در قالب طرح فروش فوق‌العاده اصناف اجرا می‌شود: فروش اقلام شب عید ۱۵درصد زیر نرخ بازار

۲۳:۴۳:۵۶ اسفند ۱۳, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

رئیس اتاق اصناف شمیرانات گفت: اجرای طرح فروش فوق‌العاده در واحدهای صنفی منتخب از ابتدای اسفند آغاز شده و تا نیمه فروردین۱۴۰۰ ادامه دارد

درحالی‌که کمبود و افزایش قیمت کالاهای اساسی و اقلام خوراکی به دغدغه خانوارها تبدیل شده، تشکل‌های صنفی و متولیان تنظیم بازار از برنامه عرضه این اقلام در چارچوب طرح تنظیم بازار شب عید خبر می‌دهند.

به‌ گزارش اتاق اصناف ایران به نقل از همشهری، تداوم همه‌گیری و شیوع کرونا در موج چهارم، موجب تغییراتی در تنظیم بازار شب عید شده است. حذف نمایشگاه‌های فروش بهاره و تأکید تشکل‌های صنفی به تامین اقلام موردنیاز شب عید در واحدهای صنفی منتخب ازجمله این تغییرات است.

فروش فوق‌العاده به‌جای نمایشگاه بهاره

دبیر هیأت‌رئیسه اتاق اصناف ایران در گفت‌وگو با همشهری با بیان اینکه به‌دلیل شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا امسال طرح فروش فوق‌العاده جایگزین برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا شده، گفت: این طرح با شعار نمایشگاهی به وسعت ایران در واحدهای صنفی منتخب از ابتدای اسفند آغاز شده و تا نیمه فروردین‌ماه سال۱۴۰۰ ادامه خواهد یافت.

طاهر محمدی، اولویت اجرای این طرح را عرضه کالاهای پرتقاضای شب عید مانند پوشاک، کیف و کفش، آجیل و خشکبار، شیرینی و شکلات، میوه، خدمات فنی خودرو و قالی‌شویی دانست و گفت: براساس دستورالعمل و ضوابط تعیین‌شده برای اجرای این طرح، واحدهای صنفی منتخب ملزم به عرضه کالا و ارائه خدمات با قیمت حداقل ۱۵درصد کمتر از نرخ متعارف بازار هستند، اما هیچ محدودیتی برای مشارکت واحدهای صنفی در سایر رسته‌های شغلی برای مشارکت در این طرح با اخذ مجوز و رعایت دستورالعمل‌های مصوب و پروتکل‌های بهداشتی وجود ندارند.

رئیس اتاق اصناف شمیرانات درمورد توزیع مواد پروتئینی و کالاهای اساسی در چارچوب طرح فروش فوق‌العاده، گفت: گوشت، مرغ تازه و منجمد، میوه و کالاهای اساسی تنظیم‌بازاری نیز با نرخ مصوب در واحدهای منتخب توزیع می‌شود و اکنون عرضه مرغ منجمد و تازه به نرخ مصوب عرضه می‌شود و درنظر داریم تا گوشت منجمد، روغن و برنج هم عرضه شود.

تنظیم‌بازار با رویکرد مقابله با کرونا

دبیر هیأت‌رئیسه اتاق اصناف ایران با بیان اینکه امسال طرح فروش فوق‌العاده طبق ضوابط و دستورالعمل‌های اتاق اصناف برپا می‌شود و واحدهای صنفی متقاضی باید نسبت به اخذ مجوز عرضه کالا در چارچوب این طرح اقدام کنند، گفت: با اجرای این طرح و گسترش تعداد واحدهای صنفی عرضه‌کننده مایحتاج شب عید از تجمع افراد در نقاط خاص عرضه کالا جلوگیری می‌شود و مشکلات جدی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی را شاهد نخواهیم بود؛ زیرا گستردگی واحدهای صنفی متقاضی اجرای طرح فروش فوق‌العاده از تراکم جمعیت در نقاط خاص جلوگیری می‌کند.

طاهرمحمدی، افزود: هیچ محدودیتی برای واحدهای صنفی برای ارائه درخواست و مشارکت در اجرای طرح فروش فوق‌العاده طبق ضوابط آیین‌نامه اجرایی، با صدور مجوز اتحادیه و رعایت تخفیف‌ها و پروتکل‌های بهداشتی وجود ندارد.

مردم با خرید مناسب بازار را مدیریت کنند

دبیر هیأت‌رئیسه اتاق اصناف ایران گفت: از مردم می‌خواهیم تا اقلام کالایی موردنیاز شب عید خود را به‌اندازه خریداری و تامین و از احتکار خانگی خودداری کنند. طاهر محمدی افزود: همانطور که تا‌کنون به جز برخی نوسانات قیمت و عرضه در تامین نیاز بازار به کالاهای مختلف مشکلی نداشته‌ایم، مردم مطمئن باشند که مشکلی در تامین کالاهای مورد نیاز آنها در ایام نوروز نیز وجود نخواهند داشت.

رئیس اتاق اصناف شمیرانات از نظارت بازرسان برای رعایت ضوابط فروش کالا و پروتکل‌های بهداشتی در واحدهای صنفی منتخب طرح فروش فوق‌العاده خبر داد و افزود: وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز براساس وظایف و اطلاعات تخصصی خود بر بازار برخی اقلام کالایی نظارت می‌کنند.

طاهر محمدی، دبیر هیأت‌رئیسه اتاق اصناف ایران افزود: در طرح فروش فوق‌العاده، کالاهای پرتقاضای شب عید مانند پوشاک، کیف و کفش، آجیل و خشکبار، شیرینی و شکلات، میوه، خدمات فنی خودرو و قالی‌شویی با قیمت حداقل ۱۵درصد کمتر از نرخ متعارف بازار عرضه می شود./ع/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 8 = 72