1

سامانه جامع بازرسی و نظارت اصناف در همدان راه‌اندازی می‌شود

رئیس اتاق اصناف همدان : سامانه جامع بازرسی و نظارت اصناف در همدان راه‌اندازی می‌شود

رئیس اتاق اصناف همدان گفت: سامانه جامع بازرسی و نظارت اصناف به منظور اجرای بازرسی هوشمند در همدان برای نخستین بار راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران محمد ارغوان  در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: به منظور رصد و پایش مداوم بازار و بهره‌گیری بهینه از امکانات موجود و استفاده از ظرفیت‌های مردمی سامانه جامع بازرسی و نظارت اصناف در همدان آماده شده که به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: در این حوزه سامانه‌ای طراحی شده که به صورت اپلیکیشن بر روی تلفن‌های همراه بازارسان نصب می‌شود، در این اپلیکیشن تمام اطلاعات واحدهای صنفی از جمله موقعیت مکانی، شناسه پروانه کسب، مدت اعتبار و اطلاعات مدیر واحد صنفی موجود است و به وسیله آن بازرس می‌تواند به تمام اطلاعات مورد نظر دسترسی داشته باشد.

رئیس اتاق اصناف همدان تصریح کرد: بازرس این امکان را دارد که در صورت مشاهده تخلف فرم‌های مختلف را تکمیل کند و به صورت الکترونیکی به ثبت برساند، علاوه بر آن در این اپلیکیشن امکان ثبت تذکرات شفاهی نیز وجود دارد و سابقه واحد صنفی قابل رویت است.

وی ادامه داد: این اپلیکیشن قابلیت ثبت عملکرد بازرس را نیز دارد، به طوری که مسیر حرکت بازرس را نیز ثبت کرده و نشان می‌دهد که در یک روز به چه میزان فعالیت کرده و نیاز به حضور هر روزه بازرس در محل اتاق اصناف به منظور ثبت ورود و خروج نیست و این به مسأله صرفه‌جویی در زمان کمک شایانی می‌کند.

ارغوان با تأکید بر اینکه در صورت خاموش بودن گوشی تلفن همراه بازرس نیز مسیر حرکت او ثبت می‌شود خاطرنشان کرد: امکان اتصال این سامانه به بازرسی اداره کل صمت و اداره کل تعزیرات حکومتی استان نیز وجود دارد تا فرم‌های ثبت شده از طریق بازرسان برای برخورد با متخلفان به این ادارات نیز ارجاع شود.

وی ادامه داد: به همین منظور جلسه هم‌اندیشی با حضور مدیرکل تعزیرات حکومتی و مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان برگزار شد تا بتوانیم به صورت همه‌گیر و جامع این اپلیکیشن را راه اندازی کنیم که خوشبختانه با استقبال این دستگاه‌ها مواجه شد.

رئیس اتاق اصناف همدان با بیان اینکه یک اپلیکیشن هم برای مردم طراحی شده است خاطرنشان کرد: مردم می‌توانند با دریافت و نصب این اپلیکیشن به تمام اطلاعات واحدهای صنفی در اتحادیه‌های مختلف دسترسی داشته باشند و خدمات مورد نظر خود را دریافت کنند و در صورت داشتن شکایت آن را به ثبت برساند تا در کمترین زمان ممکن به آن رسیدگی شود.

وی گفت: این اپلیکیشن که در واقع یک شبکه اجتماعی اصناف و مردم است، فروشگاه اینترنتی نیز در اختیار واحدهای صنفی قرار می‌دهد که محصولات و خدمات خود را ارائه کنند.

ارغوان اظهار کرد: اعلام آخرین نرخ‌های کالاهای اساسی در این اپلیکیشن نیز امکان‌پذیر است و نرخگذاری‌ها درباره اجناسی چون طلا به صورت آنلاین به اطلاع مردم رسانده می‌شود.

رئیس اتحادیه قنادان و آجیل‌فروشان همدان در ادامه نیز اظهار کرد: پس از سال‌ها پیگیری توسط اتحادیه‌های قنادان در کشور به منظور ارج نهادن به صنف قناد و به این منظور که در لحظات زیبای زندگی محصولات آنها در کنار مردم است، روز ۲۰ دی ماه به عنوان روز ملی قناد در نظر گرفته شد.

وی افزود: در آستانه روز مادر و در ۲۰ دی ماه قنادان و شیرینی‌فروشان همدان محصولات خود را با ۱۰ درصد تخفیف به مردم ارائه می‌دهند تا به مانند همیشه پیام‌آور شادی و شیرین‌کامی باشند.

ارغوان تصریح کرد: با مساعدت شورای فرهنگ عمومی این روز به تقویم رسمی کشور نیز افزوده خواهد شد و قطعا برای استان به عنوان یکی از پایلوت‌های قنادی در همدان که دارای سوغات ثبت شده ملی نیز هست، آورده بسیاری خواهد داشت.

وی گفت: قنادان همدان همواره خواهان کسب حداکثری رضایت مردم هستند و در این راه امیدوارند محصولات آنها در همه خانه‌های همدانی حضور پررنگی داشته باشد و در این راه تمام تلاش خود را نیز به کار بسته‌اند./ح/