تغییر ساختار سنتی واحدهای صنفی باید به تدریج صورت بگیرد | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۸  
true
true
تغییر ساختار سنتی واحدهای صنفی باید به تدریج صورت بگیرد

رئیس اتاق اصناف اصفهان گفت: باتوجه به خرد بودن ساختار اقتصاد شهری در اصفهان و دیگر شهر های کشور در به روز کردن و تغییر دادن ساختار خرد اقتصادی باید دقت به خرج داد.
رسول جهانگیری با بیان اینکه نقش میدانی اصناف بر هیچ کس پوشیده نیست، اظهار کرد: به خصوص در سطح بازار آخرین حلقه تولید بحث عرضه است و اصناف نمود اقتصاد یک شهر یا کشور هستند.

وی تاکید کرد: اصناف در دولت‌های مختلف همراه نظام بوده اند و با وجودی که در بسیاری از تصمیمات از جمله هدفمندی یارانه‌ها، اقتصاد مقاومتی، تحریم‌ها و … از جیب خود هزینه کرده اند، همواره در میدان حضور دارند.

رئیس اتاق اصناف اصفهان تصریح کرد: در این شرایط اصناف از متولیان امر انتظار دارند تا در تصمیمات مرتبط با آنها، دخالت و از نقطه نظراتشان استفاده کنند و با توجه به شرایط سخت اقتصادی امروز، امیدواریم از پیچ تحریم‌های ناجوانمردانه اقتصادی عبور کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت از اقتصاد خرد و اصناف، افزود: در کشورهای دیگر همواره پیش پای سرمایه گذار و بخش تولید فرش قرمز پهن و از آنها حمایت می‌شود و اکنون به مناسب روز اصناف درخواست حمایت ویژه از این بخش را داریم.

جهانگیری با اشاره به مشکل عمده اصناف، گفت: در حال حاضر کارگاه‌های تولیدی خرد دارای کمبود مواد اولیه هستند و به دلیل اینکه تولیدات اصناف خردتر است، ناچار هستند مواد اولیه خود را در چند مرحله از چند واسطه تهیه کنند، در حالی که باید شرایطی فراهم شود تا اصناف نیز مواد اولیه خود را از طریق بورس خریداری کرده و برای تهیه نیازهای خود درگیر دلالان و واسطه‌ها نشوند.

وی با اشاره به بحث بروکراسی اداری، تاکید کرد: در شرایط اقتصادی امروز اصناف نباید درگیر کاغذبازی و بروکراسی اداری شوند.

رئیس اتاق اصناف اصفهان همچنین در خصوص فضای سنتی اصناف و عدم تغییر نگرش آنها به مدرن نیز گفت: متأسفانه ساختار اقتصادی و شهرسازی ما به گونه‌ای رقم خورده که واحدهای صنفی خرد توسعه یافته اند و شهرداری‌ها برای تأمین درآمد خود در کنار صدور پروانه مسکونی، مجوز پروانه تجاری صادر می‌کنند.

وی افزود: در حالیکه در کشورهای غربی به ازای هر ۴۰۰ نفر یک واحد صنفی وجود دارد، در کشور نیز این آمار به ازای هر ۴۰ نفر و در اصفهان به ازای هر ۲۰ نفر است که در این شرایط احتمال نابودی اصناف وجود دارد.

جهانگیری با نام بردن از فروشگاه های زنجیره ای کوثر و کورش تصریح کرد: متولیان باید بدانند که در بحث به روز شدن و تغییر، فروشگاه های زنجیره ای ضربه بزرگی به اصناف زده اند، چرا که ساختار اقتصاد شهری در اصفهان و کشور همچنان خرد است، در حالی که فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای در دنیا متناسب با فضای شهرسازی آنها ایجاد شده است.

رئیس اتاق اصناف اصفهان گفت: متولیان باید بدانند که در بحث به روز شدن و تغییر، فروشگاه های زنجیره ای ضربه بزرگی به اصناف زده اند.

رئیس اتاق اصناف اصفهان توضیح داد: اینکه فروشگاه‌های بزرگ در کشورهای غربی جواب می‌دهد به این دلیل است که جانمایی مراکز تجاری، خدماتی و اداری از قبل مشخص شده است.

وی تاکید کرد: معتقدیم که کسب و کارهای نوین در حال شکل گیری است و اگر کسبه خود را با این فضا تطبیق ندهند از غافله عقب خواهند ماند.

جهانگیری گفت: در حال حاضر حدود ۸۰ درصد اصناف اصفهان سنتی هستند که باید آرام آرام به روز و مدرن شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false