد رشد داشته است، همچنین از ۹۳۹۵ مورد اظهارنامه ۶۳۹۲ مورد صفر بوده که ۱۵ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد داشته است.
صالح با اشاره به اینکه آمارهای ارائه شده بر اساس سال مالیاتی است، افزود: بیش از ۵۰ درصد اظهارنامه‌های صفر را در سال مالیاتی ۱۴۰۱ قبول کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه از ۹۳۹۵ اظهارنامه مالیاتی ۳۰۰۰ اظهارنامه مبلغ دار بوده است، اظهار کرد: همه ساله صاحبان مشاغل حداکثر تا پایان خردادماه باید اظهارنامه مالیاتی خود را برای سال قبل تکمیل کنند و صاحبان اجاره املاک و مستغلات و اشخاص حقوقی حداکثر تا پایان تیرماه این فرصت را دارند.
رئیس اداره امور مالیاتی کاشمر با بیان اینکه بر اساس قانون اگر اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه ندهند جرائمی تعیین شده که غیر قابل بخشش است، بیان کرد: همه ساله مالیات و عوارضی که دریافت می‌شود به حساب شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها برای روستاهایی که فاقد دهیاری هستند واریز می‌شود.
وی اذعان کرد: سال ۱۴۰۰ بیش از ۴۴ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، روستاها و شهرها واریز شده که این مبلغ در سال مالیاتی ۱۴۰۱ بیش از ۹۳ میلیارد تومان بوده و از رشد ۱۱۱ درصدی برخوردار است.
 صالح با بیان اینکه واریزی به حساب شهرداری‌ها، روستاهای عشایری و روستاهای فاقد دهیاری از ابتدای امسال تا پایان مردادماه رشد ۵۸ درصدی داشته است، عنوان کرد: این مبلغ در مدت مشابه پارسال ۳۲ میلیارد تومان بوده که امسال به ۵۱ میلیارد تومان رسیده است.
وی در ادامه با اعلام اینکه بانک مرکزی مکلف شده است اطلاعات دستگاه‌های پز را در سامانه مربوطه ثبت کند، گفت: با قوانینی که در حال اجرا شدن است بسیاری از فرارهای مالیاتی کم و به عدالت مالیاتی نزدیکتر می‌شویم.
وی همچنین خاطرنشان کرد: بعضاً گزارش‌هایی از اجاره کارت‌خوان توسط برخی افراد در صنوف مختلف برای فرار مالیاتی می‌رسد که توسط بازرسان مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
رئیس اداره امور مالیاتی کاشمر عنوان کرد: برخی صنوف که به جای استفاده از دستگاه پز مبالغ را کارت به کارت کرده و دریافت وجه نقد یا به حساب فرزند واریز می‌کنند از مقوله توافق با سازمان امور مالیاتی خارج شده و مشمول بخشودگی نمی‌شوند.
وی گفت: اگر سامانه امور مؤدیان و قانون پایانه‌های فروشگاهی راه‌اندازی شود جلوی بسیاری از فرارهای مالیاتی گرفته می‌شود، به طوری که اگر مؤدیان فروش داشته باشند طی مدت ۳۰ روز باید مبلغی که به حسابشان واریز می‌شود را تائید کرده و اثبات کنند که برای چه موردی بوده است.
صالح در پایان افزود: با برنامه‌ریزی‌هایی که در حوزه اصلاح فرایندهای مالیات ستانی، هوشمند شدن مالیات ستانی و گذار از نظام مالیات ستانی سنتی که مبتنی بر چانه‌زنی‌ها بوده، صورت گرفته امیدواریم توفیقات خوبی برای جلوگیری از فرار مالیاتی کسب کنیم./ح/
image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 2 = 12