موجودی کالاهای اساسی مطلوب است

۱۲:۳۶:۱۶ آبان ۱۷, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

وزیر صنعت، معدن و تجارت: موجودی کالاهای اساسی مطلوب است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما به دنبال فراوانی کالا هستیم و در بحث کالاهای اساسی موجودی خوبی داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران به نقل از مهر، علیرضا رزم حسنی پنجشنبه شب در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اگر وارد کننده نسبت به ترخیص کالای خود اقدام نکند به عنوان کالای متروکه شناخته شده و به مزایده گذاشته می‌شود.

وی افزود: در بحث بازرسی و نظارت بر عمده فروشان، انباردارها و بنکداران با بسیج قرارداد امضا کرده‌ایم که مورد استقبال هم قرار گرفت، عنوان کرد: ما یک بحث گرانی داریم که متأثر از وضعیت نرخ ارز و تورم در جامعه است اما آنچه که مردم گلایه مند هستند گرانفروشی است که انشاءلله به دنبال کنترل این وضعیت هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب که سامانه جامع تجارت راه اندازی می‌شود، عنوان کرد: بر این اساس دیگر نیاز به حضور فیزیکی افراد نیست، متقاضیان می‌توانند برای صدور کارت بازرگانی، انجام حواله پول و ثبت سفارش از این طری اقدام کنند.

وی با اشاره به قانون رفع موانع تولید، بیان کرد: در همه استان‌ها جلسات برگزار می‌شود و ستاد اصلی آن در وزارت صمت است از طرف دیگر این ستاد اختیارات نسبتاً خوبی دارد اما برخی مصوبات علیرغم ابلاغ، عملیاتی نمی‌شود که به دنبال رفع موانع و تقویت این ستاد هستیم.

رزم حسینی با بیان این مطلب که در سطح ملی بعضاً مشاهده شده است که برخی دستگاه‌ها مانند بانک‌ها در بحث سرمایه در گردش به خوبی عمل نمی‌کنند، اضافه کرد: در این راستا از طریق معاون اول رئیس جمهور این موضوع پیگیری و مبلغ ۵۰ هزار میلیارد در اختیار بانک‌ها قرار گرفت تا مراکز تولید مشکل سرمایه در گردش شأن برطرف شود.

وی اظهار کرد: همه ما با این موضوع مواجه شدیم که صادر کنندگان موظف به برگشت ارز به بانک مرکزی شدند اما عده‌ای ارز را برگشت دادند و عده انجام ندادند.

رزم حسینی ادامه داد: در چنین شرایطی از هنگامی که بنده در وزارت صمت مشغول به فعالیت شدم، شاهد کاهش صادرات بودیم لذا بسته سیاستی بانک مرکزی در این زمینه اصلاح و مقرر شد که از سال ۹۸ تمامی صادرکنندگان که تعهد برگشت ارز را داشتند، می‌توانند از طریق واردات نسبت به رفع تعهد ارزی خود اقدام کنند./ح/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

23 + = 24