کاهش تخلفات با تشکیل بانک اطلاعاتی از پروندهای صنفی/همکاری اتاق اصناف ایران با تعزیرات حکومتی تاثیر بسزایی در تنظیم بازار خواهد داشت | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۵ فروردین - ۱۳۹۸  
true
true
کاهش تخلفات با تشکیل بانک اطلاعاتی از پروندهای صنفی/همکاری اتاق اصناف ایران با تعزیرات حکومتی تاثیر بسزایی در تنظیم بازار خواهد داشت

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: در شرایط فعلی اقتصادی کشور مسئولیت نهادهایی مانند سازمان تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف ایران بیشتر شده و همکاری و تعامل این دو نهاد میتواند تاثیر بسزایی در کنترل و تنظیم مطلوب بازار داشته باشند.
به گزارش خبرنگار اصناف ایران سعید ممبینی صبح امروز در جلسه مشترک اتاق اصناف ایران با معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در اتاق اصناف ایران برگزار شده بود، اظهار کرد: سازمان تعزیرات حکومتی تنها یک نهاد قضایی نیست و امروز نظرات کارشناسی دقیقی از سوی سازمان تعزیرات مشاهده می‌شود و سازمان تعزیرات حکومتی به یک نهاد تخصصی وکارشناسی تبدیل شده و تمام تلاش اتاق اصناف ایران ایجاد نظم و ثبات در فرایندهای داد و ستد و تجارت در بازارهای گوناگون است.
وی تصریح کرد: جدا از تاثیرگذاری شرایط تحریم و جنگ اقتصادی پیش رو که وضعیت اقتصادی سختی را به وجود آورده برخی از تصمیمات مدیریتی نیز کار اصناف را سخت تر کرده است و در این شرایط اقتصادی زمینه برای برخی از تخلفات فراهم شده است که بایستی برای اصلاح امور دستگاههای نظارتی حضور پررنگ تری داشته باشند و تعامل موثر بین اتاق اصناف ایران با سازمان تعزیرات حکومتی تاثیرات منفی این اتفاقات را کاهش خواهد داد.
ممبینی با بیان اینکه محور اصلی برخورد با تخلفات اصناف و تعزیرات هستند، افزود: تشکیل بانک اطلاعاتی از پرونده های تخلفاتی که در سازمان تعزیرات حکومتی وجود دارد باعث می شود تا با نظریه کارشناسی که اخذ می‌شود و اطلاعاتی که بدست می آید در کاهش تخلفات و پیشگیری از تکرار تخلف موفق تر عمل کنیم.
رئیس اتاق اصناف ایران بیان کرد: با دسترسی به اطلاعات بهتر میتوان عمل کرد و باید این مجموعه را تقویت کرد و کلاس های آموزشی را برگزار کرد و سازمان تعزیرات نیز باید بپذیرند که اصناف همکاران آنها هستند و در جمع بندی آرا به نتیجه برسند تا شاهد کاهش تخلفات باشیم.
وی تاکید کرد: در شرایط امروز هم از اصناف و هم از تعزیرات انتظارات زیاد است، مردم نیز باید بدانند که اصناف در گرانی ها بی تقصیرند و تمام تلاش اتاق‌های اصناف برای کاهش التهابات پایان سال برگزاری موثر فروش های فوق العاده و نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا است.
ممبینی اظهار کرد: در برخی از زمینه ها تصمیمات موثری گرفته شد اما خوب اجرایی نشدند مانند تامین میوه پایان سال که وزارت جهادکشاورزی با تاخیر عمل کرد و باعث شد تا تاثیر مثبتی در بازار برای کاهش قیمت میوه وجود نداشته باشد و باید در چرخه تنظیم و توزیع کالا نظم و انضباط ایجاد شود.
وی تاکید کرد: تلاش اتاق اصناف بر اینست تا با ایجاد یک سیستم فعال در حوزه بازرسی و نظارت سعی کنیم تا گزارشات بازرسی و ثبت پروندهای تخلفات به صورت الکترونیکی باشد و اجرایی شدن این کار گزارش عملکرد از پروندها را سریعتر و قابل بررسی تر خواهد کرد.

جمال انصاری معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در ادامه گفت: سازمان تعزیرات همچون گذشته به دنبال افزایش تعامل با سایر دستگاه های همکار از جمله اتاق اصناف است و معتقدیم که باید استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود و توان کشوری اتاق اصناف برای احقاق حقوق مردم داشته باشیم.
وی با اشاره به پیش رو بودن ایام پایانی سال و ضرورت افزایش نظارت ها، اظهار داشت: ایام پایانی سال و افزایش تقاضای مردم در بازار، ضرورت تعامل ها و ارتقای سطح همکاری ها را بیشتر می کند.
انصاری تصریح کرد: مساله نظارت عید، نیازمند ساز و کار و برنامه ریزی متفاوت با سایر ایام سال است.
معاون وزیر دادگستری با بیان این مطلب‌که تعزیرات حکومتی دو رویکرد کنترل پیشگیرانه و کنترل برخوردی و مقابله ای را در پیش دارد، گفت: معتقدیم در هر دو رویکرد سازمان تعزیرات همراهی و ظرفیت های شما می تواند موثر واقع شود و با افزایش تعامل ها می توان پیش بینی کرد که این سازماندهی و خدمت مشترک موجب حل مشکلات مردم شود.
وی با اشاره به آسیب شناسایی های انجام شده و مشکلات مرتفع شده، تصریح کرد: با توجه به نیاز سنجی های انجام شده، به دنبال افزایش ارتباط میدانی با مردم در چارچوب موارد قانونی برای پیشگیری و برخورد بهتر با تخلفات هستیم و در این راستا با توجه به نگاه پیشگیرانه سازمان و سیاست های موجود، به دنبال خود نظارتی اصناف هستیم و انتظار نگاه فراصنفی از جانب شما را داریم.
رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با ابراز امیدواری نسبت به اثربخشی اتاق اصناف در خودکنترلی این بخش، به تبیین مولفه های لازم برای تقویت ارتباط تعزیرات و اصناف در راستای دستیابی به اهداف مشترک پرداخت و گفت: تقویت هیات های ۳ نفره به عنوان یک شاکله متفاوت در نظام دادرسی نیاز است و وقت آن رسیده تا در مورد ماهیت و نوع این اعضا به تصمیمات مشترک برسیم.
وی افزود: با توجه به محدودیت های موجود در نیروی انسانی و امکانات، ورود به تخلفات اصناف در سطح خرد، منطقی و میسر نیست بنابراین باید سیاست کنترل و نظارت بر سطح کلان را در پیش داشته باشیم و طبیعی است که می توان با کنترل سطح کلان، اصناف خرد را نیز کنترل کرد.
انصاری با اشاره به ضرورت آموزش، عنوان کرد: بازآموزی و روزآمدی آموزش بسیار مهم است و برای اینکه بتوانیم نظارت را منطقی تر و بی خطاتر انجام دهیم بسیار می تواند موثر باشد و اگرچه آموزش مستقل به تنهایی برای سازمان خوب است اما در کارهای مشترک همچون هیات های رسیدگی به تخلفات موثر نیست و نیاز به آموزش های مشترک داریم.
وی همچنین تبادل ارتباطات را یکی از مولفه های بهبود ارتباط تعزیرات و اصناف عنوان کرد و گفت: سازمان تعزیرات آمادگی تبادل اطلاعات را دارد اما لازم است مقدمات داده های ارسالی از اتاق اصناف برای تعزیرات تصحیح شود و پرونده هایی که از اتاق می آید به منظور تسهیل امور به صورت الکترونیک ارسال شود.
معاون وزیر دادگستری در پایان با بیان این مطلب که ورود همه دستگاه ها در تنظیم بازار باید با احتیاط و تدبیر باشد و ورود هیجانی به مسائل صحیح نیست؛ اظهار داشت: یک سیاست بسیار مهم در تنظیم بازار این است که مداخله و ورود موجب اخلال در بازار نباشد و مراقب باشیم که در امر کنترل بازار، موجب تضییع حقوق اصناف و کسبه نشویم و در عین حال شرایط را برای احقاق حقوق مردم فراهم کنیم.

در خاتمه مقرر شد :
اجرای تفاهم نامه قبلی و تکمیل آن با برخی مباحث مورد توافق، کارگروه مشترک تقویت شود و بر نکاتی به شرح زیر تاکید شود:
۱-تقویت آموزش
۲-بهره برداری علمی و تحلیلی از تخلفات منتج به صدور رای
۳-توسعه زیرساخت های الکترونیکی و تعاملات آن فیمابین دو طرف
۴-برگزاری نشست مشترک اتاق های اصناف و مدیران کل تعزیرات حکومتی استانها در سال ۹۸

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false