شما اینجا هستید
اسلاید » اقتصاد مقاومتی، نقشه راهی است که باید به شاخص های اجرایی تبدیل شود

رئیس اتحادیه فروشندگان ماشین آلات کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی کشاورزی تهران گفت: کار و کارآفرینی در کشور به‌عنوان یک ارزش نهادینه‌ شده و باید فرهنگ‌سازی و تبدیل به ماهیت‌های عملی-اجرایی شود .
علی توسطی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی)، سال ۱۳۹۶ را «اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال» نامگذاری کردند که نشان از دغدغه ایشان در خصوص اهمیت مسایل مختلف اقتصادی همچون مشکلات بیکاری و اجرا نشدن کامل سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور است.
توسطی اظهار کرد: مشکلات مالی-اقتصادی باید به‌عنوان عواملی غیرقابل‌انکار در مسیر اشاعه مشکلات فرهنگی-اجتماعی کشور تلقی شود و مسئولان باید این دغدغه را جدی بگیرند. لازم است نامگذاری امسال نه‌تنها به‌عنوان یک شعار بلکه به عنوان یک یافته علمی-پژوهشی نگریسته شود و تبدیل به گفتمان‌های اجرایی-سیاست گذاری ملموس شود.
وی گفت: مطابق منویات رهبری باید کار و ارزش‌های کارآفرینی در کشور به‌عنوان یک ارزش نهادینه‌شده و فرهنگ‌سازی و تبدیل به ماهیت‌های عملی-اجرایی شود چراکه دو منبع درآمدی فروش نفت، میعانات و مالیات برای توسعه بنیادین و عمیق کشور کافی نیست و باید با توسعه اقتصادی درون‌زا و ایجاد امنیت اقتصادی در جهت خلق و ایجاد فرصت‌های جدید شغلی تلاش شود.
توسطی ادامه داد: در این بین نقش اصناف و متصدیان فضای کسب و کار در جهت تحقق «اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال» انکارناپذیر است، اصناف ستون استراتژیک اقتصاد کشور هستند و در صورت بازگشت رونق و پویایی به این بخش شاهد اثرات و برکات مهمی خواهیم بود.
وی تصریح کرد: مجموعه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که در ۲۴ بند ابلاغ‌شده در واقع یک نظام اقتصادی به‌هم‌پیوسته است که همه اجزاء باید باهم اجرا شوند تا نتیجه‌بخش باشد و قدر مسلم اصناف جزء مهمی از آن هستند.
توسطی اظهار کرد: واژه «اقتصاد مقاومتی» که نخستین بار در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری در شهریور سال ۱۳۸۹ مطرح شد، یک نقشه راه است که ‌باید توسط متخصصان مختلف علوم اقتصادی و اجتماعی تبدیل به شاخص‌های اجرایی شود و اصناف نیز انتظار دارند با بهبود کمی-کیفی فضای کسب‌وکار کشور و چابک سازی، اصلاح و رفع موانع بوروکراتیک اداری و تصویب قوانین بهبود بخش در این حوزه میزان سرمایه‌گذاری و دلگرمی اصناف و جامعه کارآفرینان باعث ارتقا چرخه اشتغال و کارآفرینی شود .
وی تصریح کرد: یکی از حوزه‌های تحقق این امر آن است که بخشی از افراد امین جامعه بزرگ کارآفرینان و معتمدان کارآمد و توانمند اصناف بتوانند در بدنه تصمیم‌گیری سیاسی، اجتماعی و مدیریت شهری مانند شورای شهر و مجلس شورای اسلامی حضور یافته و به سایر کارگزاران سیاسی و برنامه‌ریزان این عرصه اثرگذار مشاوره های بهتری را ارائه نموده و اثرگذاری مناسب و مستقیم‌تری را در ابعاد مختلف برنامه‌ریزی؛ تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری امور اصناف و کارآفرینی داشته باشند.
توسطی گفت: لذا اصناف باید در انتخابات پیش روی شورای شهر و روستا در اقصی نقاط مختلف کشور باهمت مضاعف و برنامه‌ای جامع برای حضور پررنگ در این عرضه آماده شوند و تلاش کنند نمایندگانی شایسته را به این عرصه مهم و حساس ملی معرفی کنند و در این دوره حساس اجتماعی طبق منویات ارزشمند مقام معظم رهبری بتوانند اقتصاد مقاومتی و اشتغال‌زایی و توسعه کارآفرینی را ترویج و توسعه دهند./ع/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

اتاق اصناف ایران | سایت خبری اتاق اصناف ایران