منظور رئیس سازمان امور مالیاتی: با تفکیک حساب‌های تجاری و غیر تجاری اصناف مانع ظلم­ به مودیان­ مالیاتی شدیم­

۹:۴۷:۰۳ تیر ۱۸, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه

بررسی تحقق عدالت مالیاتی در برنامه میز اقتصاد
منظور رئیس سازمان امور مالیاتی: با تفکیک حساب‌های تجاری و غیر تجاری اصناف مانع ظلم­ به مودیان­ مالیاتی شدیم­

بررسی تحقق عدالت مالیاتی در برنامه میز اقتصاد به گزارش خبرگزاری صدا و سیما امروز موضوع میز اقتصاد با موضوع تحقق عدالت مالیاتی با حضور آقای منظور رئیس سازمان امور مالیاتی و آقای بوجاری کارشناس امو مالیاتی برگزار شد.

به گزارش اتاق اصناف ایران رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به علت تمدید مهلت اظهار نامه مالیاتی گفت: به دلیل اعتراض برخی اصناف، ارسال اظهار نامه‌ها قدری با تاخیر انجام گرفت ما از ستاد ملی کرونا درخواست کردیم که با توجه به اینکه این مالیات مربوط به سال گذشته است به ما فرصت بدهند تا بتوانیم زمان ارسال اظهار نامه‌ها را تمدید کنیم و درخواست سازمان مالیاتی کشور تا ۱۵ تیر ماه بود که با تصویب ستاد ملی کرونا مهلت بیشتری داده شد و تا پایان تیر این فرصت تمدیدشد.
منظور همچنین در خصوص تعداد مودیان که اظهارنامه هایشان را ثبت کردند گفت:تا روز گذشته اطلاعاتی که ما داریم ۲ میلیون و۷۰۰ هزار مودی در قالب تبصره ۱۰۰ درخواست کردند که پرداخت مالیات سال گذشته را پرداخت کنند و حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار مودی هم اظهار نامه ارائه کردند و امسال تعداد مودیان مشاغل ما سرجمع ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار مودی است.

وی افزود: تعداد مودی‌ها امسال ۳۳ درصد رشد داشته، در سال گذشته مجموع مودیان، دو میلیون و ۹۰۰ هزار بوده که این اتفاق مهمی در نظام مالیاتی است.
منظور: علت رشد مودیان را در اصطلاح، تلاش مالیاتی دانست یعنی دستگاه‌های اجرایی مالیات بتوانند فعالان اقتصادی بیشتری را شناسایی و آن‌ها را ثبت کنند.
‌به گفته رییس سازمان امور مالیاتی کشور این ۳۳ درصد قبلا بودند، اما، چون شناسایی نشده بودند از آن‌ها مالیات دریافت نمی‌شد.

منظور در باره نحوه شناسایی آن‌ها گفت: ما تمام فعالان اقتصادی را مکلف کردیم که دستگاه‌های پوز را به پرونده‌های مالیاتی الصاق کنند که این همکاری با بانک مرکزی سه ما طول کشید، اما یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه پوز به پرونده‌های مالیاتی الصاق نشده که تا یک ماه آینده این دستگاه‌ها غیر فعال می‌شوند. یا باید این دستگاه‌ها را به پرونده‌های مالیاتی وصل کنند که هم اکنون ما در سایت الکترونیک این قابلیت را داریم.

وی افزود، ما روش‌های مختلفی برای شناسایی فعالان اقتصادی به کار گرفتیم به طور مثال اطلاعاتی که از گمرک، بارنامه‌ها، بیمه نامه‌ها و سایر مراجع دریافت کرده بودیم استفاده شد. سال گذشته دو میلیون و ۲۰۰ هزار مودی جدید را شناسایی کردیم. درخواست کرده ایم بقیه مودیان هم تا پایان تیر به سایت مراجعه کنند و اظهار نامه مالیاتی را تکمیل کنند در غیر اینصورت ما محدودیت‌هایی قائل خواهیم شد و آن‌ها مشمول جریمه‌ی کتمان درآمد خواهند شد.

در ادامه بوجاری کارشناس مالیات:روند سازمان امور مالیاتی را روبه بهبود دانست و گفت: رفتار و اقدامات سازمان مالیاتی ارزشمند و صحیح بوده است.
بوجاری با بیان اینکه صاحبان مشاغل پنج میلیون مالیات می‌دهند، ولی کارمندان نه میلیون تومان مالیات در سال پرداخت می‌کنند. وقتی این ارقام مورد بررسی قرار می‌گیرد متوجه می‌شویم که ما از یک صنف ماهیانه پنج میلیون تومان مالیات دریافت می‌کنیم که یک مقدار عجیب به نظر می‌رسد.
بوجاری با طرح این سوال که، سالیانه چندین هزار نفر کنکور تجربی می‌دهند که پزشک شوند یا آزمون وکالت می‌دهند که وکیل شوند ما زمانی که مالیات این بخش را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم حدود ۱۵ میلیون تومان مالیات می‌دهند یا مردم اشتباه فکر می‌کنند که این‌ها مشاغل پر در آمدی هستند یا ما اشتباه مالیات می‌گیریم.
وی افزود: ما فکر نمی‌کنیم که این مشاغل دنبال فرار از مالیات هستند اشتباه از سازمان مالیاتی کشور است. زمانی که شما از کسی که پردر آمد است مالیات نمی‌گیرید باعث کسری بودجه دولت می‌شود. همان قشر کارمندی که یک بار مالیات داده ما می‌آییم دوباره از آن‌ها مالیات می‌گیریم این‌ها باعث ناتوانی آن‌ها خواهد شد.
آقای بوجاری راه رسیدن به عدالت مالیاتی را انجام گفتمان و ایجاد فرهنگ پرداخت مالیات در کشور دانست و گفت ما هم مالیات را کم می‌گیریم، هم از قشر ضعیف می‌گیریم که این باعث نا عدالتی و تورم می‌شود.

در ادامه برنامه میز اقتصاد رئیس سازمان امور مالیاتیدرخصوص میانگین مالیات پرداختی اصناف گفت: ما حدود پنج میلیون مالیات در سال گذشته از اصناف گرفتیم. همان سال گذشته میانگین مالیاتی که ما از حقوق بگیران دریافت کردیم تقریبا دو برابر این عدد بود.
یک میلیون و هفتصد هزار مودی مالیات توافقی دادند که سر جمع دو میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان بوده یعنی هر واحد صنفی یک میلیون و سیصد هزار تومان و ما تا کنون اظهارنامه یک میلیون واحد صنفی جدید را دریافت کردیم که تا آخر ماه ۳۰۰ تا ۴۰۰ واحد اضافه خواهد شد. ما امسال مالیات را بر اساس فروش اصناف خواستیم دریافت کنیم یعنی همان ریختن پول در دستگاه پوز آن‌ها که می‌دانیم تمام در آمد آن‌ها همان نبود. ما این موضوع که دریافت مالیات را داده محور کنیم را برداشتیم.
یعنی این نیست که ما امسال اراده بکنیم که مالیات اصناف را ۱۰ برابر کنیم ما سقف گذاشتیم که از سه برابر بیشتر نشود.
وی گفت برای اینکه مدیریت اجتماعی کار را انجام دهیم اولین گام را به خوبی برداشتیم. ارزش اظهار نامه‌های ما ۲ ونیم برابر شده است. برآورد ما آن است که مالیات به ۴۰ هزار میلیارد تومان برسد.
منظور گفت اینکه ماامسال روی حساب‌های پرداخت تمرکز کردیم به خاطر مدیریت اجتماعی وصول مالیات از اصناف بود. به جهت اینکه اصناف مختلف سال گذشته سال سختی را گذراندند به خاطر کرونا، ما تصمیم گرفتیم تسهیلات و تمهیداتی را قائل شویم، اما از زمانی که از مذاکره به داده محوری می‌رویم یک افزایش دو نیم برابری در مالیات ایجاد شده است.
هر اطلاعاتی که از فروش واحد‌های صنفی به دست بیاوریم و گردش حساب‌ها را باید در مالیات لحاظ کنیم، اما یک مشکلی وجود دارد آن است که همه گردش حساب‌ها ممکن است برای فروش نباشد و همین اقدام مشکل اصلی ما است.
برای اینکه ما گردش حساب‌های نشان دهنده فروش را بررسی کنیم، با بانک مرکزی مذاکراتی انجام دادیم که حساب‌های شخصی و تجاری را از هم جدا کنیم.
این اقدام در سه ماه آینده تکمیل خواهد شد که ممکن است این زمان کمتر و بیشتر شود و مبلغی که در حساب‌های تجاری واریز می‌شود نشان دهنده فروش خواهد بود.

رئیس ساز مان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه مابرای سال گذشته گردش حساب را لحاظ نکردیم افزود: رویکرد سازمان مالیاتی به سمت داده محوری رفته رویکرد جدیدی است که باعث عادلانه‌تر شدن اخذ مالیات کشور شده است. چیزی که باعث می‌شود مانع ظلم شود همان تفکیک حساب‌های تجاری و غیر تجاری است.
وی همچنین درباره علت رونمایی نشدن سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی گفت: بنا بر این بود که در ۱۸ تیر این قانون به اجرا در بیاید، اما زمانی که ما این موضوع را بررسی کردیم پنج ماه از زمان گذشته بود و سامانه‌ای رونمایی نشده بود.
بخش نخست این سامانه آماده رو نمایی است و بلافاصله که هماهنگی صورت گیرد رونمایی انجام می‌شود. وی همچنین گفت ما در مرحله نخست این سامانه امکان دریافت صورت حساب را فراهم کردیم وهم اکنون کار ما برای شروع فاز اول آماده است./ع/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =