همراهی ۸۰ درصدی اصناف اصفهان با محدودیت‌های کرونایی

۱۵:۴۸:۵۵ آذر ۲, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

بررسی میدانی و گفته‌های مسوولان اصفهان حاکیست که در نخستین روز اِعمال محدودیت‌های دو هفته‌ای با هدف کاهش همه‌گیری بیماری کووید-۱۹، افزون بر ۸۰ درصد از اصناف و دیگر مجموعه‌های این استان، موارد درخواست شده را جدی گرفته و رعایت کرده‌اند.

به گزارش اتاق اصناف ایران به نقل از ایرنا، بر اساس طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌های متناسب با وضعیت و روند ویروس کرونا که از بامداد اول آذر آغاز شده و به مدت ۲ هفته اجرا می‌شود، محدودیت‌های خاصی در شهرهای دارای وضعیت قرمز و نارنجی در نظر گرفته شده است.

بر این اساس در شهرهای قرمز فقط مشاغل گروه یک شامل مراکز زیرساختی، اداره‌ها و مراکز نظامی، داروخانه‌ها، مراکز درمانی و بهداشتی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، میادین میوه و تره‌بار، سوپر مارکت‌ها، میوه فروشی‌ها، کارخانه‌های تولیدی، حمل و نقل عمومی، خدمات سالمندان، خدمات ارتباط الکترونیک، چاپخانه‌ها، رسانه‌ها، خشکشویی و آرامستان‌ها مجاز به فعالیت هستند و فعالیت دیگر صنوف و بخش‌ها ممنوع است.

بر مبنای آخرین رنگ‌بندی استان اصفهان، شهرستان‌های بُرخوار، بویین میاندشت، چادگان، خوانسار، خور و بیابانک، دهاقان، سمیرم، شاهین شهر و میمه، فریدونشهر و نجف‌آباد در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان‌ها در وضعیت قرمز قرار دارند.

جدیت در رعایت محدودیت‌ها در مراکز شهرهای استان

بررسی میدانی خبرنگار ایرنا در باره تعطیلی واحدهای صنفی در مناطق مختلف واجد وضعیت قرمز استان نشان می‌دهد که بیشتر صنوف واقع در مرکز کلانشهر اصفهان یا دیگر شهرها با محدودیت‌ها همسو بوده و واحد صنفی خود را بسته‌اند اما در مراکز پیرامونی و محله های حاشیه شهر، کمتر به این موضوع بها داده شده است.

برای مثال فروشگاه‌های مرکز شهر اصفهان واقع در چهارباغ غیر از عرضه‌کنندگان مواد غذایی تعطیل بوده و در خیابان فردوسی که بیشتر به فروشندگان لوازم برقی اختصاص دارد بالغ بر ۸۰ درصد از فروشگاه‌ها بسته شده‌اند.

همچنین بازار بزرگ اصفهان و مراکز فروش طلا و جواهر مانند چهارسوق نیز با تعطیلی بیش از ۹۰ درصدی همراه بوده و پاساژها هم در نواحی مختلف شهر بطور کامل به حالت تعطیل درآمده‌اند.

نارنجی‌ها هم ۹۰ درصد از محدودیت‌ها را رعایت کردند

بر مبنای بازدیدهای میدانی از شهرستان‌های استان نیز بالای ٩٠ درصد از مراکز و اصناف مناطق نارنجی، محدودیت‌های ستاد پیشگیری از کرونا را کرده‌اند.

آنطور که رییس اتاق اصناف اصفهان مطرح می‌کند میزان مشارکت صنوف مختلف استان در رعایت محدودیت‌های کرونایی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد بوده و این نشان می‌دهد قالب اصناف با موضوع یاد شده همسو بوده‌اند.

رسول جهانگیری در گفت و گو با ایرنا خاطرنشان کرد: به واحدهایی که این موضوع را جدی نگرفتند از سوی بازرسی اتاق اصناف تذکر داده می‌شود تا شرایط برای روزهای آینده بهتر شود و بخش قابل توجه‌تری از اصناف محدودیت‌ها را رعایت کنند.

به گفته وی گروه‌های بازرسی اتاق اصناف به همراه بسیج و سپاه، امور مرتبط با بازرسی و رصد بازار را در دست دارند تا میزان سرپیچی از محدودیت‌ها به حداقل برسد.

اصناف اصفهان همسو با تاکیدات ستاد مقابله با کرونا

وی اضافه کرد: البته آنطور که مسوولان نهادهای پزشکی و درمانی مطرح می‌کنند بخش کمتری از انتشار ویروس از طریق فروشگاه‌ها رقم می‌خورد و بیشتر سرایت بیماری از سوی خانواده‌ها صورت می‌پذیرد با این حال اصناف استان، ملاحظات خواسته شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا و ستاد استانی را مورد توجه قرار می‌دهند.

کارشناسان بر این باورند که تنها راه غلبه بر شیوع گسترده ویروس کرونا همکاری مردم و وضع محدودیت‌های بازدارنده از سوی حاکمیت است و تنها نمی‌توان یکی از این ۲ عنصر را عامل افزایش یا کاهش شیوع دانست.

به گفته یک جامعه شناس، در شرایط کنونی باید مردم بیش از گذشته نقش خود را ایفا کنند و با جدی گرفتن خطرات بیماری کووید-۱۹ و مسوولیت پذیری بیشتر در قبال عوامل اصلی شیوع ویروس، به یاری دیگر هموطنان و کادر درمانی کشور بشتابند.

مرتضی پدریان در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: به نظر می‌رسد برغم گذشت ماه‌ها از آغاز همه‌گیری و افزایش چشمگیر مبتلایان و مرگ و میرها، باز هم بخش قابل توجهی از ایرانیان خطرات ناشی از ویروس کرونا را جدی نگرفته‌اند و همین امر عاملی برای سه یا چهار رقمی شدن تعداد کشته‌شدگان می‌شود.

مردم بازیگر اصلی در پیشگیری از بیماری

وی اضافه کرد: نباید این نکته را از یاد برد که موضوع پیشگیری و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، بیشتر به مردم مربوط است و مقوله درمان و مباحث پزشکی به نقش حاکمیتی بر می‌گردد بنابراین برای‌آنکه بتوانیم شمار مبتلایان را کاهش دهیم باید بیش از گذشته اصل آگاهی‌بخشی و فرهنگ‌سازی را مورد توجه قرار دهیم.
این جامعه‌شناس ادامه داد: باید رسانه‌ها بدون هرگونه کتمان‌کاری، حقایق را بیان و شمار مبتلایان تا مرگ و میرهای واقعی را بطور دائم منعکس کنند تا یک هراس اجتماعی، که برای شرایط فعلی ضروریست، بیش از پیش در افکار عمومی شکل بگیرد./ع/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 2 =