تعطیلی یک بخش دردی دوا نمی‌کند/موجر‌ها واحد‌های صنفی را دریابند

۱۲:۵۴:۲۸ اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۰ 0 دیدگاه

خزانه دار اتاق اصناف ایران و رئیس اتاق اصناف مشهد: تعطیلی یک بخش دردی دوا نمی‌کند | موجر‌ها واحد‌های صنفی را دریابند

 رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: مسلما برای کنترل اوج‌گیری ویروس کرونا در جامعه تعطیلی یک بخش دردی را دوا نمی‌کند. هر چقدر هم ما یک بخش را تعطیل کنیم، وقتی ازدحام در بخش‌های دیگر به‌قوت خود باقی است، اقدامی بی‌فایده است و باعث ضربه‌زدن به یک بخش مثل اصناف می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران محمود بنانژاد، رئیس اتاق اصناف مشهد، درباره تعطیلی سه‌هفته‌ای واحدهای صنفی و مجتمع‌های تجاری ناشی از شیوع دوباره ویروس کرونا اظهار کرد: تعطیلی‌های متعدد ناشی از شیوع چندباره کرونا ضربه جبران‌ناپذیری بر این قشر وارد کرده است. قبل از امسال و در آستانه سال نو بازارها رکود شدیدی را تجربه کردند و در ایام عید هم درعمل این واحدها یک‌ماه تعطیل بودند، چون زیاد زائر وارد مشهد نشد.

وی تأکید کرد: ما خیلی تلاش کردیم بسته‌های پیشنهادی به‌عنوان بسته‌های حمایتی برای مجتمع و واحدهای صنفی در نظر گرفته شود، ولی متأسفانه از این پشنهادها چیزی عاید ما نشد و تنها تسهیلاتی که برای این قشر در نظر گرفته شد، این بود که اگر چکی برگشت خورد، فعلا اقدامی در اردیبهشت‌ماه برای آن در نظر گرفته نشود. این موارد به‌عنوان جبران خسارت نیست و فقط مُسَکنی است که فعلا اعتبار اشخاص خدشه‌دار نشود، اما خسارت‌های ناشی از تعطیلی‌ها مثل اجاره‌بها، حق و حقوق کارگران و مالیات متأسفانه به‌قوت خود باقی است و موفق نشدیم امکاناتی را برای این دسته افراد فراهم کنیم. هزینه این تعطیلی‌ها و اعمال محدودیت‌ها از جیب خود اصناف پرداخت شده و دولت کمکی نکرده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا نباید تصمیمی جامع در قبال تعطیلی‌هایی گرفت که هر دوره تکرار می‌شود، پاسخ داد: مسلما برای کنترل اوج‌گیری ویروس کرونا در جامعه، تعطیلی یک بخش دردی را دوا نمی‌کند. ما می‌بینیم که در همین ایام تعطیلی، شلوغی برخی بخش‌های دیگر مثل قطارشهری و اتوبوس باقی است. هر چقدر هم ما یک بخش را تعطیل کنیم، وقتی ازدحام در جایی دیگر دیده شود، اقدامی بی‌فایده است و باعث ضربه‌زدن به یک بخش مثل اصناف می‌شود.

رئیس اتاق اصناف مشهد با اشاره به اینکه تعطیلی حوزه اصناف کارساز نیست و فقط موج روانی ایجاد می‌کند که مردم از خطر ویروس مطلع شوند، گفت: واحدهایی مثل کیف و کفش و پوشاک که تعطیل هم هستند، آن‌چنان رفت‌وآمدی ندارند و فقط بیشتر بار روانی درست می‌کنند که مردم خطر را بیشتر احساس کنند.

بنانژاد تأکید کرد: اگر تعطیلی وضع می‌شود، باید همه بخش‌های کشور را در بر بگیرد. برای مثال بانک‌ها، اداره‌ها و… هم‌زمان با تعطیلی واحدهای صنفی و فروشگاه‌ها بازند. اگر همه بخش‌ها تعطیلی شوند، ویروس کنترل‌شدنی است؛ در غیر این حالت، تعطیلی یک بخش به‌جز آسیب‌زدن به آن بخش فایده دیگری ندارد. متأسفانه باید در نظر گرفت که مردم هم مشکل اقتصادی دارند. ما به‌موجب قانون باید جاهایی از فعالیت بخش‌ها جلوگیری کنیم. برای ما هم اوج‌گیری کرونا و از طرفی آسیب به اصناف مقبول نیست.

به‌گفته این مقام مسئول، حوزه اصناف در این مدت نهایت همکاری را داشتند. خیلی از واحدهای صنفی و مجتمع‌های ما موجر بخش خصوصی دارند. موجرها هم در این مدت باید کمک کنند تا واحدهایی که بخش عمده‌ای از ماه را تعطیل بودند، سرپا بمانند، چون این‌ها بخش بزرگی از اقتصادند و اشتغال زیادی در کشور ایجاد کردند. اگر این اصناف ضربه بخورند، مشکلات و عواقب آن جبران‌ناپذیر خواهد بود./ح/ع/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 20 =