یادداشتی از على توسطى، رييس كميسيون فرهنگى، اجتماعى و ارتباطات اتاق اصناف تهران | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۹ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
یادداشتی از على توسطى، رييس كميسيون فرهنگى، اجتماعى و ارتباطات اتاق اصناف تهران

در علم اقتصاد هيچ تهديد يا فرصتى مطلق نيست و هر تهديدى مى تواند بالقوه سرآغاز فرصتى براى خود باورى و شكوفايى باشد.
تحريم هاى ظالمانه رييس جمهور متوهّم امريكا در صورت برنامه ريزى و استفاده مناسب از ظرفيت ها ى فعالان اقتصادى ايران ، شايد ناخواسته محملى براى توانمند سازى بخش هاى مختلف توليدى و اقتصاد كشور شود.
با آغاز دهه پنجاه و سرازير شدن درآمدهاى نفتى و رواج تب مصرف گرايى ، همواره بيشترين آسيب ها به بدنه مولد جامعه رسيده است .
“پترو دلارهايى ” كه بايددر اين سال ها در امور زير بنايى و ساختار هاى توليدى كشور سرمايه گزارى مى شد، عموما تبديل به واردات انواع و اقسام كالاهاى مصرفى و تزيينى ، پوشاك، محصولات و مواد غذايى غير ضرورى ، خودرو هاى لوكس و…. گرديد.
عطش به مصرف لجام گسيخته و فقدان فرهنگ حمايت از محصولات داخلى منجر به واردات بى رويه كالاهاى مصرفى بى دوام مشابه توليد داخل از قبيل آب معدنى، دستمال كاغذى ،مربا ،تنقلات ،البسه و….گرفته تا تجهيزاتى مانند مبلمان و لوازم خانگى و….بازار داخلى را تحت سيطره خود قرار دادند.
واردات آسان و پردرآمد به سرعت جايگزين مصايب و مرارت هاى مستمر ” توليد” گرديد.
در ايران توليد كالا اعم از صنعتى و كشاورزى فرآيندى زمانبر و دير بازده است. توليد كنندگان ايرانى از ديرباز همواره با انواع چالشهايى از قبيل اعتبارات و تسهيلات مالى گران قيمت، موانع باز دارنده حقوقى و قانونى بيمه و ماليات ، عدم دسترسى به بازارهاى بين المللى ، بى ثباتى نرخ ارز، معضل تهيه مواد اوليه و ماشين آلات و….مواجه بوده اند.
در اين مقطع زمانى و با عنوان شايسته سال” رونق توليد” اميد برآن است كه راستاى ايجاد اشتغال و صرفه جويى هاى ارزى و حركت به پيشرفت و توسعه پايدار كشور ، با تعامل واقعى بخش دولتى و بخش خصوصى و بانگاه سيستمى ، جامع و تهيه و تدوين برنامه هاى كاربردى، زيرساخت هاى توليد ترميم و محصولات توليدى از لحاظ كمى و كيفى تقويت شود.
سخن آخر اينكه با توجه به سرعت تغييرات در حوزه علوم و فناورى و نياز به واردات مواد اوليه صنايع و ماشين آلات ضرورى كارخانجات و مزارع به عنوان پيش نياز اصلى مبحث ” توليد” ، كارگروهى در اتاق هاى اصناف با عنوان” كار گروه پشتيبانى و تامين مواد اوليه و ماشين آلات ” تشكيل و با نيازسنجى و برنامه ريزى از واردات منطقى و هدفمند مواد اوليه ، ماشين آلات و بويژه دانش فنى نوين در حوزه توليد حمايت هاى لازم را به عمل آورد.
على توسطى- رييس كميسيون فرهنگى، اجتماعى و ارتباطات اتاق اصناف تهران

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false