معرفی کتاب/ پیشه‌وران و زندگی صنفی آنان در عهد صفوی

۹:۴۶:۰۵ آبان ۲۹, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه

پیشه‌وران و زندگی صنفی آنان در عهد صفوی: جستارهایی در تاریخ اجتماعی ـ اقتصادی ایران
نوشته مهدی کیوانی
ترجمه یزدان فرخی
‏مشخصات نشر‌:‌ تهران : امیرکبیر

کتاب حاضر پایان نامه دوره دکتری استاد مهدی کیوانی در دانشگاه دورهام انگلستان است. جنبه های گوناگون زندگی اجتماعی پیشه وران و تشکیلات صنفی آنان در عهد صفوی موضوع اصلی این کتاب است.
مؤلف می‌کوشد با تکیه بر اسناد، متون مختلف و نیز تحقیقات میدانی در بازار اصفهان، بخشی مهمی از حیات شهری روزگار صفوی را روشن کند. از سوی دیگر طرح و نقد نظریه‌های پژوهشگران تاریخ و علوم اجتماعی درباره جنبه‌های مختلف حیات صنفی، تعامل پیشه‌وران و تشکیلات آنان با حکومت صفوی، موانع رشد اقتصادی روزگار صفوی، مؤلف را به دیدگاه های ویژه‌ای درباره این موضوع رهنمون ساخته است.
مؤلف به تأثیر از آرای متفکران قرن نوزدهم میلادی اروپای غربی به بررسی تخصصی بخش هایی از تحولات اجتماعی این عصر پرداخته و سعی در اثبات این نظریه دارد که حکومت صفوی مانع شکل‌گیری اصناف قدرت مند مستقل و در نتیجه پویایی اقتصادی این دوران بود. نوشتار در شش بخش و ۳۱ زیربخش ساماندهی شده است. بعد از بخش نخست، که معرفی کلی اثر را شامل می شود، بخش بررسی و تحلیل ابعاد شکلی اثر و بعد از آن معرفی نویسنده و مترجم قرار دارد. مهم‌ترین بخش های این بررسی پیشینه ی پژوهش درباره ی اصناف در ایران و خارج از ایران و تحلیل و بررسی محتوایی اثر است که بخش اخیر در دو قسمت نقد درون ساختاری و برون ساختاری ارائه شده است. این نقد نخستین خروجی «طرح نقد و بررسی آثار حوزه ی پژوهش های تاریخ اجتماعی» است که براساس چهارچوب شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی بازآرایی شده است.

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

45 + = 49