مهم ترین گام در تنظیم بازار کشور بهبود مدیریت است | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
مهم ترین گام در تنظیم بازار کشور بهبود مدیریت است

فقیهی گفت: در ستاد تنظیم بازار ایران تمرکز بر روی قیمت هاست در حالی که کل فرایند تامین، ارزش کالا و نیز بهبود نظام ها و فرایندهای عملیاتی مورد غفلت واقع می شوند.
هوشیار فقیهی، معاون برنامه ریزی و اقتصادی اتاق اصناف ایران پیرامون الگوی نهادها و دستگاه های کشور در خصوص سیاست های تنظیم بازار گفت: واقعیت این است که دخالت حاکمیت اقتصادی در هر کشوری برای تنظیم بازارهای مختلفی که مشکلاتی در آن وجود دارد همواره اجتناب ناپذیر است و همیشه نیز در همه کشورهای دنیا مورد توجه قرار می گیرد.
وی افزود: نکته مهم این است که رویکرد و روش برخورد با این مسئله به نسبت توسعه اقتصادی که در کشورها صورت گرفته متفاوت است.
فقیهی خاطر نشان کرد: در کشورهای توسعه یافته از دهه ۹۰ به بعد تغییرات اساسی در این رویکردها صورت گرفت بعبارت دیگر ابزاری به اسم ابزار کنترل قیمتی به شدت اهمیت خود را از دست داد.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی اتاق اصناف ایران تصریح کرد: از دهه ۹۰ به بعد می بینیم که بیشتر به دنبال حمایت های تولیدی هستند چرا که می دانند اگر پایه های تولید و خدمات محکم و تقویت شده و به کیفیت و کاهش قیمت تمام شده منجر گردد با سرعت بیشتری می توان به سمت تولید کالای رقابت پذیر پیش رفت.
وی با بیان اینکه منافع مصرف کنندگان در تولید کالای رقابت پذیر نهفته است اذعان کرد: علاوه بر این به ایجاد شغل پایدار و درامد بیشتر نزدیک خواهیم شد کما اینکه در کشورهای مختلف به جای مداخلات دولتی بیشتر تمایلشان به سمت و سوی تنظیم کننده روابط تولید کالا و خدمات می باشد که آنها را با هدف رقابت پذیری ارتقای کیفیت بدهند.
فقیهی بیان داشت: در کشور ما با توجه به شرایط خاص اقتصادی که در آن قرار داریم طبیعی است که توجه ها بیشتر به قیمت و کنترل قیمت مورد نظر معطوف باشد.
معاونت برنامه ریزی اتاق اصناف ایران اظهار داشت: اصناف به آخرین حلقه ی زنجیره ی تامین کشور،همواره مورد توجه ویژه قرار گرفته و بسیاری از مسائل گرانی و گران فروشی و احتکار به این بخش معطوف شده در حالی که در بسیاری از موارد اصلا کوچک ترین نقشی نیز در این بخش وجود ندارد و صرفا به دلیل اینکه زنجیره ی تامین را از تامین مواد، تولید، انبارداری و توزیع شامل حوزه تنظیم بازار ایران نمی شود معمولا و همواره نوک پیکان که همان اصناف است مورد توجه قرار می گیرد.

فقیهی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: درجه رقابت پذیری در هر اقتصادی را سیاست های تنظیم بازارش مشخص می کند لذا شکست در بازار ارزی،بازارهای دیگر کشور را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد ضمن اینکه باید گفت رویکردی که نظام تصمیم سازی دولت یا حاکمیت اقتصادی ایران به منظور برون رفت از مسئله تنظیم بازار در پیش گرفته است کما کان همان رویکردی است که در اوایل دهه ۹۰،۹۲ و نیز ۷۳ در پیش گرفته شد.
معاون اقتصادی اتاق اصناف ایران خاطر نشان کرد:چیزی که در مسئله تنظیم بازار از آن غافلیم این است که ما به بهبود فرایندهایمان هیچ توجهی نداریم و این بخش را صرفا به علت اینکه در انحصار دولت قرار گرفته رها کرده ایم.
وی با اشاره به گشورهای OECD و بخصوص انگلستان اظهار داشت: این کشورها بازار خود را دیگر بر روی مسائل قیمتی، آن هم در حلقه ی آخر تنظیم نکردند بلکه کل فرآیند تامین و ارزش کالا را مورد بررسی قرار داده و مشکلات آن را واکاوی کردند.
رادیو گفتگو

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false