نوسانات نرخ ارز، سرمایه گذاری صنوف را پرخطر کرده است نقش اصناف در تولید ناخالص داخلی به ۲۵ درصد و در تولید ناخالص ملی به ۱۹ درصد رسیده است.

۲۱:۴۷:۵۱ تیر ۲۱, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

نائب رییس اتاق اصناف ایران و رئیس اتاق اصناف مرکز استان گیلان در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان که با حضور دکتر خزایی دبیر کل اتاق بازرگانی بین المللی ( ICC )در رشت برگزار شده بود، ضمن بیان مطلب فوق و با اشاره به نوسانات نرخ ارز، سرمایه گذاری در صنوف کوچک و متوسط را پر خطر و دارای رسیک بالا دانست و افزود : چنانچه بخش اصناف دچار چالش و ناگزیر عدم بهره وری و کارایی گردد، تمام متغیرهای سیستم اقتصادی را آشفته می نماید.
به گزارش اتاق اصناف ایران جلال الدین محمد شکریه افزود : هم اکنون ریسک سرمایه گذاری در تمام سطوح اقتصادی بالا رفته است و متأسفانه افزایش نرخ ارز موجب افزایش تورم شده و این بدان معنا است که بخش های سرمایه ای غیرمولد مانند ارز، طلا، خودرو و مسکن با رشد غیرقابل تصوری مواجه شده و بنابراین کل سیستم تولید ، توزیع و مصرف با مشکلات فزاینده ای روبرو گردیده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : در حال حاضر اصناف به دلیل نوسانات نرخ ارز برای پرداخت هزینه هایشان از جمله اجاره، تأمین اجتماعی، مالیات و تأمین مواد اولیه با مشکل مواجه می باشند.
شکریه با بیان اینکه شاکله اقتصادی اتاق های اصناف ، تعاون و بارزگانی در هم تنیده هستند ، اظهار داشت : اگر محصولات تولیدی و توزیعی اصناف که مرتبط با سایر اتاق های بخش خصوصی است با مشکل مواجه شود، روند اقتصادی صنوف را دچار چالش می نمایند و هم اکنون نیز باتوجه به نوسانات ارز اصناف، حال و روز خوشی ندارد و این بر همه حوزه ها اثرات مستقیم و غیرمستقیم زیادی داشته است.
وی تصریح کرد : ارز به نوعی میزان الحراره اقتصادی و به عبارتی لنگرگاه تثبیت اقتصاد کشور است و تولیدکنندگان با توجه به نوسانات نرخ ارز و زمان بر بودن بازگشت سرمایه شان نمی دانند درصورت تولید مجدد، هزینه تمام شده و عرضه آن به بازار مصرف با چه شرایط جدیدی روبرو خواهد شد.
شکریه تاکید کرد: مطمئناً افزایش نرخ ارز ، افزایش هزینه تولید و کاهش قدرت خرید مردم را به همراه داشته است.
رئیس اتاق اصناف مرکز گیلان گفت : ما در یک برهه از زمان دچار تورم و در دوره های دیگر دچار رکود بودیم اما هم اکنون با رکود تورمی مواجه هستیم. بنابراین دولت می بایست باتوجه به روند رو به رشد قیمت تمام شده کالا و خدمات و همچنین نرخ ارز ، قدرت خرید مردم را افزایش دهد./ع/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − نه =