پیگیری مطالبات اصناف در اولویت کار اتاق اصناف ایران قرار دارد/ تشکیل کمیسیون های تخصصی لازم و ضروریست

۱۵:۰۶:۴۹ آبان ۳, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه

در نشست هم‌اندیشی روسای اتاق های اصناف مراکز استان ها مطرح شد:
پیگیری مطالبات اصناف در اولویت کار اتاق اصناف ایران قرار دارد/ تشکیل کمیسیون های تخصصی لازم و ضروریست

نشست هم‌اندیشی رؤسای اتاق های اصناف مراکز استان با حضور علیرضا شاه میرزایی معاون تجارت و خدمات وزارت صمت، غلامعلی مهدوی دبیر هیات عالی نظارت، قاسم نوده فراهانی رئیس و اعضای هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران و رؤسای اتاق‌های اصناف مراکز استان ها، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف ایران در این نشست قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف ایران ضمن عرض تبریک و خیرمقدم به رؤسای جدید اتاق‌های اصناف کشور گفت: مشکلات عدیده‌ای در حوزه اصناف وجود دارد و تمام تلاش هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران آن است که مطالبات صنفی به ترتیب اولویت در دستور کار اتاق اصناف ایران قرار گیرد.
فراهانی با بیان اینکه مساله اصلاح قانون نظام صنفی یکی از موضوعات اصلی مشکلات اصناف است؛ افزود: در خصوص قانون نظام صنفی چندین بار اصلاحاتی صورت گرفته اما متأسفانه آنچه خواسته اصناف بود در آن لحاظ نشده است مانند محدودیت در انتخابات اصناف و بحث دو دوره متوالی و چهار دوره متناوب که مجلس تا به امروز با اصلاح آن موافقت نکرده است.
وی تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعات حائز اهمیت که در دستور کار اتاق اصناف ایران قرار دارد بحث تامین منابع مالی اتاق های اصناف کشور است. اصناف به حقوق خود واقف هستند و به دنبال تحمیل هزینه مضاعف به دولت نیستند و از سال ۹۲ که بحث پرداخت یک سوم درآمد حاصل از جرایم به اتاق های اصناف در قانون به تصویب رسیده ؛ تاکنون تنها یکبار اصناف این مبلغ را دریافت کرده اند. بنابراین پیگیر این مساله هستیم تا با دریافت آن، بحث پرداخت حقوق بازرسان صنفی را مرتفع کنیم.
رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: مساله دیگر بحث یک در هزار مالیات اصناف هست که برگه پرداخت مالیات را از اصناف می‌گیرند و به آن‌ها پرداخت نمی‌کنند و قطعا این مسئله سوال ما از وزیر اقتصاد خواهد بود که چرا حقوق اصناف دیده و پرداخت نمی شود.
نوده فراهانی افزود: مورد دیگر یکسان سازی سود کالاهاست. وزارت دارایی یک نرخی را اعلام می‌کند و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده نرخی دیگری، و این تعارض‌ها مشکلاتی را برای اصناف ایجاد کرده که این مورد نیز در دستور پیگیری قرار دارد.
وی با اشاره به اهمیت تشکیل کارگروه‌های صنفی عنوان کرد: با توجه به سیاستگذاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و تأکید بر تشکیل کارگروه تخصصی صنفی، اتاق اصناف ایران به دنبال ایجاد کارگروه های استانی در سه حوزه اصلی لوازم خانگی، کارگروه لوازم یدکی و کارگروه طلا و جواهر است. بدین صورت که نماینده استانی در هر کارگروه به اتاق اصناف ایران معرفی و در جلسات و تصمیم‌گیری های کشوری حضور داشته باشند.
رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به فعالیت کسب وکارهای مجازی اظهارکرد: موضوع اصلی فعالیت کسب وکارهای مجازی بازرسی و نظارت آنهاست. در صورتی که اتحادیه‌های کشوری نسبت به پلمپ یا فک پلمپ گزارشی به استان ها ارسال کنند لازم است هزینه آن را اتحادیه مربوطه پرداخت کند.

• معاون تجارت و خدمات وزارت صمت:
• مشارکت ۹۴ درصدی اصناف در انتخابات اتاق های اصناف کشور قابل تقدیر است/ تشکیل کمیسیون های تخصصی لازم و ضروریست

علیرضا شاه میرزایی معاون تجارت و خدمات وزارت صمت در این نشست ضمن تبریک به روسای اتاق های اصناف کشور گفت: مشارکت ۹۴ درصدی اصناف در انتخابات اتاق‌های اصناف کشور قابل تقدیر است و علیرغم چالش‌های پیش‌رو، شاهد همراهی اتاق های اصناف و اتحادیه‌ها در برگزاری هرچه بهتر انتخابات بودیم و حال که از مرحله انتخابات عبور کرد‌ه‌ایم لازم است تمام تلاش خود را برای حل مشکلات حوزه اصناف و بازار با همراهی جامعه بزرگ اصناف به کار بگیریم.
وی تصریح کرد: بسیاری از مسائل و مشکلات در حوزه صنفی روشن هست و باید با ارائه راهکار و برنامه‌ریزی در صدد حل این مشکلات باشیم. لازم است برای بالا بردن جایگاه اتاق‌های اصناف کشور و ایجاد بخش‌های تخصصی در حوزه‌های کسب و کار برنامه و راهکارهای جدی‌تری ارائه دهیم.
شاه‌میرزایی با اشاره به اهمیت ایجاد کمیسیون‌های تخصصی اظهار کرد: تشکیل کمیسیون‌های تخصصی مهم‌ترین موضوعی است که باید در اولین گام صورت پذیرد و حتما در رفع مشکلات صنفی کمک شایانی خواهند نمود.
معاون تجارت و خدمات وزارت صمت افزود: شناسه تمامی خدماتی که ارائه می شود باید ثبت شود و کد آیسک باید نظم پیدا کرده و دسته بندی شود و این دسته بندی باید ارائه شود و بر اساس این دسته بندی ها کمیسیون های کشوری در قالب کارگروه‌های تخصصی ایجاد شود.
مجتبی صفایی نایب رییس اول اتاق اصناف ایران در این نشست گفت: اصناف در اتفاقات پیش آمده عملکرد مثبتی داشتند. در اجرای برخی از مصوبات لازم است که اصناف در مراکز تصمیم سازی و اخذ مصوبات مربوط به حوزه صنفی نماینده داشته باشند و نباید در این عرصه دغدغه ای داشته باشند و شرایط بازار و صنوف باید دیده شود.
وی تصریح کرد: در مورد صدور پروانه برای واحدهای فاقد پروانه هنوز چالش جدی وجود دارد که لازم است سازوکارهایی برای آن تعریف شود.
صفایی افزود: برخی از شهرستان ها هنوز مشکل برگزاری انتخابات را دارند که به دلیل کم بودن تعداد اعضا به نصاب قانونی نمی‌رسد و باید تدبیری برای انتخابات این شهرستان‌ها در نظر گرفته شود.
در ادامه نشست علیرضا حسنی نائب رئیس دوم اتاق اصناف ایران اظهار کرد: یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشیم بحث حق کارشناسی اصناف است که در اتحادیه برای کارشناسی کسب و کار فعال هستند که باید این مورد در قانون دیده شود. موضوع دیگر بحث شفاف‌سازی مالیات از درامد است. در صورتی در بازار خواهان آرامش و ثبات هستیم لازم است به صورت جدی شفاف‌سازی را در امور مالیاتی دنبال کنیم. در اخذ مالیات سال ۱۴۰۰ فشار زیادی به کسبه آمد و اکثریت اصناف ناراضی بودند و این مسائل باید مرتفع شود.
و در ادامه حسین طاهرمحمدی دبیر هیات رئیسه اتاق اصناف ایران افزود: اصناف دلسوزان جامعه هستند و همیشه پای نظام و انقلاب ایستاده‌اند و شهید دادند و از هیچ تلاشی برای توسعه تولید و اقتصاد کشور و بازار فروگذار نخواهند کرد؛ همان طور که در دوره شیوع بیماری کرونا نظام توزیع و عرضه را مدیریت کردند. اصناف با اعتبار و اعتماد خودشان بازار را مدیریت کردند اما دولت در بحث مالیات، مشکلات اصناف را لحاظ نکرد و لازم است دولت همراهی بیشتری با اصناف داشته باشد.
در ادامه نشست روسای اتاق های اصناف مراکز استانها مشکلات و دغدغه های استانی خود را پیرامون حل مشکلات بازرسی، تامین منایع مالی اتاق ها، مالیات، قاچاق کالا، بنادر و دیگر موارد…. مطرح کردند./ع/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 × = 24