معایب و مزایای درج نرخ تولید روی کالا تخفیف‌های کاذب فروشگاه‌ها حذف می‌شود؟قیمت مصرف‌کننده جواب نمی‌دهد

۱۰:۰۱:۰۰ دی ۶, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه

معایب و مزایای درج نرخ تولید روی کالا تخفیف‌های کاذب فروشگاه‌ها حذف می‌شود؟قیمت مصرف‌کننده جواب نمی‌دهد

بسیاری از دست‌اندرکاران اصناف اجرای کامل طرح درج نرخ تولیدکننده را جایگزینی مناسب برای نرخ مصرف‌کننده می‌دانند.

به گزارش اتاق اصناف ایران به نقل از روزنامه صمت، بهمن پژوهی، رئیس کمیسیون تولید و صادرات اتاق اصناف ایران درباره تفاوت‌های درج نرخ تولید به جای نرخ مصرف‌کننده روی کالا عنوان کرد: موضوع این تغییر مدت‌ها است که توسط کارشناسان اقتصاد پیشنهاد شده و می‌تواند به بسیاری از تخلفات شبکه توزیع و فروشگاه‌های بزرگ در این حوزه پایان دهد.

وی در این زمینه خاطرنشان کرد: در دیدار با نمایندگان مجلس که چند ماه پیش اتفاق افتاد نیز ما این موضوع را مطرح کردیم که به درج نرخ مصرف‌کننده دست تولیدکننده، شبکه توزیع و فروشگاه‌های بزرگ را برای دخالت در قیمت‌گذاری باز می‌گذارد و بهتر است در این زمینه تدبیری اندیشیده شود و نرخ تمام‌شده تولید درب کارخانه روی کالا درج شود.

پژوهی درباره مزایای این روش تاکید کرد: با این کار فروشنده سود قانونی و هزینه حمل کالا را براساس شهر محل فروش تعیین می‌کند و مصرف‌کننده نیز با علم به نرخ تمام‌شده کالا و میزان سود فروشنده، محل خرید خود را انتخاب می‌کند.

وی در ادامه درباره مشکلات فراوان درج نرخ مصرف‌کننده روی کالا گفت: متاسفانه در این روش شاهد هستیم شبکه توزیع و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در قیمت‌گذاری نقش دارند و حتی می‌توانند با تبانی با تولیدکننده، نرخ روی کالا را بالاتر از نرخ واقعی درج کنند و به ارائه تخفیف‌های کاذب و وسوسه‌کننده و دروغین بپردازند.

رئیس کمیسیون تولید و صادرات اتاق اصناف ایران در این زمینه تاکید کرد: شبکه توزیع و فروشگاه‌های بزرگ با خریداری کردن کل تولیدات یک خط تولید در بازه‌های خاص زمانی از تولیدکننده می‌خواهند که نرخ مورد نظر آنها -که بالاتر از نرخ واقعی کالا است- روی آن درج کنند و تولیدکننده نیز که نیاز به فروش کالاهای خود دارد، این خواسته را اجرا می‌کند. این چرخه معیوب کالاها را با نرخ بیش از نرخ معمول بازار به‌دست مصرف‌کننده می‌رساند.

پژوهی از یک محصول قهوه فوری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نام برد و بیان کرد: این برند از این محصول که نرخ مصرف‌کننده روی آن ۷۶ هزار تومان درج شده، در یکی از فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای، با در نظر گرفتن تخفیف قابل ملاحظه، به نرخ ۶۵ تومان به فروش می‌رسد. این در حالی است که نرخ این کالا در فروشگاه‌های سطح شهر و بدون تخفیف بین ۴۰ تا ۵۱ هزار تومان است. این موضوع چه چیزی به غیر از تخلف می‌تواند باشد؟!

وی تاکید کرد: با توجه به تصمیم اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت در این زمینه، به نظر می‌رسد در صورت اجرای کامل این طرح، دست شبکه تولید و فروشگاه‌های زنجیره‌ای از قیمت‌گذاری کالاها کوتاه می‌شود و بازار به شکل مطلوب‌تری می‌تواند عرصه رقابت عرضه‌کنندگان کالا باشد. ضمن اینکه چون نرخ تولید درج‌شده روی کالا به منزله فاکتور تلقی می‌شود و می‌تواند مبنای عمل سازمان‌های نظارتی و مالیاتی باشد، تولیدکننده در صورت درج نرخ واقعی، باید مالیات آن را بپردازد و متضرر خواهد شد؛ پس از این طریق نیز امکان تخلف در قیمت‌گذاری کالاها محدودتر خواهد شد.

رئیس کمیسیون تولید و صادرات اتاق اصناف ایران در عین حال احتمال بروز اشکالاتی در اجرای طرح درج نرخ تولید روی کالا را چندان دور از ذهن ندانست و عنوان کرد: به همین دلیل اجرایی شدن این طرح برای کالاهای محدود تصمیم مناسبی به نظر می‌‌رسد تا در زمان اجرای آزمایشی طرح نقاط ضعف آن برطرف شود. ضمن اینکه در این مسیر نظر کارشناسان اقتصاد و بازار نیز می‌تواند مشکلات آن را برطرف کند.

پژوهی در پایان گفت: در هر حال اجرای درج نرخ تولیدکننده به جای نرخ مصرف‌کننده روی کالا موضوعی بود که باید عملی می‌شد تا مصرف‌کنندگان، به نام تخفیف گرفتن، کالاها را با قیمتی بیش از نرخ واقعی خریداری نکنند./ع/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

48 + = 56