رئیس اتاق اصناف مرکز استان سیستان و بلوچستان: شرایط اقتصادی کسبه مرزنشین مساعد نیست

۱۴:۲۵:۲۱ دی ۱۰, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه

رئیس اتاق اصناف مرکز استان سیستان و بلوچستان: شرایط اقتصادی کسبه مرزنشین مساعد نیست

رئیس اتاق اصناف مرکز استان سیستان و بلوچستان گفت: شرایط اقتصادی کسبه مرزنشین استان سیستان و بلوچستان مساعد نیست و با توجه به نرخ تورم ۳ سال اخیرمنابع ریالی کسبه بسیارکاهش یافته است.

سیدعلی میرحسینی در گفت وگو با خبرنگار اتاق اصناف ایران افزود: شرایط منابع مالی و تامین کالا برای اصناف سخت شده و بانکها نیز تسهیلات مناسب ارائه نمی‌کنند. همچنین امکان فروش اقساطی کالا نیز دیگر وجود ندارد و این مسائل باعث تعطیلی واحدهای صنفی این استان شده است.

وی تصریح کرد: اهمیت و جایگاه واقعی اصناف باید درنظر گرفته شود، کسبه ای که به فرموده حضرت امام (ره) بازوان توانمند، نظام و انقلاب هستند نیازمند است امروز توجه بیشتری نسبت به شنیدن دغدغه هایشان وجود داشته باشد و نباید شرایط به گونه ای باشد که کاسب توان گردش منابع مالی واحد صنفی خود را نداشته باشد.

میرحسینی با بیان اینکه درصد بالایی از جمعیت استان سیستان و بلوچستان به دلیل فقر و مشکلات مالی در حاشیه شهر زندگی می‌‌کنند، افزود: بالاترین جمعیت جوان کشور در این استان مرزی است و منطقی نیست که شرایط کار و اشتغالزایی برای جمعیت جوان این استان وجود نداشته باشد.

رئیس اتاق اصناف شهر زاهدان بیان کرد: یکی از دغدغه های این روزهای بازار در این استان اجاره واحدهای صنفی به تبعه افغانستانی است به این صورت که کاسب توان پرداخت هزینه ها و تامین کالای واحدصنفی را ندارد و برای اینکه واحدصنفی اش تعطیل نشود، مجبور است واحدصنفی خود را در ازای دریافت کرایه اندک به تبعه افغان برای کار کردن اجاره دهد و باتوجه به شرایط اقتصادی استان این تنها راه باقی مانده برای کاسب است و ادامه این روند باعث از دست رفتن سرمایه اصناف می شود.

میرحسینی تصریح کرد: ادامه این روند و فعالیت در این شرایط سخت اقتصادی شایسته اصناف و کسبه نیست، استان سیستان و بلوچستان بزرگترین وسعت سرزمینی کشور را داراست و بیشترین مالیات را می پردازند اما مالیاتی که پرداخت می‌کنند، تنها برای استان هزینه نمی شود و در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت که برای ثبت مزایده ها و مناقصه ها می باشد متاسفانه انتخابی از استان سیستان و بلوچستان وجود نداشته، مالیات و ارزش افزوده از استان سیستان دریافت می شود اما درآمد ها و خریدها در استان های دیگر نیز هزینه می شود و متاسفانه در این زمینه عدالتی وجود ندارد./ع/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 45 = 54