1

سیزدهمین اجلاس هفتمین دوره هیئت‌رئیسه اتاق اصناف ایران برگزار شد

سیزدهمین اجلاس هفتمین دوره هیئت‌رئیسه اتاق اصناف ایران برگزار شد

سیزدهمین اجلاس هفتمین دوره هیئت‌رئیسه اتاق اصناف ایران، با حضور اعضای هیئت‌رئیسه اتاق اصناف ایران و اعضای هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران امروز یکشنبه مورخ 22 اسفندماه به صورت وب کنفراس برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران در این نشست سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به ایام پایانی سال و اجرای طرح کنترل و تشدید بازرسی اتاق اصناف ایران اظهار کرد: مطابق هر سال با توجه به نزدیک شدن روزهای پایانی سال، برنامه‌های ویژه‌ای در راستای کنترل قیمت‌ها و تشدید بازرسی‌ها در دستور کار تمامی اتاق‌های اصناف کشور قرار گرفته است و بازرسان اصناف و اتحادیه‌ها در کنار سایر بخش‌ها، رصد قیمت و کنترل بازار را برعهده دارند. همچنین با تمهیداتی که دولت در راستای کاهش تورم در بازار انجام داده شاهد کاهش قیمت در برخی از اقلام مانند قیمت مرغ و برنج وارداتی و ایرانی بوده‌ایم که امیدوار هستیم این روند ادامه داشته باشد.

سعید ممبینی ضمن اشاره به طرح شفاف سازی قیمت کالا با هدف ایجاد بهره وری و رقابت سالم در زنجیره تامین و توزیع، کاهش نوسانات قیمت و حذف تخفیف های غیر واقعی بر ضرورت اجرای اثربخش این طرح از سوی اتاق ها و اتحادیه های سراسر کشور تاکید کرد و افزود برای رفع هرگونه ابهام و سردرگمی و جلوگیری از اجحاف در حق مصرف کنندگان از نحوه محاسبه ضرایب سود مجاز در بخش توزیع و خرده فروشی ضروری است اطلاع رسانی و آگاهی بخشی دقیق و مستمر در این خصوص صورت پذیرد.
بر این اساس پوسترهایی به همین منظور طراحی و آماده شده و بر روی پایگاه اطلاع رسانی اتاق قرار گرفته است. لذا شایسته است اتاق های اصناف سراسر کشور با مشارکت اتحادیه‌ها نسبت به دریافت، چاپ و توزیع آن جهت نصب در واحدهای صنفی مرتبط اقدام نمایند.

رئیس اتاق اصناف ایران در خصوص ضرورت تزریق سه دوز واکسن مدیران واحدهای صنفی و کارکنان اصناف تأکید کرد: با شیوع بیماری کرونا و اُمیکرون مباحثی در خصوص کاهش فعالیت صنوف و تعطیلی برخی از گروه‌های صنفی مطرح شد که برای جلوگیری از صدمات وارده در پی تعطیلات واحدهای صنفی که در سال‌های گذشته شاهد آن بودیم با همکاری وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا، شرط الزام واکسینه شدن واحدهای صنفی و کارکنان‌شان مطرح شد که در سامانه نیز ثبت می‌شود و صنوفی که واکسینه نشده باشند از ادامه فعالیتشان ممانعت به عمل خواهد آمد. بنابراین ضروری است به جهت جلوگیری از اعمال محدودیت‌ در فعالیت صنفی، کلیه صنوف با تزریق دوز سوم واکسن کرونا، نسبت به ثبت نام در سامانه ایران من و اخذ QR کد و نصب در محل قابل رؤیت در واحد صنفی اقدام نمایند.

ممبینی افزود: یکی از دغدغه جامعه صنفی در ایام پایانی سال، بحث برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا بود که به دلیل ارائه کالای بی‌کفیت و نبود حضور تولیدکنندگان، رضایت مصرف‌کنندگان و جامعه صنفی را به دنبال نداشت و با رایزنی‌های صورت گرفته از سوی اتاق اصناف ایران و همکاری وزارت صمت، فروش‌های فوق‌العاده در قالب طرح نمایشگاهی به وسعت ایران برگزار شد که رضایت اصناف و مصرف‌کنندگان را به دنبال داشته که همه این موارد مستلزم همکاری و مشارکت واحدهای صنفی بوده است.
رئیس اتاق اصناف ایران همچنین از تلاش‌های تمامی اتاق‌های اصناف کشور درخصوص فعال‌سازی و اتصال به درگاه صدور مجوزهای الکترونیک ملی، که اقدامی کاملاً برجسته و حائز اهمیت بود قدردانی کرد و افزود: تمامی اتاق‌های اصناف کشور در این طرح پیشگام بودند و با مشارکت و همکاری همه اتاق‌ها اجرای این طرح میسر شد.

وی در پایان با اشاره به لایحه بودجه سال 1401 تأکید کرد: در ارتباط با لایحه بودجه سال 1401 پیشنهاد‌هایی به مجلس داده شده و در خصوص تبصره ماده 100 و دیگر موارد راهکارهای مؤثری ارائه شده و رونوشت آن نیز به تمامی استان‌ها ارسال شده و برای تحقق آن نیاز به رایزنی با نمایندگان استانی است که در این زمینه ضروریست نمایندگان اتاق اصناف ایران همکاری و مساعدت لازم را داشته باشند.

همچنین در پایان نشست، بودجه 5 اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی، آسانسور و پله برقی، سوخت‌های جایگزین CNG و صنایع وابسته، گازهای طبی و صنعتی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به رای‌گیری گذاشته شد که با حداکثر آراء به تصویب اعضای هیئت نمایندگان اتاق اصناف ایران رسید./ع/