زیرساخت تولید تلفن همراه فعلا در کشور وجود ندارد/ اصناف مقصر گرانی موبایل نیستند/ مشکل اصلی گرانی بی‌ثباتی نرخ ارز است

۲۱:۲۶:۵۰ تیر ۲۱, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند اگر کالایی در داخل تولید می‌شود باید تا حد ممکن واردات آن ممنوع شود و یا تعرفه آن افزایش یابد، ولی اگر هم تولید نداریم نباید شرایطی فراهم شود که قاچاقچی آن را به صورت قاچاقی وارد کند. تولید تلفن همراه به یک دانشخاصی نیاز دارد که ما در کشور هنوز به آن نرسیدیم و امروز زیرساخت تولید تلفن همراه در کشور وجود ندارد.

به گزارش اتاق اصناف ایران ابراهیم درستی درباره طرح رجیستری گفت: طبیعی است که ما از طرح رجیستری حمایت می‌کنیم زیرا با اجرای این طرح سودی که به صورت غیرمجاز در سال حدود ۲ هزار میلیارد تومان بود و به جیب قاچاقچیان می‌رفت و امروز به خزانه دولت واریز می‌شود، اما باید بپذیریم که رجیستری در موبایل قطعا در قیمت نهایی نیز تاثیر می‌گذارد. وقتی شما قبلا برای رجیستری یک گوشی موبایل یک میلیون پرداخت میکرد، ولی امروز باید سه میلیون تومان بدهد.

نماینده سرپرست وزارت صمت در اتاق اصناف ایران و عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران و تهران افزود: نباید فراموش کنیم که بین گرانی یک کالا و گرانفروشی آن تفاوت وجود دارد و طبیعی است که کسی کالایی که در اختیار دارد را به شکلی بفروشد که بتواند دوباره با درآمد حاصل از فروش آن کالا همان جنس را تهیه کند. می‌توانیم بگوییم که گران شدن یک کالا تقصیر فروشنده نیست زیرا مغازه‌دار کالا را خریده است و وقتی کالایی را گران می‌خرد مجبور است آن را گران هم بفروشد.

درستی افزود: مشکل اصلی گرانی موبایل و لوازم دیگر بی‌ثباتی نرخ ارز است به شکلی که در یک ساعت قیمت ارز پنج بار تغییر می‌کند. همچنین متاسفانه در دوره‌ای به گروهی اجازه واردات گوشی موبایل داده شد که صلاحیت نداشتند و حتی رانت شکل گرفت.

نماینده سرپرست وزارت صمت در اتاق اصناف ایران تاکید کرد: باید قبل از آنکه برای یک واردکننده ثبت سفارش درج شود، از او خواسته شود تا از اتحادیه مجوزهای لازم را کسب کنند. زیرا این اتحادیه است که می‌داند که وضعیت بازار برای عرضه کالا چگونه است و برای توزیع آن کالا از طریق فعالان آن صنف و به صورت قانونی توزیع انجام شود. زیرا این گونه نظارت بیشتری وجود خواهد داشت و می‌توان دست دلالان و عمده‌فروشانی که به دنبال برهم زدن بازار هستند را قطع کرد./ع/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =