گرانی روغن ناشی از افزایش قیمت ماده خام آن در بازارهای جهانی

۱۲:۳۶:۱۱ اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه

نائب رییس اتاق اصناف ایران:
گرانی روغن ناشی از افزایش قیمت ماده خام آن در بازارهای جهانی

عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران گفت:افزایش قیمت روغن ناشی از تاثیر جهانی قیمت‌هاست چرا که در بازارهای جهانی نیز بهای روغن خام به شدت افزایش داشته است.

به گزارش اتاق اصناف ایران به نقل از صداو سیما، محمود بنانژاد با اشاره به افزایش چهار برابری نرخ روغن در بازار مشهد افزود: علاوه بر تاثیر حذف ارز ترجیحی از روغن خام قیمت جهانی آن نیز افزایش یافته و این ۲ علت، قیمت این کالا را بیش از اندازه گران کرده است.گرانی روغن ناشی از افزایش قیمت ماده خام آن در بازارهای جهانی

وی گفت: تدابیر لازم برای رفع مشکل این کالا در بازار اتخاذ شده و با اصلاح قیمت آن، دیگر بهانه ای برای کاهش عرضه یا تولید توسط کارخانه ها نمانده است و آنان باید همکاری کاملی برای عرضه روغن به میزان نیاز مردم در بازار داشته باشند.

رئیس اتاق اصناف مشهد افزود: با حذف ارز ترجیحی از نهاده دامی، قیمت گروه های کالایی مرغ و تخم مرغ، لبنیات و روغن افزایش یافته است و به قیمتهای جدید عرضه می شود که اتاق اصناف ایران در اطلاعیه ای نرخ حداکثری فروش ۹ قلم کالای اساسی برای مصرف کننده را در سراسر کشور اعلام کرده است.

بنانژاد گفت: به غیر از کالاهای نامبرده، افزایش هر نوع کالای دیگر غیرقانونی است که در صورت مشاهده گران فروشی و گزارش مردمی در این زمینه، بازرسان بلافاصله در محل حضور یافته و با فرد متخلف برخورد قانونی می کنند.

او افزود: گشتهای مشترک بازرسان اتاق اصناف با تعزیرات، جهاد کشاورزی و سازمان صنعت معدن و تجارت افزایش زیادی یافته است و بسیجیان اصناف نیز برای رسیدگی بیشتر به محلات نقاط مختلف شهر حضور دارند.

رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: مردم مشهد در یکی دو روز گذشته با اطلاع از افزایش قیمت برخی اقلام نسبت به خرید مرغ و تخم مرغ اقدام کرده بودند و چون فروشگاه های معدودی هنوز مرغ و تخم مرغ را با قیمت قبل عرضه می کردند، افراد زیادی برای خرید باقیمانده کالاها به قیمت قبل از این فروشگاه ها اقدام کردند.

بنانژاد اصلاح یارانه ها را برای اقتصاد کشور امری اجتناب ناپذیر دانست و افزود: اختصاص این ارز در نقاطی باعث محدودیت در توسعه و رقابت سالم در بازار شده بود و باید از چند سال قبل این اصلاح در نظام یارانه ها اتفاق می افتاد تا به صورت پلکانی قیمتها در بازار به نفع مردم اصلاح شده و قیمتها واقعی می شد، چرا که در شرایط کنونی از یک سو افزایش قیمت جهانی برخی اقلام و از سوی دیگر اصلاح تخصیص ارز ترجیحی، بر بازار برخی کالاها تاثیر گذاشته است.

او گفت: با این حال اصلاح نظام یارانه ای ضروری و اختصاص یارانه به کالا اقدامی از اصل اشتباه بود، زمانی نمی گذرد که پس از واقعی شدن قیمتها و افزایش تقاضای مردم برای کالا، رقابت بین تولیدکنندگان و توزیع کنندگان به وجود آمده و خود به خود قیمتها روند کاهشی به خود خواهد گرفت./ع/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

+ 80 = 90