نائب رئیس اتاق اصناف ایران: نقش اتحادیه ها در فرآیند جدید صدور مجوزهای صنفی باید دیده شود

۱۶:۰۲:۵۸ اسفند ۲۲, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه

نائب رئیس اتاق اصناف ایران: نقش اتحادیه ها در فرآیند جدید صدور مجوزهای صنفی باید دیده شود

نائب رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به طرح صدور و تمدید پروانه های کسب از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور و سامانه نوین اصناف گفت: در اجرای این طرح نقش اتحادیه ها و اتاق های اصناف باید دیده شود.

علیرضا حسنی در گفت وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران افزود: سامانه نوین اصناف از ٢٠ اسفند ماه راه اندازی شده و بر اساس آن در این سامانه متقاضیان پروانه کسب می‌توانند تقاضای خود را به صورت سیستمی ثبت کنند و در این سامانه نقش اتحادیه ها از صدور و تمدید پروانه های کسب حذف شده است.

وی تصریح کرد: در درگاه ملی مجوزهای کشور و سامانه نوین اصناف صدور پروانه های ثبت محور حدود ۴٨ ساعت و پروانه های تایید محور ٧ روز زمان میبرد. به عبارت دیگر بدون توجه به قانون نظام صنفی که اتحادیه ها را مسئول صدور پروانه میداند، این پروانه را صادر نموده و این رویه در٩٠ درصد رسته های کشور به صورت خود اظهاری صورت می‌گیرد لذا نقش اتحادیه ها از صدور پروانه حذف گردیده است.

حسنی افزود: ثبت محور اعلام نمودن مجوزهای کسب و کار صنفی می تواند در طول زمان باعث از بین رفتن جایگاه اتحادیه‌ها و اتاق‌های اصناف شود و نقش نظارتی اتحادیه ها را دچار چالش نماید که نتیجه نهایی آن افزایش سطح نارضایتی اصناف، مردم و همچنین حذف اتحادیه ها خواهد بود.

نائب رئیس اتاق اصناف ایران و رئیس اتاق اصناف مرکز استان یزد افزود: اجرای درگاه ملی مجوزهای کشور و سامانه نوین اصناف نیاز به بازنگری دارد و باید نقش اتحادیه برای صدور پروانه کسب در آن دیده شود لذا خواستار تعویق در اجرای این برنامه هستیم تا علاوه بر اجرای صحیح و بهینه قانون، پیگیری احقاق حقوق از دست رفته اتحادیه ها و اتاق های اصناف سراسر کشور مورد بررسی و کارشناسی بیشتر قرار بگیرد./ع/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 × 1 =