عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران مطرح کرد :

نصب صندوق مکانیزه فروش در واحدهای صنفی جایگزینی مناسب برای شیوه سنتی

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران گفت: حدود ۵۰ درصد واحدهاي صنفي كشور به نصب صندوق‌هاي مكانيزه فروش تجهيز شده‌اند و با ارتقاء بحث‌هاي آموزشي اتاق اصناف تلاش بر همه‌گير شدن آن است.

محمدعلی صدیقی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران افزود: طرح صندوق مكانيزه فروش طوري مطرح شد كه در نگاه نخست فقط جنبه مالياتي آن به نظر می رسید؛ درحالي كه اجراي عملياتي آن اصلا اين طور نيست، بلكه صندوق مكانيزه انبارسازي، موجودي، درآمد و هزينه‌ها را در قالب يك نرم‌افزار و به شكل آنلاين و لحظه به لحظه به فعالان صنفي نشان مي‌دهد.

وی تصریح کرد: با توجه به گسترش فعاليت واحدهاي صنفي خرد و كوچك در نظام اقتصادي ايران ، “آموزش” مهم‌ترين ركن اجراي قانون نصب صندوق های مکانیزه فروش است و واحدهاي صنفي فعال بايد از طریق طی کرده دوره های آموزشی توانمند شوند .

صديقي اظهار کرد: درحال حاضر يكي از شرايطي كه ما به سمت اجرايي شدن اين قانون (نصب صندوق‌هاي مكانيزه فروش) قدم برداشته‌ايم، تامین منابع مالی بود. تحويل اظهارنامه‌هاي الكترونيكي مالياتي به عنوان مهم‌ترين شرط اجراي اين قانون است كه خوشبختانه با اجراي عملياتي آن توانستيم تعامل خوبي با سازمان امور مالياتي برقرار كنيم.

صدیقی افزود: اصناف برای اجرای این قانون نیاز به تخصص، تسهیلات و بنیه مالی دارند و نباید فقط در تهران بر مبنای عملکرد واحدهای صنفی پایتخت تصمیم بگیریم بلکه تصمیم گیری باید بر مبنای واقعیت ها باشد و اجرای طرح صندوق مکانیزه مستلزم طبقه بندی و اولویت بندی صنوف است.

وی گفت: بر اساس قانون، تاکنون قانونگذار ۲۹اتحاديه صنفي را مشمول نصب صندوق مكانيزه فروش در واحدها صنفی تعیین کرده كه اميدواريم با آموزش و فرهنگ‌سازي بتوانيم تا دو سال آينده به نقطه مطلوبي دست يابيم.

صديقي با اشاره به جنبه‌هاي مثبت اين قانون (نصب صندوق‌هاي مكانيزه فروش) افزود: استفاده از صندوق مكانيزه به صنوف كمك مي‌كند كه مديريت موفق‌تري بر كار خود داشته باشند. اگر از يكي از فعالان صنفي سوال شود كه درآمد و هزينه شما ماهانه یا سالانه چقدر است، اغلب آنها به طور دقیق اطلاعی ندارند.

وي با بيان اينكه اجراي قوانين هميشه با حاشيه‌هاي مختلفي رو‌به‌رو است، اضافه كرد: تغيير، هميشه با مقاومت‌هايي روبه‌رو بوده است و اين مخصوص قشر اصناف، يا حتي مخصوص جامعه ايراني و عصر حاضر نيست؛ به بيان ديگر، تا بوده، انسان در برابر تغيير، مقاومت داشته است. /ع/

Print Friendly


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *