ضروت کاهش مخاطرات مشاغل صنفی برای مردان

۱۳:۱۰:۰۹ اسفند ۵, ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

در هفته سلامت مردان ایرانی هستیم و امسال با عنوان «محیط کار سالم، کارکنان سالم» نام‌گذاری شده است و از آنجایی که نیمی از جمعیت کشور مردان هستند و بخش عظیمی از اقتصاد کشور و واحدهای صنفی با حضور مردان رونق می‌گیرد، لذا بر مردان شاغل در واحدهای صنفی و تشکل‌ها، لازم و واجب است که به سلامت خود اهمیتی مضاعف دهند تا ضمن برخورداری از عمری طولانی و سلامت، از خانواده خود محافظت و نیز نقش پویای خود در اقتصاد در کشور را حفظ کنند.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، هر نوع شغلی اعم از کارگری و کارمندی به شرط این که ما نسبت به نحوه کار در آن آگاه نباشیم می‌تواند به جسم و روان ما آسیب بزند. همچنین محیط فیزیکی محل کار نیز ممکن است مشکلاتی برای ما پیش آورد که نمونه آن را در ماجرای پلاسکو شاهد بودیم و درک کردیم. حال اینکه ایمنی در محیط کار در برخی از موارد جنسیتی نیست و شامل مرد و زن می‌شود اما برخی از مشاغل نیز با توجه به اولویت‌های استخدامی جنسیتی ممکن است آسیب‌های خاصی را برای مردان یا زنان جامعه به دنبال داشته باشند. به عنوان نمونه، رانندگان جاده‌ای، باربرها و سنگبر‌ها، بیشتر مردان هستند و از این رو نگرانی از سلامت مردان در این مشاغل بجا است.
نائب رئیس اتاق اصناف تهران درباره مخاطرات مشاغل صنفی برای مردان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران بیان کرد: اتاق اصناف تهران در خصوص HSE (ایمنی، بهداشت و محیط زیست)، اقداماتی داشته است که این امر مختص به مردان نیست و عمومیت دارد.
خسرو ابراهیمی‌نیا افزود: بر اساس ماده ۱۷ قانون نظام صنفی تمامی واحدهای صنفی باید موارد ایمنی، بهداشتی، امنیتی، انتظامی را رعایت کنن و بر اساس بند ز ماده ۳۷ قانون نظام صنفی نیز اتاق اصناف و اتحادیه ملزم به رعایت این موارد هستند. در این خصوص کلاس‌های آموزشی رعایت HSE در اتحادیه‌ها و اتاق اصناف تهران برگزار می‌شود. بنابراین رعایت HSE ایمنی کلی مرد و زن در محیط کاری را در پی دارد.
وی در ادامه تصریح کرد: علاوه بر این، برخی از مشاغل ممکن است آسیب‌های خاصی را برای مردان و زنان داشته باشد. به عنوان نمونه معمولا و مرسوما بسیاری از کارهای سنگین مثل تراشکاری، جوشکاری، بلند کردن کالاهای سنگین، در ارتفاع قرار گرفتن، امور انبارداری و مشابه آن و نیز برخی از کارهای آشپزخانه‌های صنعتی، تعمیرگاه‌های اتومبیل و … را مردان بر عهده دارند و از این رو مردان ممکن است با رعایت نکردن اصول ایمنی در معرض آسیب‌های ناشی از کار قرار گیرند.
نائب رئیس اتاق اصناف تهران گفت: بهداشت وزارت کار، بر اساس غربال‌گری که می‌کند و سرکشی به واحدهای صنفی، تمامی افرادی که در این واحدهای صنفی کار می کنند را ملزم می‌کند تا به طور دوره‌ای آزمایش‌هایی را بدهند. در این آزمایش‌ها اگر تشخیص داده شود که کسی دیسک کمر دارد نباید شغلی داشته باشد که این بیماری را تشدید کند. یا اگر چشم کسی ضعیف بود نباید در شغلی باشد که حساسیت بینایی در آن بالا است و … بنابراین وزارت کار نظارت‌هایی را بر واحدهای صنفی دارد.
ابراهیمی‌نیا، بیان کرد: به طور کل، افتادن از ارتفاع، کمر‌درد بر اساس فعالیت‌های فیزیکی، مشکلات چشمی و تنفسی از جمله آسیب‌هایی است که رعایت نکردن ایمنی کار بر مردان شاغل در واحدهای صنفی وارد می‌آورد.

اسامی روز‌های هفته ملی سلامت مردان ایران
• پنجشنبه اول اسفند: آموزش شاغلان در خصوص سرطان‌های شایع مردان با تاکید بر سلامت پروستات از جوانی تا سالمندی
• جمعه دوم اسفند: پنجره جمعیتی، فرصت‌های شغلی و سیاست‌های سلامت مردان
• شنبه سوم اسفند: شیوه زندگی سالم در محیط کار با تاکید بر حذف دخانیات و ارتقای فعالیت بدنی
• یکشنبه چهارم اسفند: سلامت روانی در محیط کار
• دوشنبه پنجم اسفند: علل شغلی ناباروری و سایر بیماری‌های شغلی
• سه شنبه ششم اسفند: کنترل عوامل خطر ارگونومیک، بیولوژیک، شیمیایی و فیزیکی بیماری‌زا در محیط کار
• چهارشنبه هفتم اسفند: پیشگیری از حوادث شغلی و استانداردهای ایمنی

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 68 = 76