تداوم فعالیت‌های ستاد مدیریت بحران در اتاق اصناف ایران / گردآوری میزان خسارت سیلاب به واحدهای صنفی | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۷ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
تداوم فعالیت‌های ستاد مدیریت بحران در اتاق اصناف ایران / گردآوری میزان خسارت سیلاب به واحدهای صنفی

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: جلسات ستاد مدیریت بحران در اتاق اصناف ایران ادامه دارد و همکاران ما در این ستاد در حال گرداوری میزان خسارات سیلاب به واحد های صنفی هستند و براساس دستور دادستانی کل کشور کمک‌ها (نقدی و غیرنقدی) به هلال‌احمر و کمیته امداد امام خمینی (ره) سپرده شد.
سعید ممبینی، رئیس اتاق اصناف ایران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران درباره تامین مایحتاج سیل‌زدگان از سوی اتاق اصناف ایران و تشکل‌های زیرمجموعه، گفت: از ابتدای حادثه سیل که در استان‌های گلستان و مازندران به وقوع پیوست، ستاد مدیریت بحران را در اتاق اصناف ایران ايجاد و به اتاق‌های اصناف سراسر کشور اعلام کردیم که این ستاد را تشکیل دهند. در ادامه شاهد وقوع سیل در چند استان دیگر بودیم، از این رو در بیشتر اتاق‌های اصناف مراکز استان‌ها، متناسب با فاصله‌ای که از مناطق سیل‌زده داشتند، این ستاد‌ها ایجاد و نمايندگاني در همان محل با حكم اينجانب تعيين و به استانداران محترم معرفي شدند تا ضمن برقراري ارتباط و حضور در جلسات مرتبط هماهنگي لازم را بعمل آورند.
وی گفت: وظايف اتاق اصناف به هموطنان در حادثه سیل در سه محور متمركز بود. در محور نخست، با توجه به اطلاع‌رسانی‌هایی که از طریق ستاد مدیریت بحران انجام می‌شد، واحدهای صنفی در معرض سیل را آماده رویارویی و کاهش صدمات ناشی از سیل کردیم. در واقع با توجه به حوادثی که در استانهای، گلستان، مازندران و فارس رخ داد، واحد‌های صنفی استان های سمنان، خراسان شمالی، کرمانشاه، لرستان،سیستان و بلوچستان، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و خوزستان را برای رویارویی با سیلی که پیش‌بینی شده بود، آماده کردیم.
وی افزود: در محور دوم، اصناف پس از وقوع حادثه برای کمک به آسیب دیدگان اقدام‌هایی انجام دادند. نمونه آن اینکه در استان فارس، واحد‌های خدماتی از جمله واحد‌های اتحادیه مکانیک‌ها، تعمیرکاران لوازم خانگی، برق‌کاران، قالیشویی‌ها و حتی در حوزه رنگ‌آمیزی ساختمانها، خدماتی مناسب به سیل‌زدگان ارائه و حتی بخشی از این خدمات به‌طور رایگان انجام شد. تا جایی که به ما اطلاع داده‌اند، تمامی خدمات قالیشویی‌ها در فارس رایگان بود.
ممبینی بیان‌کرد: جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی محور سوم اقدام‌های انجام شده از سوی اصناف بود. بیشتر کمک‌های جمع‌آوری شده از سوی اصناف به هلال‌احمر و کمیته امداد امام خمینی (ره) تحویل داده شد. کمک‌های نقدی اصناف در حوادث این چنینی سال‌های گذشته در سامانه اتحادیه‌ها و اتاق‌ها جمع‌آوری می‌شد اما این بار بنابر دستور دادستانی کل کشور این کمک‌ها (نقدی و غیرنقدی) به هلال‌احمر و کمیته امداد امام خمینی (ره) سپرده شد.
وی ادامه داد: درحال‌حاضر آمار دقیقی از میزان کمک‌های نقدی و غیرنقدی ندارم، اما سعي شد کمک‌های غیرنقدی براساس اعلام نیاز هلال‌احمر انجام شود. کنسرو و مواد غذایی، مواد شوینده، پتو، چکمه، پوشاک بزرگسال و کودک، لوازم مورد نیاز شخصی و بهداشتی و… از این دست اقلام بوده‌اند و همچنان اين اقدام هاي خيرين اصناف همچنان ادامه دارد. با این وجود، این مشخص است که دسترسی هر اتحادیه به اقلام تخصصی حوزه فعالیت خود، بیشتر است.
ممبینی در خصوص مجموعه اقدامات انجام شده در استان خوزستان نیز اظهار داشت: چندین روز است که در خوزستان حضور دارم. این استان به‌دلیل سدهاي متعدد و رودخانه‌های زیادی که وارد آن می‌شود، مورد تهدید بزرگ و در شرایط نگران‌کننده‌ای قرار دارد؛ هرچند بر اساس اعلام مقامات امر سد‌ها به‌خوبی مدیریت شده است اما به ويژه در چند روز گذشته شاهد تخليه اجباري برخي از مناطق از سكنه بوديم. اهالی روستاهایی که در حاشیه رود کارون و رود کرخه بودند با پیشگیری‌های به موقع از مناطق نگران‌کننده تخلیه شدند اما اراضی کشاورزی تحت‌تاثیر قرار گرفتند. تعدادی از واحد‌های صنفی و تجاری هم آسیب دیدند که البته حجم آنها بالا نیست اما آمار آنها در حال گردآوری است.
بنا به گفته رییس اتاق اصناف ایران، ستاد بحران در اتاق اصناف اهواز شکل گرفته است و با مجوز دادستانی استان و استانداری، حساب بانکی این اتاق به‌عنوان حساب متمرکز برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی به سیل‌زدگان در نظر گرفته شده كه مقرر است بطور منظم عملكرد مالي مربوطه با شفافيت تمام جهت اعمال نظارت لازم به دادستان و استاندار محترم گزارش شود.
رئیس اتاق اصناف اهواز گفت: فهرست اقلام مورد نیاز از سوی هلال‌احمر به‌دست ما رسیده است. بخش قابل‌توجهی از این اقلام پیش‌تر آماده شده است و سایر اقلام نیز در حال تامین هستند و به هلال‌احمر تحویل داده می‌شود. با پایان یافتن تعطیلات و حضور افراد در محل کار، پیش‌بینی می‌شود که میزان کمک‌های نقدی و غیرنقدی افزایش یابد.
در خاتمه جادارد ضمن ابراز همدردي مجدد جامعه بزرگ اصناف با آسيب ديدگان سيل ، از همكاري و مشاركت كليه اصناف در اين حادثه كمال تشكر را داشته باشم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false