آغاز مرکز‌زدایی از اصناف | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۹ شهریور - ۱۳۹۸  
true
true
آغاز مرکز‌زدایی از اصناف

اجلاس هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران این‌بار در مشهد برگزار شد. این کار بدان جهت انجام شد که هیات رئیسه در نظر دارند تا هم خود و هم نمایندگان با ظرفیت‌های هر استان آشنا شوند و در واقع در نظر داریم هر بار اجلاس در یک شهرستان برگزار شود تا بتوانیم تمرکززدایی کنیم.

همواره شاهد هستیم که همه اداره‌ها و نهاد‌ها در تهران است اما ما در تلاش هستیم دست‌‌کم درباره اصناف تغییر رویه بدهیم و به سایر شهرستان‌ها هم توجه کنیم.
این نخستین تجربه مشهد در میزبانی از هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران نبود. در دور پیش اتاق اصناف ایران هم اجلاسی در مشهد برگزار شده بود.
با این حال، باز هم تجربه ما در این میزبانی کافی نبود و نتوانستم بهره‌ای که می‌خواستیم را از این اجلاس ببریم. یکی از مهم‌ترین دلایل آن این بود که فقط یک هفته قبل، مشخص شد مشهد میزبان این دور از اجلاس خواهد بود.
برای انجام این کار نیاز بود تا مسئله اقامت نمایندگان پیگیری شود.
علاوه بر پیش‌نیازهای میزبانی از نمایندگان که باید در یک هفته انجام می‌شد باید برنامه‌هایی هم برای بازدید و آشنایی با کارخانه‌ها، تولیدی‌های صنفی و امور فرهنگی می‌چیدیم که این کار هم انجام شد اما ازآنجایی‌که برنامه‌های خود اجلاس از جمله انتخابات کمیسیون‌ها هم برنامه سنگینی بود، نمایندگان ترجیح دادند روز قبل از اجلاس به جمع‌بندی نظرات‌شان درباره این انتخابات و تعامل با یکدیگر و نیز امور دیگر مربوط به اجلاس بپردازند.
به‌این‌ترتیب فرصت و مجالی مناسب برای بازدید و آشنایی با ظرفیت‌های مشهد پیش نیامد.
حال اینکه تجربه مشهد می‌تواند برای شهرستان‌های دیگر که میزبان هیات نمایندگان هستند مفید باشد.
به نظر می‌رسد که یک روز و نیم تا دو روز حضور نمایندگان در آن شهرستان برای برگزاری اجلاس و نیز آشنایی با ظرفیت‌های آن شهرستان کافی باشد. به شرط اینکه دستور این بازدید‌ها هم در برنامه‌های اجلاس دیده شود.
این اجلاس فصلی است و شهرستان بعدی هنوز مشخص نشده است، اما باید شهرستانی باشد که از دورترین نقاط به آنجا هواپیما یا قطار داشته باشد.
با توجه به گستردگی اصناف در سطح کشور در سال رونق تولید، بازدید از واحد‌های صنفی تولیدی استان میزبان اهمیت بالایی دارد. چراکه این بازدید از یک‌سو، بازار فروش آن واحد تولیدی را افزایش می‌دهد و از سوی دیگر، الگو و تجربه‌ای برای نمایندگان بازدید‌کننده به وجود می‌آورد که می‌توانند در شهرستان خود آن‌چنان تجربه‌ای را تکرار کنند.
مشهد ازآنجایی‌که شهر پر سفری است و در طول سال مورد مراجعه نمایندگان اصناف قرار می‌گیرد در ماه‌ها و سال‌های گذشته تجربه‌هایی برای آشنا کردن چهره‌های صنفی با ظرفیت‌های تولیدی خود داشته است.
به‌عنوان‌مثال، واحد تولیدی یخچال‌سازی و لوازم‌خانگی یا واحد تولیدی زعفران مورد بازدید قرار گرفته بودند.
آشنایی با نحوه فرآوری و بسته‌بندی زعفران برای مهمانان ما بسیار جذاب بود که در پی این بازدید، ارتباط کاری خوبی پیش آمد و خریدهایی از سوی بازدید‌کنندگان انجام شد.‌ما هم در گروه‌هایی به شهرهای دیگری سفر کرده‌ایم و تجربه مشابهی داشته‌ایم. به‌عنوان نمونه، حضور ما در اصفهان منجر به آشنایی با صنوف تولیدی گز و سوهان شد.
امیدواریم در شهرستان‌های دیگر به اهداف اصلی گردش اجلاس در نقاط گوناگون ایران برسیم تا از ظرفیت‌های استان‌ها و شهرستان‌های ایران استفاده کرده و به هم در تولید، عرضه و فروش کمک کنیم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false