کاهش تمایل به کارفرمایی صنفی درد مشترک اصناف و تامین اجتماعی

۱۳:۳۷:۱۰ مهر ۲۹, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

رئیس اتاق اصناف ایران مطرح کرد؛انظباط ۸۵ درصدی اصناف در ارائه لیست بیمه/ کاهش تمایل به کارفرمایی صنفی درد مشترک اصناف و تامین اجتماعی/ کارگروه مشترک اصناف و تامین اجتماعی تشکیل می‌شود

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به روحیه تعامل گرای مصطفی سالاری، مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی گفت: هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، یکشنبه همین هفته جلسه‌ای با مدیر عامل و معاونان سازمان تامین اجتماعی داشتند که این جلسه را موفقیت‌آمیز و مثبت ارزیابی می‌کنیم. تا پیش از این، اصناف در اجلاس هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران میزبان مدیران این سازمان بوده‌اند اما پس از ۷ دوره از هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، این نخستین بار بود که چنین نشستی در این سازمان برگزار شد. بنابراین راه‌های تعامل گشوده شده است که امیدواریم این روش ادامه داشته باشد.
سعید ممبینی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران بیان کرد: به اذعان مدیران سازمان تامین اجتماعی، حدود ۸۵ درصد اصناف لیست بیمه‌ای را به طور مرتب و ماهانه ارائه می‌کنند که این امر، قانون‌مداری و انظباط کارفرمایان صنفی را می‌رساند. در مقابل لازم است تا سازمان تامین اجتماعی نیز همین اهتمام را پیگیری مطالبات اصناف داشته باشد.
وی افزود: خانواده بزرگ اصناف در ۴ حوزه تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی با مشکلات زیادی رو برو هستند که برخی از این مشکلات بدون همکاری دولت رفع شدنی نیست.
ممبینی اظهار کرد: در حوزه قوانین کار و بیمه، مشکلات اصناف مربوط به قوانین و بخش‌نامه‌های سازمان تامین اجتماعی است که در تلاشیم با افزایش تعامل و راه‌اندازی کارگروهی مشترک با این سازمان، از این مشکلات بکاهیم یا به آن‌ها پایان دهیم.
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: بخشی از مطالبات ما در خصوص تقویت بنگاه‌های کوچک است که می‌توانند اشتغالزایی را توسعه دهند. امروز به واسطه شیوع کرونا شاهد کاهش تمایل افراد به کارفرمایی در حوزه اصناف هستیم‌ و این یک هشدار است که نباید از نظر دولت به ویژه سازمان تامین اجتماعی مغفول بماند. اصناف و این سازمان دردهای مشترکی دارند که کاهش تمایل به کارفرمایی در حوزه اصناف یکی از این دردهای مشترک است.
وی افزود: مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در جلسه‌ای که داشتیم، اصناف را از شرکای این سازمان دانست. اگر تمایل به کارفرمایی در اصناف کاهش یابد، در واقع دولت شانس دریافت حق بیمه از مشاغلی را از دست می‌دهد که بدون ‌هزینه سرباری بر دولت ایجاد شده و اداره می شوند. این در حالی است که دولت هزینه های کلانی برای ایجاد شغل در حوزه های صنعتی پرداخت می کند. بنابراین حمایت از کارفرمایان صنفی و کمک به تقویت رابطه کارگر و کارفرما در حوزه اصناف یکی از انتظارات ما از تامین اجتماعی است.
ممبینی بیان کرد: در این راستا، دولت باید از توسعه کسب و کارها حمایت کرده و قوانین را اصلاح کند. به طور مثال عدم حمایت قوانین بیمه‌ای از افزایش تعداد کارگر در واحدهای صنفی مشکل بزرگی است که تنها از سوی دولت رفع می‌شود. مواردی از جمله توسعه کارگاه‎های زیر ۵ نفر که مشمول معافیت سهم کارفرما هستند می تواند زمینه افزایش سطح اشتغال در بنگاه‌های صنفی را به همراه داشته باشد. همچنین رویکرد سه جانبه‌گرایی در ساختار و در مدیریت تامین اجتماعی با استفاده از ظرفیت تشکل‌های کارگری و کارفرمایی توامان مورد انتظار است.
وی تصریح کرد: اصلاح فهرست مشاغل مورد حمایت قانون در خصوص پرداخت حق بیمه کارفرما از سوی دولت نیز یکی از اموری است که باید بدان رسیدگی شود. برخی از مشاغلی که در سال‌های گذشته مشمول این قانون شده‌اند در گذر زمان تغییر شکل یافته یا از بین رفته‌اند و دیگر کاربردی در جامعه ندارند. بنابراین لازم است تا این فهرست به روزرسانی شود.
مشکلات تشکل‌ها در حوزه تامین اجتماعی
وی در ادامه تاکید کرد: لازم است تا بدانیم مشکلات اصناف در حوزه تامین اجتماعی منحصر به واحدهای صنفی نیست و اتحادیه‌ها و اتاق‌های اصناف نیز در این باره مشکلاتی پیرامون حسابرسی، پیمانکاری و … دارند. همه این موارد و مشکلات تنها با تعامل موثر بین اصناف و سازمان تامین اجتماعی قابل حل است.
رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: اصناف و سازمان تامین اجتماعی تاکید بر ایجاد کارگروهی مشترک دارند که به زودی برقرار می‌شود. در این کارگروه می‌توان به صورت ماهانه به تبادل نظر، تصمیم‌گیری و گزارش‌دهی پرداخت تا نتیجه تصمیمات و اقدامات دو طرف مشخص شده و ابتر نماند.
کاهش مشکلات با تکیه بر پژوهش
ممبینی همچنین بر ایجاد تعامل با با موسسه عالی پژوهشی سازمان تامین اجتماعی نیز تاکید و ابزار کرد: به تازگی نشستی با موسسه عالی پژوهشی سازمات تامین اجتماعی داشته‌ایم و موافق امضای تفاهم‌نامه‌ای با این موسسه پژوهشی هستیم. کارهای مشارکتی که موسسه عالی پژوهشی سازمان تامین اجتماعی و اتاق اصناف ایران انجام می‌دهند موجب خواهد شد که بسیاری از مشکلات رفع شود.
رئیس اتاق اصناف ایران تاکید کرد: اتاق اصناف ایران، اتاق‌های اصناف شهرستان‌ها و اتحادیه‌های صنفی، با برگزاری جلسات متعدد با سازمان ها و نهادها بر رفع یا کاهش مشکلات صنفی مصر بوده و روش ها و راهکارهای کارشناسی شده را ارائه می دهند. چنانچه دولت به معنای واقعی به بخش خصوصی اعتماد کند، می‌توان با تکیه بر توان داخلی به ویژه در کسب و کارهای کوچک، بخش عظیمی از مشکلات اقتصادی و اشتغالزایی، اجتماعی و فرهنگی را کاهش داد. ظرفیت اصناف گسترده است و در گذشته شاهد نقش‌آفرینی ایشان در حل مسائل ملی بوده‌ایم. در مقابل انتظار داریم دولت بیش از پیش به راهکارهای ارائه شده از سوی کارشناسان صنفی اعتماد کند تا همگی و در کنار هم از دشواری های اقتصادی عبور کنیم./پ/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =