نرخ اقلام اساسی محرم مشخص شد

۱۲:۰۸:۰۰ مرداد ۱۹, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه

گفتگو // نرخ اقلام اساسی محرم مشخص شد/آغاز تمهیدات ویژه اصناف و صمت برای محرم

اصناف مختلف و بازاریان یکی از ارگان‌های دخیل و مرتبط با برگزاری مراسمات محرم هستند که این روز‌ها آمادگی خود را در این امر دینی اعلام کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،  با فرا رسیدن ماه محرم و آغاز عزاداری ها در هیئت ها، برخی از صنوف و واحدهای تولیدی به طور مستقیم و غیر مستقیم در برگزاری هیئت ها و عزاداری ها دخیل هستند  و به قول معروف بازارشان تکان می خورد.

البته که شیوع ویروس کرونا برگزاری هیئت های عزاداری را تکان داده و روش های جدیدی را عملیاتی کرده است  به طوری که افراد کمتری به هیئت می روند و ممکن است بازارهای مذکور رونق سابق را نداشته باشند. در این گزارش به سراغ صنوفی رفته ایم که به طور مستقیم درگیر محرم و برگزاری هیئت های عزاداری هستند.

در ابتدا به سراغ صنف فروشندگان پارچه رفته ایم، صنفی که در تهران به صورت عمده انواع پارچه می فروشند که به خصوص در این ایام فروش پارچه مشکی در واحدهای صنفی رونق پیدا کرده است.

شیوه نامه برگزاری هیئت ها

البته در این بین، وزارت صمت نیز ملزم به همکاری به هیئت های مذهبی و تامین ملزومات مورد نیاز برای ادای نذورات و همچنین ابزارات بهداشتی از جمله ماسک، مواد ضدعفونی کننده و … شده است.

گرانی پارچه سیاه به خاطر رنگ وارداتی!

محمد ولدخانی رئیس اتحادیه صنف بنکداران و طاقه فروشان پارچه در گفت وگو با گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: فروش عمده پارچه و چادر مشکی از حدود ۲ ماه گذشته در بازار تهران رونق گرفته به طوری که پارچه فروشان چشم زیادی به فروششان در این ایام دارند.

وی افزود: تمامی پارچه های مشکی در داخل تولید می شوند و تنها در زمینه رنگ وابسته به نمونه های خارجی هستیم که به دلیل نوسان قیمت دلار، در قیمت نهایی پارچه تاثیر می گذارد و این کالا دچار نوسان قیمت می شود.

رئیس اتحادیه صنف بنکداران و طاقه فروشان پارچه بیان کرد: از حدود ۴ ماه گذشته تولید پارچه مشکی در کشور آغاز شده بود و از هفته گذشته این پارچه ها روانه بازار شده اند.

ولدخانی ادامه داد: البته پارچه مشکی با چادر مشکی متفاوت است به طوری که تمام نیاز پارچه مشکی در داخل تامین می‌شود، اما چادر مشکی اینطور نیست. سالانه بین ۸۵ تا ۹۰ میلیون متر چادر در کشور مصرف می‌شود که تولید داخل تنها ۱۵ میلیون متر از نیاز را کفاف می‌دهد و مابقی وارداتی است.

قطع برق ظرف های یکبار مصرف را هم درگیر کرد

بعد از استفاده از پارچه های مشکی که با ویژه بودن شرایط کرونا، بیشتر شده و بسیاری از افراد جامعه برای نصب کتیبه ها و پارچه های مخصوص محرم بر سر در خانه هایشان اقدام می کنند. کالای بعدی مربوط به ظروف یکبار مصرف و استفاده از آن ها برای توزیع نذورات است.

 حمید صمدی رئیس انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف در گفت وگو با گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: ممکن است محرم امسال با کمبود ظروف یکبار مصرف و افزایش قیمت آنها مواجه شویم.

وی افزود: از حدود دو ماه گذشته که تولیدکننده ها می‌بایست تولیدات خود را برای برگزاری هیئت های عزاداری و نذری ها افزایش می دادند، اما به دلیل قطعی های مکرر برق نتوانستند به این امر دست پیدا کنند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف بیان کرد: قیمت انواع ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف در کشور نسبت به محرم سال گذشته، دو برابر شده است که بزرگ ترین دلیل این امر کاهش تولید بوده است.

صمدی ادامه داد: قطعی روزانه بیش از ۶ ساعت برق، تنها بر کاهش روند تولید تاثیر نمی گذارد بلکه باعث خرابی برخی قطعات دستگاه های تولید می شود که تعمیر آنها هزینه زیادی روی دست تولیدکننده می گذارد.

وی تصریح کرد: واحدهای تولیدی و صنفی نهایت تلاش خود را می کنند که ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف به اندازه نیاز به بازار تزریق شود اما پیش بینی می شود که امسال با کمبود مواجه شویم.

اقدام خوب فروشندگان البسه مشکی در محرم ۱۴۰۰

حسین آقاکوچکی رئیس اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن‌فروشان تهران در گفت وگو با  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: تولید پیراهن مشکی از حدود ۳ ماه گذشته در کشور آغاز شده و امروز در واحدهای صنفی عرضه می شود.

وی افزود: قیمت پیراهن مشکی نسبت به سال گذشته تغییر آنچنانی پیدا نکرده و تنها دلیل اختلاف به دلیل هزینه کارگران و هزینه‌های جاری مانند قبوض است به طوری که امروز هر پیراهن معمولی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

رئیس اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن‌فروشان تهران بیان کرد: به دلیل اینکه تولید و فروش پیراهن مشکی قالبا در ایام محرم انجام می گیرد، فعالان این صنف از دریافت سود اجتناب می کنند تا این اقدام آنها مورد قبول دستگاه امام حسین قرار گیرد.

گفتنی است امسال نیز مانند سال گذشته به علت تشدید شرایط کرونایی نمایشگاهی برای برگزار کنندگان عزاداری ها و همچنین سهمیه ملزومات نذورات توسط اصناف در نظر گرفته نشده است و موارد مورد نیاز هر هیئت به صورت آزاد تهیه خواهد شد./ح/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + = 25