شما اینجا هستید
تهران » رکود و تورم عامل تعیین مالیات ۸ درصدی مشاغل/ مالیات مقطوع پوششی برای نداشتن بانک اطلاعات است

مشاور مالیاتی اصناف با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی خواهان دریافت مالیات ۱۵ درصدی بود، گفت: این نرخ به دلیل وجود تورم و رکود ۸ درصد در نظر گرفته شد.

 محمدرضا جعفریان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به تشریح اینکه چه افراد و مشاغلی جزء مشاغل گروه سه قرار می‌گیرند، اظهار داشت: مشاغلی که در شمار گروه یک و دو نبوده و فروش آنها زیر یک میلیارد تومان در سال باشد.

مشاور مالیاتی اصناف با بیان اینکه برخی صاحبان مشاغل گروه سه طبق قانون می‌توانند مالیات مقطوع پرداخت‌ کنند، تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی حتی می‌تواند برخی را از پرداخت مالیات معاف کند. در حال حاضر طبق دستورالعمل جدید مالیات مقطوع، مشاغلی که حداکثر تا ۱۵۶ میلیون تومان درآمد و فروش دارند، مشمول مالیات مقطوع ۸ درصد می‌شوند.

وی با بیان اینکه طبق تبصره ۵ قانون قبلی مالیات‌ها امکان توافق با گروه‌ها وجود داشت، افزود: این تبصره در اصلاحیه قانون مالیات‌ها حذف شده و دیگر توافق نیست و سازمان مالیاتی یک طرفه آن را اعمال می‌کند.

این فعال بخش خصوصی در مورد اینکه ۸ درصد مالیات مقطوع برخی مشاغل از کجا آمده و مبنای آن چیست، گفت: از بررسی چند منبع مانند تورم موجود در جامعه، رشد اقتصادی، تولید سرانه و دیگر ملاحظات این نرخ به دست آمد.

مشاور مالیاتی اتاق بازرگانی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی در جلسات خواستار افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی مالیات بود که با مخالفت بخش خصوصی و اصناف و با توجه به تورم و رشد اقتصادی توافق ضمنی دو طرفه مبنی بر ۸ درصد انجام شد.

جعفریان در رابطه مزیت‌های مالیات مقطوع عنوان کرد: این موضوع به نفع دولت است، بدون یک ریال هزینه در شرایط رکود و بدون بررسی دفاتر اقدام به اخذ مالیات کرده و سریع‌الوصول است و در بودجه لحاظ شده و قابل هزینه‌کرد است.

وی ادامه داد: همچنین صاحبان مشاغل دغدغه فکری نخواهند داشت که ممیز مالیاتی چگونه با آنها برخورد خواهد کرد و ممیز سالاری در این بخش کم می‌شود.

مشاور مالیاتی اصناف با بیان اینکه استفاده از این ظرفیت قانونی برای پوشاندن ضعف، عدم تکمیل سامانه و پایگاه اطلاعاتی مالیاتی است، تصریح کرد: اگر سازمان امور مالیاتی، مالیات بیشتری دریافت کند و مودیان زیان کرده باشند، مالیات آن مسترد نمی‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

اتاق اصناف ایران | سایت خبری اتاق اصناف ایران