فشار اصلی موج چهارم شیوع کرونا به واحدهای صنفی تحمیل می‌شود

۱۴:۲۷:۰۳ فروردین ۱۸, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه

نایب‌رئیس اول اتاق اصناف ایران از احتمال بازگشت موج تازه تعطیلی مشاغل و کسب‌وکارها با قرمز اعلام‌شدن وضعیت کلانشهرها خبر داد و گفت: متأسفانه دور اول تعطیلی مشاغل، نزدیک به ۳میلیون شغل موجود در واحدهای صنفی را تحت‌تأثیر قرار داده و به‌سوی تعطیلی سوق می‌دهد.

به گزارش اتاق اصناف ایران جلال الدین محمدشکریه در گفت وگو با همشهری با بیان اینکه متأسفانه اصناف تا‌کنون بسته حمایتی مناسبی از دولت، در طول موج یک تا ۳ شیوع کرونا دریافت نکرده‌اند، افزود: باز هم فشار اصلی موج چهارم شیوع کرونا به واحدهای صنفی تحمیل می‌شود و اگرچه هنوز دور تازه تعطیلی مشاغل و کسب‌وکارها به اتاق اصناف ایران ابلاغ نشده اما براساس اعلام قبلی ستاد ملی مقابله با کرونا درصورت قرمز‌شدن وضعیت شهرها، تنها مشاغل گروه یک که مایحتاج و خدمات ضروری به مردم ارائه می‌کنند آن هم با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی مجاز به فعالیت خواهند بود.

وی تأکید کرد: اعمال دور تازه تعطیلی مشاغل در تهران یا سایر شهرها منوط به اعلام رسمی مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا توسط فرمانداری و استانداری‌هاست. هم‌اکنون در شهر رشت نیز با توجه به اینکه شرایط همه‌گیری کرونا به رنگ زرد است، جلسه‌ای برای کم و کیف فعالیت و یا تعطیلی واحدهای صنفی درصورت قرمزشدن شرایط شیوع همه‌گیری کرونا برپا شده است.

تعطیلی مشاغل؛ حرکت از نو

نایب‌رئیس اول اتاق اصناف ایران با بیان اینکه پس از قرمز اعلام‌شدن شرایط شیوع کرونا در تهران، روند تعطیلی مشاغل و کسب‌وکارها نیز به همان ترتیبی خواهد بود که این محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها در دوره‌های قبلی شیوع این بیماری اعمال یا رفع شده، گفت: با این روند ابتدا فعالیت مشاغل گروه‌۴ و سپس ۳ و ۲ شغلی محدود و ممنوع خواهد شد.

شکریه‌ افزود: فعالیت واحدهای صنفی در کلانشهر تهران تنها به کسب‌وکارهای گروه یک مانند نانوایی‌ها، سوپر‌مارکت‌‌ها، مراکز بهداشتی و درمانی، آتش‌‌نشانی و سایر مشاغلی که مایحتاج یا خدمات ضروری مورد نیاز مردم را تامین می‌کنند آن‌هم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی محدود خواهد شد و فعالیت بقیه صنوف و کسب‌وکارها مطابق با شرایط و میزان شیوع کرونا محدود و یا تعطیل می‌شود.
وی با بیان اینکه به‌نظر می‌رسد ابتدا مشاغل گروه۴ مانند تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌های سنتی، باشگاه‌های ورزشی، آرایشگاه‌های زنانه و… تعطیل شوند، افزود: اصناف هنوز از آسیب‌های مرحله اول تا سوم شیوع کرونا رها نشده و با بدهی‌های بانکی و چک‌های برگشتی دست و پنجه نرم می‌کنند اما هیچ خبری از ارائه بسته‌های حمایت قبلی دولت به اصناف نیست./ع/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 16 =