تغییر ضائقه و سبک زندگی جامعه ایران در اثر تعطیلی‌های کرونایی بازار

۱۱:۲۵:۰۷ مرداد ۸, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

نماینده اتاق اصناف ایران در استان فارس:تغییر ضائقه و سبک زندگی جامعه ایران در اثر تعطیلی‌های کرونایی بازار

نماینده اتاق اصناف ایران در استان فارس شهرستان بوانات گفت: برخی ضائقه‌های غذایی و سبک زندگی جامعه ایران در اثر تعطیلی‌های کرونایی بازار تغییر کرده است.
افشین کشاورز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران اظهار کرد: اصناف به واسطه شیوع بیماری کرونا در مهمترین زمان کسب و کار، بازار را تعطیل کردند تا در راستای همراهی با جامعه و مدافعان سلامت در ریشه کنی این بیماری نقش بسیار مهمی را ایفا کنند. این یک از خودگذشتگی و ایثار بود. اما این تعطیلی بازار علاوه بر آسیب‌های وارده بر اصناف که عموما مطرح می‌شود، موجب شد تا سبک زندگی و ضائقه مردم تغییر کند و این تغییر به معنای تاثیر مستقیم بر برخی مشاغل صنفی است.
رئیس اتاق اصناف بوانات ادامه داد: به عنوان نمونه، مردم در این مدت به تهیه شیرینی‌های خانگی روی آوردند و انواع بستنی، نوشیدنی و غذاهای کافی‌شاپ از مصرف روزانه جامعه ایران حذف و یا به شدت کمرنگ شد. به طور معمول وقتی مصرف یک کالا و یا یک نوع غذا، نوشیدنی و … به طور طولانی مدت کنار گذاشته شود از سبد خرید مصرف‌کننده حذف خواهد شد. به همین واسطه، شاهد بحران عمیقی در آن دسته از واحدهای صنفی هستیم که کسب و کارشان وابسته به این دست اقلام و خوارکی‌ها است.
وی گفت: همه این کسب و کارها، منبع درآمد تعدادی کارگر و خانواده‌هایشان بوده‌اند و باید برنامه‌ای اساسی درباره آنچه که این کسب و کارها در آینده باید انجام دهند از سوی کارشناسان تهیه و اعلام شود. در وهله اول، بیمه این افراد قطع می‌شود و اگر دولت بیمه فعالان این نوع از مشاغل را بر عهده بگیرد درصدی از مشکلاتشان رفع خواهد شد. همچنین باید تسهیلاتی هم از سوی بانک‌ها برایشان در نظر گرفته شود و ضرورت امهال قسط‌هایشان در نظر گرفته شود. اما بانک‌ها نکته مهمی را فراموش کرده‌اند و آن اینکه حدود نیمی از سپرده‌های بانکی مربوط به کسبه است اما وقتی که کسبه نیاز به کمک و همراهی پیدا می‌کنند اصناف را فراموش می کنند.
کشاورز همچنین در پیشنهادی برای بهبود بازار اظهار کرد: یکی از پیشنهادات برای بهبود وضعیت بازار تعطیلی همه بازارهای روزانه و هفتگی است که همچنان از سوی برخی از شهرداری‌ها برگزار می‌شود. البته نمایشگاه‌ها تعطیل شده است اما برخی از روزبازارها همچنان برپا است که پیشنهاد می‌شود در سراسر کشور تعطیل شوند. /پ/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =