کاهش قدرت خریدمردم بیشترین آسیب را به صنوف زد

۱۴:۴۹:۵۲ خرداد ۱۷, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه

نائب رئیس اول اتاق اصناف ایران و رئیس اتاق اصناف مرکز استان گیلان: کاهش قدرت خریدمردم بیشترین آسیب را به صنوف زد/مشکلات اصناف حل نشد

نائب رئیس اتاق اصناف ایران گفت: کاهش قدرت خرید مردم، افزایش شدید اجاره بها، عدم برخورداری از تسهیلات بانکی پایدار با درصد سود پایین و تامین اجتماعی عمده شکایات اصناف در دوره کرونا بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران ، جلال الدین محمد شکریه در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد وضعیت اصناف طی سال جاری، اظهار داشت: مشکلات اقتصادی اصناف به قوت خود باقی است؛ در بحث حمایت فقط صدور و تمدید پروانه در نظام مالیتی داشتیم که تا پایان شهریور در سامانه ثبت شوند. در خصوص تسهیلات بانکی هیچ اتفاقی نیفتاده است.

نایب رئیس اتاق اصناف ایران افزود: با توجه به تعطیلات ناشی از کرونای اصناف، بیشتر چک‌ها برگشت خورد از سویی دیگر نیز این تعطیلات باعث می‌شود تعهدات اصناف برای ماه‌های آتی رفع نشود. فکر نکنید بعد از یک ماه تعطیلی شرایط کسب وکار برای اصناف عادی می‌شود؛ حتی یک روز تعطیلی برای اصناف می‌تواند تأثیر بلندمدت در کسب و کار داشته باشد.

وی ادامه داد: کاهش قدرت خرید مردم، افزایش شدید اجاره بها و عدم برخورداری از تسهیلات بانکی پایدار با درصد سود پایین از جمله اعتراضات اصناف است؛ همچنین برخی از صنوف که مشمول کمک دولت بودند و تا ۵ کارگر، معافیت داشتند، تأمین اجتماعی برای مشاغل جدید این معافیت را حذف کرده است و بیمه تمام کارگران را باید کارفرما به صورت کامل متقبل شود. کارفرما هم اگر بخواهد خویش فرما بشود از کمک دولت محروم می‌ماند.

شکریه افزود: تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک، تالارداران، رستوران داران، اغذیه فروشی‌ها، هتلداران، قهوه خانه‌ها و تولیدکنندگان و فروشندگان کفش و کیف از جمله صنوفی بودند که بیشترین آسیب را از شیوع کرونا دیدند. همچنین باشگاه‌های ورزشی به شدت آسیب دیدند.

نایب رئیس اتاق اصناف ایران گفت: اما موضوع مهم‌تر از کرونا، کاهش قدرت خرید مردم بوده است که این عامل موجب شد صنوف فروش کافی نداشته باشند./ح/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 2 =