یلدا

۱۵:۲۹:۲۴ آذر ۲۶, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

پایان فصل خزان و آغاز سپیدی زمستان را ایرانیان از دیرباز با جشنی به شکوه مهربانی و عضمت مهرورزی در شبی که به بلندای آن شبی نیست، گرامی می‌دارند که بهانه‌ای برای ابراز شادی و محبت به اعضای خانواده و خویشان است.
یلدا نام دیگری است که ایرانیان برای شب چله بکه کار می‌برند. در این شب، به سنت پیشینیان، در خانه بزرگ خانواده گرد هم می‌آیند، شادی می‌کنند و خوراکی‌های مرسوم در این شب را می‌خورند.
هویت این مراسم در ارتباط با نزدیکان معنی می‌یابد؛ ارتباطی در قالب صله رحم و تکریم بزرگان و مزین شدن آن با تلاوت قرآن، دعا و مناجات، حافظ و شاهنامه خوانی و قصه‌گویی و هدیه دادن به کودکان که همگی از زیبایی‌های این آیین کهن به شمار می‌روند.
اما شب یلدای امسال با همیشه فرق دارد؛ شیوع ویروسی که هر نوع ارتباط، تجمع و دورهمی را نشانه گرفته است و قطعا چند ساعت دور هم بودن ارزش مبتلا شدن به این بیماری را ندارد.
تنها راه ما برای زنده نگه داشتن این آیین ملی استفاده از بستر فضای مجازی است. دید و بازدیدهای مجازی باید داشته باشیم و در واقع این سنت زیبا و قدیمی باید امسال با شبکه‌های مجازی و به صورت دورهمی‌های دور از هم برگزار کنیم تا سال آینده ان شاء الله با ریشه کن شدن این ویروس باز هم یلدا شور و نشاط سابق را به خانه‌هایمان بیاورد.

روابط عمومی اتاق اصناف ایران

 

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 × = 81