اتاق اصناف ایران به عضویت شورای عالی پول و اعتباردر می آید/ تحکیم جایگاه اتاق اصناف در بررسی قوانین صنفی در مجلس شورای اسلامی/اتاق مسئولیت 3 میلیون واحد صنفی را بر عهده دارد | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ تیر - ۱۳۹۸  
true
true
اتاق اصناف ایران به عضویت شورای عالی پول و اعتباردر می آید/ تحکیم جایگاه اتاق اصناف در بررسی قوانین صنفی در مجلس شورای اسلامی/اتاق مسئولیت ۳ میلیون واحد صنفی را بر عهده دارد

به گزارش خبرنگار اتاق اصناف ایران رئیس اتاق اصناف ایران در اولین نشست هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که در اتاق اصناف ایران برگزار شد، به حضور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: حضور ایشان در اتاق اصناف ایران با گذشت کمتراز یک هفته از آغاز به کار هیئت رئیسه جدید اتاق اصناف ایران موید اهمیت ایشان برتشکل اصناف است.
ممبینی درباره تخصیص بودجه برای جبران هزینه های بازرسی اصناف گفت: کنترل و نظارت بازار و بازرسی‌های منظمی در اصناف کشور صورت می‌گیرد که در این راستا پرونده‌های متعددی نیز تشکیل شده است، البته در این باره گلایه وجود دارد که امید واریم با حضور دکتر ابراهیمی در اتاق ایران و تعامل بیشتر با کمیسیون اقتصادی مجلس شاهد تغییر نگاه و رویکرد نسبت به تامین اعتبار بازرسی اصناف باشیم.
سعید ممبینی در خصوص ارتباط کاهش قیمت کالا متناسب با کاهش قیمت ارز گفت: کارشناسان دراین باره بحث چسبندگی قیمت را مطرح میکنند، واقعیت این است که کاهش قیمت ارز باید نزد بنگاههای تولیدی خودش را نشان بدهد.مکانیزم توزیع کالا به وسیله عوامل وارد کننده و یا تولید کننده این اجازه و امکان را نمی دهد که وارد کننده یا توزیع کننده قیمت را تعدیل کند.بر اساس گزارش کارشناسان در سطح کف بازار شاهد تاثیر کاهش ارز بر کاهش قیمت کالا البته خیلی ملایم؛ هستیم که امیدواریم این مساله سرعت بیشتری بگیرد.
ممبینی با اشاره به تمایل اصناف به مبارزه با قاچاق گفت: مشاغل تولیدی در راس واحدهای صنفی دیگر از قاچاق صدمه میبینند، البته مبارزه با قاچاق باید به نحوی باشد که باعث تقویت کیفیت تولیدات داخلی بشود که اگر این اتفاق بیفتد هم مبارزه با قاچاق آسان تر می شود و هم مردم به عنوان مصرف کننده تمایل بیشتری برای مصرف کالای داخلی پیدا خواهند کرد.

ممبینی با تاکید بر اینکه ما وظیفه نظارت بر اصناف کشور را داریم، گفت: باید توجه داشت که موضوع گرانی موضوعی است متفاوت و در صحبت از گرانی باید با پارامترهای دیگری توجه کرد که خارج از کنترل ماست.
رئیس اتاق اصناف ایران اضافه کرد: وقتی در ارتباط با کالاهای اساسی صحبت می‌شود ما نمی‌توانیم مقدار آن را تعیین کنیم، حتی برخی از کالاهای اساسی نیز در اختیار اصناف قرار نمی‌گیرد و تنها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بازارهای شهرداری قرار می‌گیرد که در صورتی که مسئولیت توزیع این کالاها به اصناف سپرده شود ما ساز و کار لازم برای نظارت بر روند توزیع این محصولات را داریم.

گرانی‌ها به بازاریان نیز صدمه زده و رکود سنگین داریم

ممبینی در ارتباط با وضعیت فعلی بازار عنوان کرد: این شرایط اقتصادی رکود سنگینی را بر بازار حاکم کرده است و گرانی‌های اخیر به بازاریان نیز صدمه زده است.
رئیس اتاق اصناف ایران بیان کرد: به هر میزان قیمت کالاها تعدیل شود کسبه نیز راضی‌تر هستند، زیرا با افزایش قدرت خرید مردم، فروش آنها نیز بیشتر می‌شود.
وی با بیان این که اصناف آمادگی همکاری با دولت را دارند، خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی کمبودی بابت کالاهای مصرفی مردم نداریم و ثبات نسبی به وجود آمده است و فعلا وضعیت موجودی کالاها مناسب است.


عضویت اتاق اصناف در شورای پول و اعتبار

پورابراهیمی با اشاره به نقش موثر اصناف در تنظیم بازار و دغدغه مجلس و دولت گفت: در ساختار بودجه، اصناف کشور نیازمند منابعی هستند تا بتوانند ماموریت خود را به درستی انجام دهند و پیگیری‌های اقتصادی لازم را داشته باشند.
وی درباره اصلاح قانون نظام صنفی کشور گفت: مقرر است محورهای مد نظرهیئت رئیسه اتاق اصناف ایران در دوره هفتم، پس از ارائه به کمیسیون با تلفیق نقطه نظرات کمیسیون با آن موضوعات، تدوین و در قالب طرح بعد از بررسی بودجه سال ۹۸ از ابتدای سال آینده، در دستور کار مجلس قرار گیرد.
وی همچنین در ارتباط با نقش اصناف در مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: تلاش داریم با در نظر گرفتن نقطه‌نظرات اتاق اصناف ایران به دلیل ویژگیهای این حوزه پس از اظهار نظر دستگاه قضایی بتوانیم با قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملکرد بهتری در این خصوص داشته باشیم و همینطور اظهارنظرهای بخش اصناف بتواند عملیاتی تر باشد.
حضور رییس اتاق اصناف در صحن علنی مجلس
پورابراهیمی درباره مالیات بر ارزش افزوده گفت: خوشبختانه مصوبه اصلاحی قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی تمام شده و ظرف یک یا دو روز آینده آن را برای نهایی شدن به صحن علنی خواهیم فرستاد وبه دلیل نقش مهمی اتاق اصناف که در این موضوع داشته، قطعا از ریاست اتاق اصناف برای بررسی موضوعات و مطرح کردن نظر اصناف در صحن علنی مجلس دعوت خواهیم کرد.

بنا به گفته وی، اتاق اصناف ایران به دلیل وسعت و حجم فعالیتی که در سراسر کشور دارد، به عنوان یک رکن در اقتصاد کشور محسوب می شود که در قانون جدید، با تغییر ضوابط و مقررات شورای پول و اعتبار به شورای عالی پول و اعتبار، جایگاه اصناف به عنوان یک عضو در آن شورا دیده شده؛ چرا که می‌خواهیم از نظرات آنها نیز استفاده کنیم، َهمچنین در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اتاق اصناف را به عنوان یک عضو در نظر گرفتیم .
پورابراهیمی گفت: در زمینه صندوق مکانیزه فروش نیز بحث‌های متعددی در گرفت و در این زمینه رویکرد ممیز محوری حذف و سامانه محوری و اطلاعات محوری جایگرین آن می‌شود. صندوق مکانیزه فروش به اتمام رسیده و قانون مالیات بر ارزش افزوده و قانون کار به همین صورت در مراحل نهایی تصویب و ابلاغ قرار دارد.
وی گفت: اتاق اصناف ایران مسئولیت بیش از ۳ میلیون واحد صنفی را برعهده دارد و با توجه به اهمیت تنظیم و نظارت بازار ۸۵ میلیونی ایران این اتاق باید در تمامی بخش های مرتبط حضور کلیدی داشته باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false