کدملی خریدار لوازم خانگی فعلا اخذ نمی‌شود

۱۰:۳۱:۰۵ دی ۱۸, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران:  کدملی خریدار لوازم خانگی فعلا اخذ نمی‌شود/راه مقابله با گرانفروشی

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: برای مقابله با گرانفروشی، باید لیست سه ستونه قیمت، شامل قیمت در کارخانه، عمده فروشی و مصرف کننده در سامانه ۱۲۴ بارگذاری شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران ، اکبر پازوکی در گفت‌وگو با  مهر در مورد وضعیت بازار لوازم خانگی اظهار کرد: اگرچه از ابتدای سال جاری قیمت لوازم خانگی در بازار تغییر چندانی نکرده است اما به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و بالا بودن قیمت‌ها، بازار با رکود نسبی مواجه است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران افزود: البته با توجه به فعال سازی تمامی خطوط تولید اغلب تولیدکنندگان، تنوع جنس در حال افزایش است و کالا تقریباً به اندازه به بازار تزریق می‌شود.

وی در مورد محصولات قاچاق موجود در بازار، گفت: کالای قاچاق در بازار وجود دارد و موضوعی نیست که یک شبه حل شود اما نکته مهم این است که هر چه تولیدات ما بیشتر شود و تولیدکننده کالای تولید شده را به بازار عرضه کند و در این مسیر وضعیت فعالیت کسبه رونق بگیرد خود به خود کالای قاچاق حذف می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران تصریح کرد: البته ظرفیت‌های طرح سامانه جامع تجارت برای مقابله با کالای قاچاق مناسب است. بر اساس این طرح هر کالایی که کد رهگیری و شناسه کالا داشته باشد یعنی از مبادی رسمی قانونی وارد چرخه توزیع شده است و مسلماً هر کالایی فاقد این موارد باشد یعنی از مبادی غیررسمی وارد بازار شده است.

پازوکی در مورد اعمال افزایش قیمت‌های سلیقه‌ای از سوی برخی فروشندگان، گفت: باید تولیدکنندگان لوازم خانگی لیست سه ستونه قیمت، شامل قیمت درب کارخانه، عمده فروشی و قیمت مصرف کننده را به سازمان حمایت ارائه و این لیست در سامانه ۱۲۴ بارگذاری شود؛ در این صورت اگر کاسبی قصد دلالی و احتکار داشته باشد و یا بخواهد تنشی در بازار ایجاد کند، مشخص می‌شود.

وی با بیان اینکه بدون لیست سه ستونه قیمت، مصرف کننده هم برای خرید کالای مورد نیاز خود سردرگم است، افزود: بارها از تولیدکنندگان تقاضا کردیم که به تمام بنکدارانی که کالا می‌فروشند لیست ۳ ستونه بدهند و از آن طرف نیز در سامانه ۱۲۴ بارگذاری کنند؛ در این صورت فروشنده حتی می‌تواند قیمت‌ها را روی کالاها الصاق کند و دیگر گرانفروشیصورت نمی‌گیرد چراکه قیمت‌ها در دسترس عموم قرار خواهد داشت.

پازوکی در مورد دریافت کد ملی از خریداران لوازم خانگی، با بیان اینکه روند تولید و عرضه کالا در سامانه جامع تجارت رهگیری می‌شود، اظهار کرد: باید تولیدکننده در زمان خروج کالا از درب کارخانه ضمن درج شناسه و کد رهگیری کالا در سامانه، اعلام کند که مقصد آن کجاست. بنکدار نیز با دریافت کالا در سامانه تجارت باید مشخصات دریافتی آن‌ها را اعلام کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت: در این مسیر بنکدار محصولات را از طریق خرده فروشان به بازار عرضه می‌کند. البته در برخی از موارد فروش‌های عمده نیز صورت می‌گیرد، اما ۹۹ درصد معاملات در خرده فروشی‌ها صورت می‌گیرد. بر همین اساس خرده فروش نیز باید از خریدار کد ملی را در ازای فروش کالا دریافت کند تا زمینه ضابطه‌مند بودن چرخه تولید و توزیع کالا فراهم شود.

پازوکی افزود: منتهی مردم در ارائه کد ملی خود به فروشندگان چندان راحت نبودند از این رو قرار شد فعلاً به صورت موقت یک مقدار وضعیت را تسهیل کرده و اگر خریداری کد ملی خود را ارائه نکرد، کالا تحویل وی شود زیرا وضعیت کالا از طریق سامانه جامع تجارت رهگیری شده و مشخص است که کالا عرضه شده و احتکار نشده است.

وی تصریح کرد: البته کسبه باید در طرح سامانه جامع تجارت شناسه بگیرند و در قالب این طرح خرید و فروش کنند. یعنی کاسب حق ندارد کالایی بدون شناسه و کد رهگیری خریداری کند و باید در این طرح ثبت نام کند. کاسب برای جواز ثبت و یا تمدید جواز نیز باید کد نقش را در سامانه جامع تجارت بگیرد و شرکت‌های تولیدکننده و بنکدار به کسانی کالا می‌فروشند که کد نقش بگیرند.

بررسی وضعیت تولید لوازم خانگی طی ۸ ماه سال جاری نشان می‌دهد که تولید انواع لوازم خانگی با ۹ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به بیش از سه میلیون و ۱۲۵ هزار دستگاه رسیده است.

از بین انواع لوازم خانگی تولید تلویزیون با کاهش ۴.۹ درصدی مواجه بوده و تولید آن از حدود ۸۰۲ هزار دستگاه در هشت ماهه سال گذشته به نزدیک ۷۶۳ هزار دستگاه در مدت مشابه امسال رسیده است.

تولید ماشین لباسشویی و یخچال و فریزر با ۲۶.۸ و ۷.۸ درصد افزایش به ترتیب به نزدیک ۹۱۶ هزار و یک میلیون و ۴۴۶ هزار دستگاه رسیده است./ح/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 26 = 35