نیاز سنجی قوانین دست وپاگیر حوزه اصناف ضروریست/ بسته های حمایتی دولت به بخش تولید باید هدفمند باشد

۱۳:۳۳:۵۰ دی ۱۸, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه

رئیس اتاق اصناف مرکز استان گیلان:
نیاز سنجی قوانین دست وپاگیر حوزه اصناف ضروریست/ بسته های حمایتی دولت به بخش تولید باید هدفمند باشد

رئیس اتاق اصناف مرکز استان گیلان گفت: در حوزه اصناف قوانین دست وپاگیری زیادی وجود دارد که مانع از توسعه کسب وکار می شود و یکی از این مسائل بحث قوانین دست و پا گیر در حوزه بهداشت اصناف است که باید نیاز سنجی برای آن صورت بگیرد.

علیرضا تهی دست در گفت وگو با خبرنگار اتاق اصناف ایران افزود: در سال های اخیر برخی از واحدهای صنفی مرتبط با بهداشت مکلف به بستن قرارداد با دفاتر خدمات سلامت بودند و در حال حاضر استخدام یک مشاور بهداشت، سلامت و یا مالکی که صلاحیت نظارت بهداشتی را داشته باشد جایگزین مصوبه قرارداد با دفاتر سلامت شده است که این دو شرط هزینه بیشتری نسبت به قرارداد با دفاتر خدمات سلامت برای واحدصنفی به همراه دارد.

وی تصریح کرد: برای برخی از قوانین بهداشتی لازم است اتاق اصناف ایران نیاز سنجی داشته باشد و اجبارها برداشته شود، به عنوان نمونه برخی از واحدهای صنفی مانند رستوان ها و اغذیه فروشان که مستقیما با سلامت مردم در ارتباط هستند مکلف به اجرای قرارداد با دفاتر خدمات سلامت یا استخدام مشاور بهداشتی باشند اما صنوف دیگر مانند آرایشگران و دیگر صنوف الزام جایز نیست.

رئیس اتاق اصناف رشت اظهار کرد: در حال حاضر شرایط اقتصادی بازار مساعد نیست و بسیاری با دریافت وام اندک اقدام به ایجاد یک واحدصنفی برای امرارمعاش می‌کنند و اینکه بخواهند مشمول هزینه های غیرمعقول شوند منصفانه نیست.

تهی دست افزود: کاهش نقدینگی و عدم سرمایه در گردش بازار، تورم و نبود حمایت های مالی از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان شرایط فعالیت در بازار را با مشکلاتی همراه کرده و لازم است حمایت های دولت هدفمند باشد و اگر وامی پرداخت می شود، تنها برای واحدهای تولیدی بزرگ نباشد و شامل واحدهای کوچک تولیدی (SME) نیز شود.

وی تصریح کرد: تولید و توزیع مکمل یکدیگر هستند و اگر تولید انبوه باشد اما شرایطی برای فروش کالا وجود نداشته باشد زنجیره تولید تا توزیع هدفمند نخواهد بود و بهتر است راهکاری برای شرایط فروش و تقویت مصرف کنندکان با ارائه بن کارت های خرید کالای داخلی در نظر گرفته شود./ع/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 1 =