جمع‌آوری ۲.۵ کیلو زعفران تقلبی از ابتدای دهه پایانی صفر

۱۱:۰۲:۲۸ شهریور ۲۱, ۱۴۰۲ 0 دیدگاه

رئیس اتاق اصناف مشهد: جمع‌آوری ۲.۵ کیلو زعفران تقلبی از ابتدای دهه پایانی صفر

 رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: از ابتدای دهه پایانی صفر ۲.۵ کیلو زعفران تقلبی جمع‌آوری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران به نقل از ایسنا هادی مخملی، در چهارمین نشست خبری قرارگاه عملیاتی زائران دهه آخر صفر استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: از ابتدای دهه پایانی صفر ۳۵۲۰ بازرسی انجام شده که براساس آن ۲۹۳ فرم گزارش بازرسی و ۱۸۴۵ فرم گزارش نظارتی به ارزش ریالی ۱۰ میلیارد و ۵۵۶ میلیون و ۸۱۷ هزار و ۴۰۰ ریال تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه ۲۸ کارشناس اتحادیه برای نظارت و بازرسی فعالیت می‌کنند، افزود: در این مدت ۶ واحد صنفی پلمب شدند. ۵۰ شکایت کتبی دریافت و میزان استرداد وجه به شاکیان ۴۰۴ میلیون و ۳۴۰ هزار ریال بوده است.

رئیس اتاق اصناف مشهد در خصوص زعفران‌های تقلبی گفت: زعفران‌های تقلبی در گشت‌های مشترک جمع‌آوری شده‌اند. از ابتدای دهه پایانی صفر ۲.۵ کیلو زعفران تقلبی جمع‌آوری شده است.

در ادامه بخشعلی بیاتی قله‌زو، سرپرست معاونت نظارت و بازرسی اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به تمهیداتی که برای تهیه اقلام در دهه پایانی صفر در نظر گرفته شده، اقلام در ۷۰۰ واحد منتخب و مراکز ۱۲ گانه عرضه مستقیم کالا توزیع می‌شوند.

وی ادامه داد: اقلام به صورت متمرکز از واحدهای تولیدی، بنکداری‌ها و شرکت‌های پخش تامین شده و قیمت عرضه در مراکز حداکثر به قیمت مصرف‌کننده که روی کالاها درج شده خواهد بود و در بسیاری از موارد با قیمتی کمتر از قیمت روی محصول عرضه می‌شود.

بیاتی بیان کرد: در زمینه نظارت‌ها در منطقه ثامن تقسیم کار شده است. اتاق اصناف نظارت واحدهای صنفی و جهاد کشاورزی نظارت محصولات و کالاهای اساسی و کشاورزی و مراکز پخش را برعهده دارند و سازمان صمت نیز در تمام موارد به‌ویژه واحدهای غیر صنفی، حمل‌ونقل و اقامتی کمک می‌کند.

سرپرست معاونت نظارت و بازرسی اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در خصوص نظارت بر سوغات عنوان کرد: در خصوص نظارت بر سوغات کارشناسان اتحادیه‌های صنفی این وظیفه را برعهده دارند. سال جاری اقدام ویژه‌ای انجام دادیم و این بود که قبل از یک شهریور قیمت کالاها از جمله سوغات را در سطح عمده‌فروشی و شرکت‌های پخش احصا کرده و همراه با عکس کالا در اختیار بازرسان پیرامون حرم قرار دادیم تا اگر تخلفی صورت گرفت نسبت به تنظیم گزارش اقدام کنند.

وی اضافه کرد: زعفران بسته‌بندی باید علامت استاندارد داشته باشد. در این زمینه کارشناسان استاندارد و اتحادیه فروشندگان زعفران کمک می‌کنند تا اگر در واحدی زعفران تقلبی مشاهده شد، نسبت به پلمب اقدام کنند.

بیاتی خاطرنشان کرد: از ۱۱ شهریور، ۱۸۲۰ مورد بازدید از واحدهای غیر صنفی و اقامتی داشتیم که ۴۷۲ پرونده به ارزش ۴۶ میلیارد ریال به تعزیرات ارسال شده است. ۷۴ مورد شکایت کتبی در پایگاه‌ها رسیدگی شده که بالغ بر ۱۰۹ میلیون تومان استرداد وجه به شاکیان داشتیم./ح/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 2 = 8