گزارشی از تخلفات اصناف در بحث کرونا دریافت نکردیم

۱۴:۳۲:۱۱ اردیبهشت ۱, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه

گزارشی از تخلفات اصناف در بحث کرونا دریافت نکردیم

مدیر کل تعزیرات حکومتی تهران: در خصوص تخلفات برخی اصناف در دوره محدودیت‌های شهر‌های قرمز تاکنون هیچ گزارش تخلفی به ما ارسال نشده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف ایران محمدعلی اسفنانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در پاسخ به سوالی مبنی بر این که تعزیزات چه نقشی در اجرای محدودیت‌های کاری مشاغل در شهر‌های قرمز دارد؟ افزود: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا فقط مشاغل گروه یک اجازه فعالیت در شهر‌های قرمز را دارند، چون این یک قانون است و باید اجرا شود.
وی گفت: در جلسه‌ای که به همین منظور داشتیم نیروی انتظامی، اتاق اصناف و دیگر مراجع ذیربط نظارتی حضور داشتند و مقرر شد بر عملکرد اصناف نظارت کنند و اگر به تخلفی رسیدند آن را به ما گزارش دهند.
مدیر کل تعزیرات حکومتی تهران افزود: حتی در این جلسات تاکید شد که اگر برخی واحد‌های صنفی قانون را رعایت نکردند و به فعالیت خود ادامه دادند حتماً پلمب شوند.
آقای اسفنانی با اشاره به این که برخی اصناف علت تمکین نکردن از این قانون را مشکلات معیشتی و درآمدی خود اعلام کردند، گفت: به هر حال براساس قانون گروه‌های شغلی درجه ۲ و ۳ و ۴ در شهر‌های قرمز اجازه فعالیت ندارند و ما هم در گشت‌های مشترک تعزیرات که با حضور نیروی انتظامی و بازرسان اتاق اصناف برگزار می‌شود هر کجا که مشاهده کردیم تخلفی صورت گرفته است برخورد صورت گرفت و برخی واحد‌های صنفی پلمب شدند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در همین خصوص پرونده‌ای از اتاق اصناف به شما گزارش شده است، افزود: ما در این خصوص تاکنون پرونده‌ای دریافت نکرده ایم و همه مسئولان نظارتی مکلفند مشخصات واحد‌های صنفی را که در دوران محدودیت کرونایی فعالیت داشتند به ما اعلام کنند.
مدیر کل تعزیرات حکومتی تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا در این دوره محدودیت‌های مشاغل همانند چند ماه گذشته با همکاری قابل توجه اصناف مواجه نبودیم، گفت: زمان تصمیم گیری برای تعطیلی واحد‌های صنفی دقیقاً مواجه شد با پایان تعطیلات نوروزی، یعنی همه این‌ها نزدیک به دو سه هفته تعطیل بودند و در این مدت هیچ درآمدی نداشتند و طبیعی بود که مقاومت کنند.
آقای اسفنانی افزود: البته با توجه به اتفاقاتی که ناخواسته در کشور در بحث شیوع بیماری کرونا رخ داده است ما از همه اصناف درخواست می‌کنیم با وجود همه مشکلات و گرفتاری‌هایی که دارند مقررات را رعایت کنند تا از این پیک هم خارج شویم و مجدد اصناف بتوانند به فعالیت خودشان ادامه دهند.

دریافت اضافه نرخ از بیماران، تخلف پرتکرار مراکز درمانی
مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: تخلف پر تکرار در پرونده‌های کالا و خدمات مربوط به گرانفروشی و در پرونده‌های بهداشت و درمان مربوط به دریافت اضافه نرخ از بیماران است.
اسفنانی به عملکرد سال گذشته تعزیرات تهران اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۷۹ هزار و ۲۸۷ فقره پرونده وارد شد که ۷۱ هزار و ۶۰۵ فقره مربوط به کالا و خدمات، چهار هزار و ۳۱۶ فقره مربوط به پرونده‌های قاچاق کالا و ارز و چهار هزارو ۱۳۱ فقره هم مربوط به تخلفات حوزه بهداشت و درمان بوده است.
وی گفت: در مجموع درسال گذشته ۸۸ هزار و ۶۸۸ فقره پرونده مختومه شد که رسیدگی به این پرونده‌ها محکومیتی معادل ۱۴ هزار و ۴۸۵ هزار میلیارد ریال در پی داشته است.
مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چقدر از این میزان محکومیت، وصول شده است؟ افزود: معمولاً اگر این آراء قطعی شود با لحاظ ۲۰ درصد تخفیفی که داده می‌شود بقیه آن وصول خواهد شد، اما آمار دقیقی فعلا در دست ندارم.
آقای اسفنانی درباره عملکرد ۳۰ روز ابتدایی امسال هم گفت: دراین مدت سه هزار و ۹۳۰ فقره پرونده وارده داشتیم که با احتساب پرونده‌های مانده از قبل، چهار هزار و ۴۷۲ پرونده مختومه شده و رقم محکومیت آن نیز سه هزار و ۱۵۹ میلیارد ریال بوده است.
وی درباره عملکرد گشت‌های نوروزی تعزیرات تهران هم افزود: ۴۶۶ گروه گشت تعزیرات به محل حاضر شدند که پنج هزار و ۹۶۲ فقره بازرسی داشتند و از میان واحد‌های بازرسی شده ۹۱۴ تخلف داشتند و چهار هزار و ۸۵۰ واحد صنفی هم تخلفی نداشتند که این نشان می‌دهد کسبه هنوز به اعتقادات حبیب اللهی شان قائل هستند.
مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران در ادامه به تخلفات پر تکرار در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: در بحث کالا و خدمات بیشترین تخلفات شامل گرانفروشی، درج نکردن قیمت و ندادن فاکتور بود و بخشی از تخلفات هم به انجام نشدن تعهدات در قبال مصرف کنندگان حکایت دارد.
آقای اسفنانی افزود: در موضوع قاچاق کالا و ارز نیز بیشترین و پرتکرار‌ترین تخلفات مربوط به نگهداری، حمل و عرضه و فروش کالا‌های قاچاق است.
وی گفت: در بحث بهداشت و درمان نیز رعایت نکردن مقررات بهداشتی در محیط‌های کسب و کار و همچنین در مراکز بهداشتی و درمانی نیز دریافت اضافه نرخ از بیماران، عرضه و فروش مواد آرایشی و بهداشتی بدون مجوز و به کار گرفتن افراد فاقد صلاحیت حرفه‌ای تخلفات پرتکرار بوده است./ع/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =

× 3 = 27