نماینده اتاق اصناف ایران در هرمزگان:

همکاری های اصناف استان هرمزگان با تجار هندی افزایش می یابد

نماینده اتاق اصناف ایران در استان هرمزگان ، شهر بندرعباس از برگزاری نشست تجاری نمایندگان اصناف این استان با تجار هندی و بازدید از نهمین نمایشگاه بین المللی تکنولوژی بسته بندی در دهلی نو خبر داد.

مسعود محمدشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران در خصوص سفر اخیر نمایندگان اتاق اصناف و روسای اتحادیه های صنفی استان در نشست تجاری نمایندگان اصناف استان با تجار هندی گفت: در این سفر که در راستای اجرای مصوبه هشتمین کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان هرمزگان و با هماهنگی انجام شده با هیات تجاری هند انجام شد، نشستی با حضور فعالان اقتصادی هند در حوزه میوه و تره بار و خشکبار برگزار شد.

وی تصریح کرد: همچنین در این سفر نمایندگان اتاق اصناف استان هرمزگان از نهمین نمایشگاه بین المللی تکنولوژی بسته بندی و نمایشگاه نوشیدنی در هند بازدید کردند که با توجه به جایگاه مطلوب خدمات موجود در صنعت بسته بندی مورد استقبال نمایندگان اصناف قرار گرفت .

محمدشاهی افزود: در این سفر ۸ تن از روسای تحادیه های صنفی به همراه نائب رئیس اول اتاق اصناف بندرعباس و نماینده اتاق اصناف ایران هیات تجاری کشور را همراهی کردند.

محمدشاهی با بیان اینکه در این نشست تفاهم نامه ای بین تجار ایرانی و فعالان اقتصادی هند منعقد شد، در خصوص مفاد این تفاهم نامه گفت: در این تفاهم نامه همکاری بین دو طرف درخصوص مسایل مختلف تولیدی، صنعتی و همچنین صنفی پیش بینی شده است.

وی افزود: با توجه به بازدیدهای میدانی از محله عرضه و مبادلات محصولات کشاورزی (میوه ، خشکبار ، خرما) و دیدار با فعالان بخش های مذکور و سلسه نشست ها با سندیکای خرمای بمبئی مقرر شد با توجه به ظرفیت ۱۰۰ هزار تنی بازار خرمای بمبئی ، استان هرمزگان ضمن احیای مبادلات تجاری ، نسبت  به صادرات خرما اهتمام و با هدف نزدیکتر شدن بازرگانان دو کشور هیات هفت نفره متشکل از سندیکای تجاری مطرح هند در نمایشگاه بهمن ماه خرما و محصولات وابسته در بندرعباس حضور یابند که این کار در راستای توسعه صادرات غیر نفتی و تامین بخشی از نیاز خرمای هند توسط تولید کنندگان هرمزگان صورت می پذیرد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بخش اصلی طلا و مصنوعات فلزی هرمزگان از طریق واردات انجام می شود، نبود کارخانه ساخت طلا در هرمزگان موجب افزایش بهای تمام شده نهایی آن می گردد، از سویی با توجه به اینکه تکنولوژی در کشور هند بومی شده است و ضرورت وجود ظرفیت های مناسب در هرمزگان و همچنین کمک به عرصه اشتغال و رونق اقتصادی مقرر شد با همکاری سرکنسولگری بمبئی و با سرمایه گذاری اتحادیه طلای هرمزگان این موضوع در دستور کار قرار گیرد و همکاری مشترک با هدف استقرار هفت نفر از استاد کاران طلای هند در کارخانه تولید و ساخت طلای بندرعباس صورت پذیرد.

محمدشاهی اظهار کرد: همچنین مقرر شد با توجه به جاذبه های تاریخی و فرهنگی هندیان در هرمزگان از جمله معبد هندوها ، خور گورسوزان ، پوشش زنانه مشترک و گونه های درختی مشترک در خصوص اعزام گردشگران هندی به هرمزگان و برعکس همکاری لازم برای سرمایه گذاری مشترک معمول گردد./ع/

Print Friendly


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *