اتاق اصناف ایران خصوصی ترین بخش اقتصادی کشور است که هیچگونه وابستگی به دولت ندارد/ با ابلاغ قانون مالیات بر ارزش افزوده و قانون قاچاق کالا و ارز در ماه آینده بیش از ۷۰ درصد مشکلات اصناف در این حوزه مرتفع خواهد شد

۱۷:۰۹:۲۲ آبان ۶, ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: اتاق اصناف ایران با تلاش در مسیر منطقی به دنبال تصویب قانون نظام صنفی و رفع ایرادات این قانون که دغدغه همه اصناف کشور است می باشد.
به گزارش اتاق اصناف ایران سعید ممبینی در نشستی که به دعوت هیات رئیسه اتاق اصناف ایران از محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیرامون پی گیری های پارلمانی اتاق اصناف ایران در ادامه رایزنی های اصلاح قانون نظام صنفی و دیگر مشکلات صنفی برگزار شده بود، اظهار کرد: دولت باید از تجربه حاصل شده مدیران صنفی استفاد کنند نه با ایجاد محدودیت شرایط را برای حضور مدیران با تجریه صنفی سخت تر کنند یک فرد صنفی با چندین سال فعالیت به عنوان معتمد بازار شناخته می شود که نبایست با قوانین غلط از ادامه فعالیت محروم شوند و در این راستا  همراهی مجلس برای رفع ایرادات قانون نظام صنفی ضروری است .

ممبینی با اشاره به مشکلات اتاق اصناف ایران و ایراداتی که در قانون نظام صنفی وجود دارد اظهار کرد: اتاق اصناف ایران پیگیر اصلاح قانون نظام  صنفی خواهد بود و بررسی های لازم در این زمینه صورت گرفته و طرح آماده شده که به زودی به مجلس برای اعلام فوریت به صحن علنی ارسال خواهد شد.

وی همچنین در خصوص نقش اصناف در بازرسی و نظارت بازار افزود: میزان حضور بازرسان اصناف در صحنه مبارزه با تخلفات بیش از بخش دولتی است و بازرسان اتاق های اصناف کشور فعال هستند و تلاش های زیادی در زمینه بازرسی و نظارت و کشف تخلفات صورت گرفته است .

وی اهم مسائل اولویتی اصناف و تشکل های صنفی را به شرح زیر اعلام کرد،که بعضا نیاز به اصلاح قانون دارد و از دکتر پور ابراهیمی بعنوان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خواست تا در خصوص عدم تامین منابع مالی پیش بینی شده در قانون تبصره ۷ ماده ۷۲، عدم اخذ نظرات تشکل های بخش خصوصی در تصمیمات اقتصادی مرتبط با تنظیم بازار به ویژه تامین و تخصیص ارز برای نهاده ها، تغییرات لحظه ای نرخ ارز و … که منجر به رویارویی مردم با حلقه نهایی زنجیره تولید (اصناف) می شود و همچنین مداخله سایر دستگاههای اجرایی در امور اصناف مانند گردشگری، کشاورزی،راه و ترابری و محدودیت دو دوره ای اقدامات لازم را به عمل آورد .

در ادامه نشست محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اتاق اصناف ایران خصوصی ترین بخش اقتصادی کشور است که هیچ گونه وابستگی به دولت ندارند و اصناف همیشه در عرصه های مختلف کشور خاکریز اول مواجه با مشکلات اقتصادی و اجتماعی بوده و هستند.
پور ابراهیمی با تشکر از زحمات هیات رئیسه اتاق اصناف ایران اظهار کرد: در حال حاضر سخت ترین شرایط اقتصادی کشور که تبعات اجتماعی و اقتصادی را به دنبال دارد، تجربه می‌کنیم که باید برای خروج از این شرایط راهکار داشته باشیم و قطعا با همکاری دولت، مجلس و مردم این دوران سخت را که گردنه اقتصادی آن را آمریکا به واسطه تحریم ها پیش روی ما قرار داده پشت سر خواهیم گذاشت .
وی تصریح کرد: شاید سپری کردن این دوران سخت باشد اما با همکاری و تلاش همه مسئولان و مردم از این مقطع عبور خواهیم کرد و هنر ما قدم برداشتن در مسیر درست است که باید در شرایط کنونی هوشیار باشیم.
پور ابراهیمی با تاکید بر اینکه اصناف خاکریز اول مواجه با جریانات اجتماعی مردم در صحنه هستند، اظهار کرد: اگر اصناف مومن و متدین ما که روزانه با هزاران نفر از مردم در تعامل هستند، نبودند نمیتوانستیم آثار وارده از شوک های ارزی به بازار را پشت سر بگذاریم و اقدامات مجموعه دلسوز اصناف که با آبروی خود بازار را حفظ کردند جای تقدیر و تشکر دارد .
وی در خصوص اصلاح قانون نظام صنفی اظهارکرد: کمیسیون اقتصادی مجلس تمام قدپشتیبان اصناف خواهد بود و برای اصلاح قانون نظام صنفی اتاق اصناف ایران باید موضوعات مد نظر را به صورت پیش نویش هر چه زودتر ارائه کنند و پیگیری بیشتری در این حوزه با وزارت صمت داشته باشند وظیفه ما کمک برای حل مشکلات اصناف است که اگر با این رویکرد جلو برویم اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بارزترین ویژگی اصناف مردمی بودن آن ها هست تاکید کرد: این روزها مشکلات اقتصادی و عدم ثبات قیمت ها کمر اقتصاد و اصناف را شکسته و دغدغه اینکه امروز با چه نرخی کالا را بخرند و با چه نرخی بفروشند اصناف را دچار سردرگمی کرده و باید تلاش کنیم تا از این مقطع عبور کنیم .
پور ابراهیمی با اشاره به تمام شدن مراحل تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: این قانون تاکنون مشکلات عدیده ای را برای واحدهای صنفی ایجاد کرده بود و خوشبختانه در جلسه کمیسیون اقتصادی نهایی شده و هفته آینده به صحن خواهد آمد و در صورت تایید نهایی شورای نگهبان ظرف یک ماه آینده ابلاغ خواهد شد که با ابلاغ این قانون بیش از ۷۰ درصد مشکلات واحدهای صنفی در بحث مالیات برارزش افزوده برطرف خواهد شد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: موضوع بعدی بحث تصویب قانون قاچاق کالا و ارز است که بیش از ۳ سال است که روی قانون کار شده و رایزنی های لازم با قوه قضائیه صورت گرفته است و در هفته جاری به صحن علنی خواهد آمد که با ابلاغ این قانون نیز خیلی از گره های اصناف باز خواهد شد.
پور ابراهیمی بیان کرد: مساله دیگر بحث قانون برای پایانه های فروشگاهی است که کار بزرگی در کشور شکل خواهد گرفت و اتاق اصناف ایران هم باید پیگیر این موضوع باشد و بزرگترین کاری که مجلس می‌توانست برای حوزه اقتصادی کشور انجام دهد تصویب قانون پایانه فروشگاهای بوده که بر اساس آن مالیات مودیان اقتصادی طبق اطلاعات اخذ می شود نه اظهار نامه و یا نظر ممیزین مالیاتی و باید داده اطلاعاتی برررسی شده و سامانه اجرایی شود ./ع/

image_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + نه =

7 × 1 =