ضرورت تشکیل میز توسعه صادرات اصناف با هدف توسعه صادرات غیرنفتی در هرمزگان

۱۳:۱۸:۵۱ مرداد ۱۳, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

رئیس اتاق اصناف مرکز استان هرمزگان از ضرورت تشکیل میز توسعه صادرات اصناف مطابق با قانون ٧٨ نظام صنفی در هرمزگان تأکید کرد.

به گزارش اتاق اصناف ایران عبدالمجید جلالی اظهار کرد: بسیاری از صنوف تولیدی و خدماتی استان، توانایی صادرات را دارند و بر این اساس، می‌توانند با صادرات هرچند کوچک خود، در شکل‌گیری آمار توسعه صادرات غیرنفتی، نقش داشته باشند.

نماینده هرمزگان در اتاق اصناف ایران با اشاره به ماده ٧٨ قانون نظام صنفی و ضرورت تقویت صنوف تولیدی و خدماتی و توسعه صادرات غیرنفتی کشور، بیان کرد: این در حالی است که در طبقه‌بندی‌های قبلی سازمان توسعه تجارت ایران، صنوف دیده نشده بودند و اکنون با توجه به نیاز و پیگیری نمایندگان اتاق اصناف مبنی بر حمایت از صنوف و صادرات واحدهای صنفی، یکی از میزهای کالایی این سازمان در معاونت توسعه صادرات کالا و خدمات، به صنوف تولیدی و خدماتی اختصاص‌یافته است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت فرهنگ‌سازی، آموزش و ارتقای توانمندی‌های واحدهای تولیدی صنفی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های فعال این حوزه در راستای توسعه صادرات غیرنفتی، میز توسعه صادرات اصناف به استان تفویض شود و با همکاری و مشارکت سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان و واحدهای تولیدی و تشکل‌های صنفی مرتبط و انجام هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های مناسب به‌منظور تقویت زیرساخت‌ها و توانمندی‌های صادراتی در حوزه اصناف، اقدام شود.

رئیس اتاق اصناف مرکز هرمزگان با تشریح اهداف تشکیل میز توسعه صادرات اصناف در استان‌ها، بیان کرد: شناسایی و تشکیل بانک اطلاعاتی از واحدهای صنفی دارای توان صادرات در استان، توسعه و فعال‌سازی خوشه‌های کسب‌وکار صادرات گرا و اتخاذ تمهیدات لازم جهت افزایش بهره‌وری در واحدهای تولیدی صنفی صادرت گرا بخشی از اهداف تشکیل میز توسعه صادرات صنوف تولیدی در استان‌ها است.

جلالی تصریح کرد: برخی وظایف اتاق اصناف در تشکیل میز توسعه صادرات در استان شامل تعیین فرد مسئول صادرات در اتاق استان، شناسایی واحدهای تولیدی دارای مزیت صادراتی، شناسایی کالاهای دارای مزیت صادراتی، تدوین برنامه اجرایی برای تسهیل صادرات و حضور مستمر در جلسات استانی است.

وی ادامه داد: با توجه به‌ضرورت دستیابی به اهداف تعریف‌شده در اقتصاد مقاومتی، جهش تولید و سیاست‌های دولت در زمینه تقویت توان صادراتی کشور در شرایط کنونی، ایجاد میز توسعه صادرات اصناف و تفویض میزهای توسعه صادرات به استان، بر پایه ارتقای بهره‌وری، افزایش تولید، حمایت، توانمندسازی، تقویت و شناسایی توان بالقوه صادراتی صنوف استان، در دستور کار قرارگرفته شده است./ع/

منبع ایسنا/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 69 = 76