به داد صنف گرمابه داران برسید | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
true
true
به داد صنف گرمابه داران برسید

رییس اتحادیه گرمابه داران تهران خواستار جلوگیری از نابودی این صنف اصیل و ریشه دار ودارای مشکلات فراوان با توجه به اهمیت آن در بهداشت و پاکیزگی جامعه شد.
اکبر سجادی در گفتگو با خبرنگار اتاق اصناف ایران گفت: سابقه این صنف را میتوان از زمانی دانست که اهمیت بهداشت وپاکیزگی در جامعه وبا گسترش زندگی در شهرها ، برای مردم روشن شد؛عنوان کرد،هرچند که هم اکنون با داشتن حمام در خانه ها والبته بروز مشکلات فراوان برای این صنف شاهد کاهش تدریجی اعضای صنف واستقبال کمتر مردم هستیم.
وی با بیان اینکه مسافرانی که قدرت مالی اقامت در هتلها را ندارند،سربازان،کارگران فصلی والبته اتباع خارجی که در مشاغل پایین فعالیت می کنند از بیشترین مشتریان گرمابه ها هستند ،افزود: بيشتر کساني که در تهران ساکن يا شاغلند ولي امکانات بهداشتي ندارند به ما مراجعه مي کنند ما هم تا حد امکان به آنها خدمات مي دهيم ،عمده کساني که ازگرمابه هااستقبال مي‌کنند، کارگران فاقد خانه، سربازان و يا مسافران هستند.
اوادامه داد:: البته فاکتورهاي ديگري هم در مراجعه مردم به حمامي‌ها وجود دارد مثلا اگر خداي نکرده! حمام خانه‌اي خراب شده باشد يا زماني که ساخت و ساز در تهران خوب باشد در آن صورت کار صنف رونق مي گيرد چون کارگران ساختماني براي نظافت و استحمام به گرمابه مراجعه مي کنند ولي در چند سال گذشته به دليل رکود ساخت وساز مسکن بازارگرمابه ها حسابي کساد شده و اين مساله در کاهش درآمد آنها بي تاثير نبوده است.
سجادی از عدم صرفه اقتصادی ومشکلات فراوان به عنوان مهمترین دلایل خروج از صنف اشاره کرد وادامه داد:هم اکنون تنها ۱۲۰عضو با جواز کسب در تهران فعالیت می کنند واگر به دلایل مختلف ونیز پیگیریهای اتحادیه نبود؛این تعدادبسیار کمتر بود.
این فعال صنفی تلاش اتحادیه در الحاق رسته های سونا وماساژ به صنف را در جهت حفظ صنف از نابودی وجذب جوانان عنوان کرد وتوضیح داد:البته در رسته ماسازکه برای فعالیت جوانان بسیار جذاب است ، تداخل صنفی با تربیت بدنی ومشکلات برای مجوز اداری – تجاری ،از مهمترین مشکلات اعضا می باشد.
رییس اتحادیه گرمابه داران تهران هزینه حاملهای انرژی را از معضلات مهم صنف دانست واضافه کرد: قبل از هدفمندی یارانه ها در سال ۸۹ نرخ هر متر مکعب اب مصرفی ۲۵تا۳۰ تومان بود وبا اجرای این طرح وهزینه استفاده از فاضلاب ، واعمال برخی تبصره های قانونی واعمال ضرایب (از ۱و۳۲به۱و۴۵) ؛ قیمت هر متر مکعب آب به ۲هزار تومان رسیده است که این افزایش در حالی است که هنوز ۱۰سال از هدفمندی یارانه ها نگذشته است،ضمن اینکه نرخ هرمتر مکعب گاز مصرفی هم از ۷تومان به ۷۰تومان رسیده است ، که فشار بسیار سنگینی بر شانه های نحیف صنف وارد می کند.
سجادی با تاکید براهمیت فعالیت این صنف از نظر بهداشتی در جامعه با توجه به سبد مشتریانش، گفت:این صنف در صورت حمایت های دولت از نظر تخصیص تسهیلات ارزان قیمت بانکی یا تسهیلات در هزینه حاملهای انرزی ؛می تواند نقش مهمی نیز در جذب گردشگران خارجی داشته باشد که نمونه های آن را می توان به فعالیت موفق گرمابه های ایرانی در اروپا یا عملکرد کشور ترکیه در این بخش دانست. / ل

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false