هزینه حاملهای انرژی برای واحدهای آجرپزی کمرشکن است | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
true
true
هزینه حاملهای انرژی برای واحدهای آجرپزی کمرشکن است

رئیس اتحادیه فخاران گفت: با هدفمندی یارانه ها و افزایش تشدید نرخ حامل های انرژی واحدهای آجرپزی دچار مشکلات فراوانی شدند .
به گزارش خبرنگار اتاق اصناف ایران مرتضی منبع چی اظهار داشت : با اجرای هدفمندی یارانه ها هزینه حامل های انرژی نرخ گاز به عنوان سوخت اصلی صنف از هر متر مکعب ۸/۱۸ تومان به ۱۰۵تومان رسیده است اما نرخ آجر به دلیل رکود شدید ساخت و ساز طی چند سال گذشته ، نهایتاً افزایش ۲۰-۱۰ درصدی داشته است ، ضمن اینکه هزینه برق هم از سال ۸۹ (آغاز هدفمندی یارانه ها)شاهد افزایش ۳۰۰-۲۰۰ درصدی بوده است.
وی افزود : مقرر بود با منابع حاصل از این طرح ،به بخش های تولید کشاورزی یارانه تخصیص شود اما لااقل به این صنف و یا سایر صنوف تولیدی ریالی از این موضوع نرسید.
این فعال صنفی ، با اشاره به رکود ساخت و ساز در بخش ساختمان ، به سهم ۱۰-۵ درصدی آجر در ساختمان سازی اشاره کرد و ادامه داد: رکود شدیدی برای صنف حاکم شده است و با روند جایگزینی مصالح مثل بلوک سیمانی به جای آجر؛ درآمد واحدهای آجرپزی نیز کاهش چشم گیری یافته است .
رئیس اتحادیه فخاران با اشاره به فعالیت ۳۰۰ واحد آجرپزی و درصد اشتغال۳۰هزار نفری در این واحدها ، اضافه کرد: رکود بازار و سایر مشکلات باعث شده است که از سهم ۳۰ هزار نفری اشتغال ظرف چند سال به عددی در حدود ۱۵۰۰ نفر برسیم که این خود نشان از عمق فاجعه دارد .
منبع چی از جایگزینی مصالح غیر استاندارد به جای آجر در ساختمان سازی انتقاد کرد و افزود: به بهانه سبک سازی و به جای استفاده از بلوکی به نام لیکا ، با استفاده از یک دستگاه و یک کارگر غیر متخصص ، بلوک های سیمانی غیر استاندارد تولید و در ساخت و ساز استفاده می شود ، که باعث ایرادات فراوان در ساختمان های ساخته شده می باشد.
وی از منطبق نبودن مالیات عملکرد صنوف با واقعیت های بازار آجرپزی، به افزایش نرخ ارز هم اشاره کرد و گفت: با این روند هزینه نوسازی دستگاه های مورد استفاده صنف هم بسیار افزایش داشته است ضمن اینکه عدم تخصیص تسهیلات ارزان قیمت بانکی هم مشکلی دیگر برای صنف است.
وی با اشاره به هزینه های فراوانی که دولت در جهت اشتغال زایی صرف می کند ، اضافه کرد: به جای صرف هزینه های کلان ، با اعطای اعتبار ۲۰۰-۱۰۰ میلیون تومانی به هر واحد تولیدی و کارخانه با ۲ سال تنفس ، می توان جهت سبک کردن بار دولت در این بخش ؛ شاهد تسریع در روند کاهش بیکاری خواهیم بود.

true
برچسب ها : , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false