250 هزار شغل در حوزه اصناف ایجاد شده است | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۹ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
۲۵۰ هزار شغل در حوزه اصناف ایجاد شده است

وزیر صنعت،معدن وتجارت از ایجاد ۲۵۰هزار شغل در حوزه اصناف خبر داد.
به گزارش خبرنگار اصناف ایران رضا رحمانی امروز در همایش روز ملی اصناف که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شده بود، با اشاره به اینکه باید توجه بیشتری به حوزه تولید داشته باشیم، گفت: سال گذشته برای ایجاد ۲۵۰ هزار شغل در بخش اصناف برنامه ریزی کردیم که این موضوع محقق شده است و همچنین سال گذشته صدور پروانه های صنفی ۱۲ درصد رشد داشت.
وی تصریح کرد: رونق تولید اصناف در ماه‌های اخیر ضعیف شده است؛ در حالی که با توجه به سهمی که این بخش در اشتغال دارد باید به آن توجه بیشتری شود.
وی رونق تولید را به عنوان راهبرد اصلی امروز برای حل مشکلات کشور دانست و ادامه داد: این راهکاری تجربه شده در تمام دنیا است.
این مقام مسئول اصناف را حلقه واسط تولیدکننده و مصرف کننده دانسته و گفت: اصناف نقدینگی را از مصرف کننده دریافت کرده و به چرخه باز می گردانند و هر بخش این چرخه معیوب باشد تولید با مشکل مواجه می شود.
وی با بیان اینکه هر تولیدی دارای سه پارامتر است، گفت: این پارامترها یکی مواد اولیه، دیگری نقدینگی و سومی بازار مصرف است و بدون این سه مقوله تولید محقق نمی‌شود و ما امسال برای هر سه مورد با توجه به سال رونق تولید برنامه داریم.
وزیر صنعت درباره هفت محور برنامه این وزارتخانه توضیح داد: رونق تولید و توسعه ساخت داخل اولین محور تولید است. سال های قبل در کشور ظرفیت خوبی ایجاد شده که بخشی از آن اکنون غیرفعال است. در این محور تاکید داریم که تولید موجود به هر طریق باید حفظ شود.
وی ادامه داد: فعال سازی ظرفیت های خالی و راکد نیز جزو برنامه های محور اول است و نهضت ساخت داخل را نیز راه انداخته ایم که بر اساس آن اگر امکان تولید کالایی در داخل وجود دارد نباید آن را از خارج وارد کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه خانواده اصناف بخشی از خانواده تولید است، گفت: این یک زنجیره است؛ امسال وزارت صنعت ۷ محور و ۳۶ برنامه دارد که یکی از این محورها رونق تولید و تامین و ساخت داخل است.
وی با بیان اینکه اولین کار ما در رونق تولید حفظ وضع موجود است، گفت: امروز ما در خط مقدم قرار داریم بنابراین باید به فعال سازی ظرفیت‌های راکد و غیرفعال در رونق تولید توجه کنیم و ما هم در وزارت صنعت برای رونق تولید تمام تلاش خود را می‌کنیم.
رحمانی اظهار داشت: برای حفظ نقدینگی باید به بازار داخلی و خارجی توجه کرد؛ محور دوم رونق تولید صادرات است و محور سوم رونق تولید توجه به صنایع است.
وی گفت: در سال ۹۸ و طی ماه‌های آینده بیش یک صد هزار میلیارد تومان پروژه در حوزه صنایع مختلف معدنی اجرایی خواهد شد و حتی یک پروژه آلومینیوم جنوب در دست افتتاح داریم ضمن اینکه در سال های بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان در بخش معدن به بهره‌برداری می‌رسد
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: رویکرد ما در در زمینه فعالیت صنایع معدنی جدید است و نقشه راه معدن در سال ۹۷ اجرایی شد.
وی گفت: محور بعدی ما برای رونق تولید در حوزه‌های فناوری، اصناف، فضای کسب و کار و تامین مالی است.
رحمانی با اشاره به نقدینگی و مسائل مالی که در راستای رونق تولید بسیار حایز اهمیت است، گفت: صنوف تولیدی از واحدهای مظلوم هستند که از یک طرف جز اصناف به شمار نمی‌روند و از طرفی جزء صنعت دیده نمی‌شوند؛ بنابراین چند کار برای آن باید انجام شود تا مورد حمایت قرار گیرند ضمن اینکه زنجیره بین واحدهای کوچک و بزرگ حفظ شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ۵ هزار واحد کوچک ما در حال حاضر به فولاد مبارکه وصل است اما باید این ارتباط ها بیشتر شود و برای آن برنامه داریم.
وی در مورد پروژه سامندهی لجیستیک و زنجیره تامین کشور گفت: از ۳۶ برنامه سه برنامه در حوزه صادرات است و ۱۲ برنامه هم در حوزه بازرگانی داخلی است و هدف ما این است که این ۱۲ برنامه‌ کاملا از مبدا تا مقصد قابل رصد باشد.
رحمانی بیان داشت: ۱۰۰ قلم کالای پر مصرف به صورت روزانه رصد می‌شود و اکنون با سیاست‌های انجام شده قیمت مرغ حتی به زیر قیمت مصوب رسیده است.
وی گفت: مجموعه این برنامه‌ها ما را به اهداف می‌رساند که ممکن است بعضی امسال کامل و بعضی در سال‌های آتی تکمیل شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: اصلاح نظام کنترل بازار در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هست و خیلی از اینها اجرای اسناد بالا دستی است و همچنین ایجاد سامانه مدیریت توزیع در کشور را در برنامه‌های خود داریم.
وی بیان داشت: در تلاش هستیم تا همه سامانه‌ها با هم لینک شود و بدین ترتیب کنترل‌ها را افزایش دهیم و سامانه افق به عنوان یک سامانه که در حلقه آخر توزیع قرار دارد ایجاد شده است.
رحمانی با اشاره به تدوین سند جامع نظام توزیع گفت: هر کجا فعالیت مزاحم کسب و کار اصناف است ما آن را پیگیری می‌کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: دشمن فکر می‌کرد سال گذشته در سه ماهه اخر واحدهای تولیدی ما تعطیل می‌شود اما با کمک شما اصناف این مساله محقق نشد و دشمن ناکام ماند و امروز هم فعالیت بازار را شاهد هستیم و تولید ما هم پابرجا است.
وی با اشاره به سامانه انبارها گفت: امروز بیش از ۵۳۷ هزار انبار در سامانه ثبت شده است و این موضوع در روند توزیع بسیار به ما کمک خواهد کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه نمی‌توان شیوه‌ های فروش نوین را نادیده گرفت: اما باید اینها مدیریت شود تا هم اصناف به سیستم نوین وارد شوند و هم آسیب نبینند زیرا به هر حال بسیاری از مشاغل سنتی در حال انقراض است.
رحمانی بیان داشت: اولین حلقه نظارت اتحادیه‌ها هستند که باید توسط اتحادیه‌ها تقویت شود.
رحمانی بیان داشت: اتحادیه‌ها باید دست به دست هم دهند بطوریکه اصناف زیر مجموعه آنها با اتحاد و یکدلی از عرضه کالای قاچاق خودداری کنند و باید این نهضت را ایجاد کرد که تصمیم بگیریم که کالای قاچاق را عرضه نکنیم و با این کار خود بخود جلوی واردات گرفته می‌شود.
وی با بیان اینکه اقدامات خوبی برای جلوگیری از واردات پوشاک قاچاق انجام شد، گفت: با سخت کردن واردات پوشاک ایجاد ۲۰۰ هزار شغل را در این بخش برنامه‌ریزی کرده‌ایم.
انتهای پیام/ع/

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false